Nadwaga i otyłość – jak chce to widzieć świat w XXI wieku?
Michał Posmykiewicz

Nadwaga i otyłość – jak chce to widzieć świat w XXI wieku?

Problem socjologiczny czy zdrowotny? Otyłość u dzieci.

 Coraz więcej ludzi ma nadwagę, coraz częściej dotyczy to także dzieci. Nie starcza czasu na ruch i dbanie o kondycję fizyczną. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, w samochodzie, przy biurku. To wszystko sprawia, że nie mamy czasu myśleć o prawidłowym odżywianiu. Coraz częściej żywimy się „na szybko” hamburgerem lub inny daniem serwowanym przez fast foody. Czasem nie jemy cały dzień, by wieczorem objeść się za „wszystkie czasy”! Mimo, że wydaje nam się, że nie jemy za dużo (bo cały dzień nie miałem czasu), takie najadanie się za cały dzień też jest nie zdrowe.

Warto zwrócić uwagę na zmianę przekazu mediów odnośnie otyłości. Obecnie np. telewizja bardzo często próbuje nas przekonać, że otyłość to problem bardziej socjologiczny niż medyczny. Zwraca się uwagę na to, że osoby grube są gorzej odbierane, inaczej traktowane. Płynie do nas przekaz, że jeżeli chcę być gruby to moja sprawa i też mogę żyć pełnią życia. Widzimy programy, w których ludzie z nadwagą opowiadają o swoim życiu, próbując przekonać innych, że wręcz mają lepiej, że dobrze się czują. Współczują osobom, które by zachować tzw. ładną sylwetkę muszą odmawiać sobie przyjemności jedzenia.

Przede wszystkim media pokazują to co im się opłaca. Proste rozumowanie – coraz więcej jest ludzi z nadwagą, więc trzeba pokazać, że to jest w porządku, bo ci ludzie stanowią znaczny procent widzów i trzeba o nich zadbać, dowartościować, by poczuli się zaakceptowani przez daną telewizję, radio, etc. Media zawsze będą pokazywały to, co podpowiedzą im doradcy badający rynek! Nie chcę, by z treści tego artykułu ktokolwiek wywnioskował, że nawołuję do dyskryminowania osób z nadwagą! Wszyscy mamy takie same prawa, chudzi i grubi, chorzy i zdrowi, wysocy i niscy. Nie można jednak ulec wrażeniu, że otyłość to styl życia, kwestia wyboru, subkultura. To przede wszystkim pozostaje problemem zdrowotnym. Oczywiście, osoby z nadwagą nie mogą być dyskryminowane czy traktowane inaczej niż ludzie szczupli. Ale… Pamiętajmy, że za tym „poprawnie politycznie przekazem” kryje się coś, czego media ostatnio nie eksponują.

Człowiek otyły prędzej czy później, a częściej prędzej, będzie miał poważne problemy zdrowotne. Cukrzyca, choroby krążenia i serca, nowotwory. To choroby pozostające w ścisłym związku z tym, co jemy, jak często ćwiczymy i ile ważymy!

To jest tylko jeden z wielu artykułów na jednej z wielu stron internetowych o tematyce zdrowotnej. Można nie wierzyć. Ale proszę zapytać o opinię każdego napotkanego lekarza, pielęgniarkę, rehabilitanta czy innego pracownika służby zdrowia. Wszyscy powiedzą to samo. Otyłość nie robi wyjątków.

Nadmiar kilogramów to dodatkowe obciążenie dla naszego kręgosłupa i stawów organizmu. Zasada wynika z czystej logiki. Weźmy przykład z życia codziennego. Każde urządzenie, z którego korzystamy na co dzień ma określoną żywotność. Pralka, zmywarka, odkurzacz. Im częściej czegoś używamy w sensie nadawania obciążenia, tym szybciej takie urządzenie będzie wymagało naprawy lub wymiany. Podobnie jest z naszymi stawami. Jeżeli mężczyzna waży 78 kg, to będzie obciążał swój kręgosłup, swoje kolana w mniejszym stopniu niż mężczyzna o tym samym wzroście ważący 120 kg. To chyba logiczne?! Innym tematem są kulturyści (sprawa na oddzielny artykuł), u których waga wiąże się z masa mięśniową, a mięśnie podtrzymują nasz szkielet. W otyłości prym wiedzie tkanka tłuszczowa, która nie wzmacnia, a tylko obciąża. To jest powodem zmian zwyrodnieniowych, bólów, problemów z chodzeniem, etc.

