Leki na przeziębienie i grypę – tabletki, saszetki, syropy i inne

1072 produkty info
Podsumowanie
1072 produkty info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Przeziębienie i grypa

Przeziębienie oraz grypa to jedne z najpowszechniejszych chorób na świecie. Mają podłoże wirusowe, a ich przebieg jest uzależniony m.in. od stanu zdrowia czy wieku pacjenta. Większość osób mierzących się z takimi infekcjami sięga po leki na przeziębienie i grypę dostępne bez recepty. Są to preparaty zawierające składniki, które pozwalają poradzić sobie z uciążliwymi objawami tych chorób górnych dróg oddechowych.

Co na przeziębienie i grypę?

Leki na grypę i przeziębienie są ujęte razem, pomimo że przebieg tych chorób jest odmienny. Grypa najczęściej pojawia się gwałtownie i towarzyszą jej m.in. bóle mięśniowe czy wysoka gorączka. Natomiast przeziębienie rozwija się wolniej i częściej wiąże się np. z katarem czy lekkim stanem podgorączkowym. Jednak w obu przypadkach stosuje się głównie leczenie objawowe – ukierunkowane na konkretne symptomy. To do nich są dopasowane składniki preparatów.

Leki na przeziębienie i grypę przy gorączce

Leki na grypę to bardzo często preparaty przeciwgorączkowe. Zawierają one głównie:
•    paracetamol;
•    ibuprofen;
•    kwas acetylosalicylowy.

To substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dwie ostatnie z wymienionych są zaliczane do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zgodnie z nazwą, działają również przeciwzapalnie.

Wyżej wymienione substancje są składnikami saszetek na przeziębienie. W składzie proszku do rozpuszczania w wodzie często znajduje się też feniramina o działaniu przeciwhistaminowym – pomaga ona zmniejszyć częstotliwość kichania i ograniczyć przekrwienie błony śluzowej nosa. Takie produkty zawierają też witaminę C. Podobną formułę mają syropy na przeziębienie – przeznaczone przede wszystkim do podawania dzieciom.

Silny lek na przeziębienie dla dorosłych i dzieci przy katarze?

Typowym objawem przeziębienia jest katar. Jego wydzielanie się wywołuje podrażnienie błon śluzowych nosa. Dlatego wiele osób sięga po obkurczające leki na przeziębienie z ksylometazoliną. Zawarte w nich substancje aktywne zmniejszają obrzęk w nosie i ułatwiają odpływ wydzieliny. To istotne, zwłaszcza gdy przeziębieniu towarzyszy np. zapalenie zatok przynosowych czy zapalenie trąbki słuchowej ucha.

Ponadto przy katarze stosuje się wyroby medyczne, np. z solą fizjologiczną. Pomaga ona oczyścić nos i utrzymać prawidłowe nawilżenie błon śluzowych.

Leki na przeziębienie i grypę – kaszel

Kaszel może towarzyszyć m.in. grypie. Najczęściej jest on suchy, chociaż może się przekształcić w mokry. Przy obu objawach można zastosować leki – w postaci syropów oraz tabletek, a także kropli doustnych. W ich składzie znajdują się np. składniki wykrztuśne, takie jak sulfogwajakol czy acetylocysteina, a także zmniejszające częstotliwość kaszlu, np. kodeina czy dekstrometorfan. Dostępne są też wyroby medyczne ze składnikami pomagającymi stworzyć warstwę osłaniającą błonę śluzową gardła.

Leki na przeziębienie – preparaty przeciwwirusowe

Przeziębienie i grypa mają podłoże wirusowe. Dlatego wiele osób za dobry lek na przeziębienie uznaje preparaty przeciwwirusowe. To np. produkty lecznicze zawierające inozynę – jest ona wykorzystywana m.in. przy infekcjach wirusem Herpes simpex (przy opryszczce), a także wspomagająco przy obniżonej odporności. Należy jednak podkreślić, że wiele produktów przeciwwirusowych to wyroby medyczne – np. spraye pomagające wytworzyć na błonach śluzowych gardła czy nosa barierę chroniącą przed wnikaniem wirusów do ustroju.

Ponadto można sięgnąć po preparaty stworzone z myślą o walce z objawami często towarzyszącymi przeziębieniu – zapaleniu zatok i zapaleniu ucha. To np. krople do uszu z salicylanem choliny, który jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także środki zawierające pseudoefedrynę zmniejszającą przekrwienie błon śluzowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij