Grzejniki elektryczne, na podczerwień, olejowe i farelki
Gdy główny system ogrzewania budynku nie wystarcza do utrzymania komfortu termicznego lub gdy nie ma jeszcze potrzeby jego włączania, przydatne są dodatkowe grzejniki elektryczne. Pozwalają one szybko dogrzać pomieszczenie.
Małe grzejniki elektryczne to szeroka kategoria produktów. Różnią się nie tylko wielkością i mocą, ale również zasadą działania. Oto, jakie modele są dostępne.
Grzejniki elektryczne olejowe
Wyglądem przypominają tradycyjne kaloryfery, a wewnątrz znajduje się, zgodnie z nazwą, olej. Wyróżniają się dużą mocą i długim utrzymywaniem ciepła cieczy, jednak powoli się rozgrzewają. Dlatego to dobre rozwiązanie, kiedy potrzebny jest sprzęt grzewczy na wiele godzin, do ogrzania dużego pomieszczenia. Są relatywnie energooszczędne.
Grzejniki elektryczne konwektorowe
Grzejnik konwektorowy elektryczny to urządzenie, które bardzo szybko się rozgrzewa, ponieważ jest w zasadzie wymiennikiem powietrza. „Zasysa” zimny strumień od dołu, a górą wypuszcza podgrzany. To dobre rozwiązanie do zagrzania małego pomieszczenia przez krótki czas. Urządzenie może wyłączyć się, kiedy termostat wykryje osiągnięcie zadanej temperatury, jednak zależy to od modelu.
Grzejniki elektryczne na podczerwień
Grzejniki elektryczne na podczerwień, a właściwie promienniki podczerwieni, które są estetyczne, pracują bezgłośnie, a przy tym generują przyjemne ciepło. Ponadto promieniowanie podczerwone ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Są również energooszczędne. Dlatego coraz częściej zastępują tzw. farelki czy grzejniki olejowe.
Grzejniki elektryczne – kształt
Poza technologią działania grzejniki elektryczne różnią się designem. Te na podczerwień to najczęściej grzejniki elektryczne panelowe. Modele olejowe są dostępne w wersji drabinkowej, a konwektorowe wyglądają jak nowoczesne kaloryfery.
Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od tego, jakie pomieszczenie ma zostać nagrzane i przez jaki czas.