Większa masa ciała to dodatkowe obciążenie dla naszego układu krążenia. Serce musi ciężej pracować, by zapewnić żywotność niepotrzebnym kilogramom. Dodatkowo nadmiar tłuszczu powoduje, że serce pracuje gorzej. Powstaje błędne koło, organizm potrzebuje efektywniejszej pracy serca, które staje się coraz słabsze. Do tego dodać należy zmiany w naczyniach krwionośnych. Stają się one węższe i węższe, mniej elastyczne. Rośnie skłonność do zakrzepów i zatorów. Dodajmy tu jeszcze stres i zawał gotowy (i nie pocieszajmy się, że to problem starszych ludzi! Coraz więcej przypadków niedokrwienia serca obserwuje się u 40-latków, a nawet 30-latków!!!).

Nadwaga to pogarszająca się gospodarka cukrem. Stąd już krótka droga do cukrzycy z całą masą powikłań. W konsekwencji ciągłe monitorowanie poziomu glikemii, ciśnienia krwi, zażywania leków, wstrzykiwania insuliny.

Wreszcie otyłość to wyśmienite warunki dla rozwoju nowotworów. Pogorszenie wydolności organizmu, mała aktywność fizyczna, zła dieta. Rak tylko czeka, by pomóc mu się rozwinąć!

Warto wspomnieć o pieniądzach. To zawsze ważny temat w dzisiejszych czasach. Przyzwyczailiśmy się mówić: Płacę składki to mi się należy! Warto pamiętać o tym, że nasz styl życia ma wpływ na budżet, jakim dysponuje służba zdrowia. To trochę, jak z paleniem papierosów. Jeżeli doprowadzimy do otyłości, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że prędzej czy później będziemy wymagali specjalistycznego leczenia. Jeżeli będziemy dbali o siebie tych wydatków będzie mniej.

Na koniec sprawa najbardziej ważna! Jeżeli te wszystkie argumenty nie zmotywują nas do zadbania o siebie, to pomyślmy chociaż o swoich dzieciach. Niekontrolowane karmienie dzieci, brak nadzoru nad słodyczami i hamburgerami doprowadzi w końcu do wielu przykrych konsekwencji.

Okres dorastania to czas kiedy młody człowiek buduje swoją postawę moralną. W tym wieku bardzo trudne do wyeliminowania jest inne traktowanie kolegów, którzy są grubi, ciągle się pocą, gorzej wypadają na lekcji w-f… Zawsze znajdzie się grupa rówieśników, którzy będą dokuczać z tego powodu. To będzie przykre dla naszego synka czy córeczki. Dodatkowo skazujemy nasze pociechy na problemy zdrowotne zbyt wcześnie. Maluchów też dotyczy cukrzyca i choroby układu krążenia. Im wcześniej pojawią się otyłość i związane z nią choroby, tym trudniej będzie się ich pozbyć w przyszłości. Dlatego niewłaściwe jest wmawianie sobie, że na schudnięcie przyjdzie jeszcze czas, bo teraz dziecko rośne i musi jeść. Jeść musi, ale rozsądnie, a dziecko nie myśli rozsądnie i ma do tego prawo. Rodzic do takiego myślenia prawa nie ma! Otyłość i problemy z tego wynikające, mogą utrudnić dostanie się na wymarzone studia, mogą spowodować depresję i nierozwinięcie pewności siebie, która jest bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach.

Dlatego pamiętajmy:

Otyłość to nie styl życia – takie myślenie stanowi tylko wymówkę dla braku silnej woli!
Otyłość to pewne problemy zdrowotne!
Otyłość to krótsze życie!
Jeżeli nie chcesz zadbać o siebie, zadbaj o swoje dziecko!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – naturalna ulga dla gardła. Właściwości i zastosowanie preparatów z porostem islandzkim

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij