Jakie kosmetyki w ciąży można stosować?
Ciąża i okres połogu to szczególny czas w życiu kobiety. Oprócz dbania o zdrowie, należy również zatroszczyć o skórę. Kosmetyki dla kobiet w ciąży to produkty delikatne, zawierające w swoim składzie substancje bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Najlepiej sięgnąć po kosmetyki zawierające oleje roślinne, kwas foliowy oraz witaminy E i C. Kosmetyki dla ciężarnych nie powinny natomiast zawierać m.in. witaminy A, ftalanów, kwasu salicylowego czy olejku rozmarynowego i bergamotkowego. Kobiety w ciąży oraz po porodzie najczęściej wybierają produkty wspomagające walkę z rozstępami oraz cellulitem. Aby takie kosmetyki były skuteczne, należy włączyć je do pielęgnacji jak najwcześniej – zazwyczaj od 4. miesiąca ciąży – i stosować regularnie przez całą ciążę, a także po porodzie.
Jakie kosmetyki w ciąży i po porodzie sprawdzą się najlepiej?
Gdy mówi się o kosmetykach dla ciężarnych, uwaga często skupia się na balsamach na rozstępy w ciąży i innych produktach, których składniki wspierają utrzymanie optymalnej jędrności skóry.
Rzeczywiście, olejki, kremy i balsamy antycellulitowe w ciąży są istotnym elementem pielęgnacji – rozstępy mogą się pojawić zarówno w obszarze brzucha, jak i np. na piersiach czy w okolicach bioder. To efekt przygotowywania się ciała na rozwój nowego życia w brzuchu mamy.
To jednak nie wszystko. Równie istotne w okresie ciąży i karmienia piersią są odpowiednio dobrane środki do higieny intymnej – dostępne są specjalne płyny i emulsje ginekologiczne, których składniki, a w szczególności kwas L-mlekowy, wspomagają utrzymanie prawidłowego pH oraz łagodzenie ewentualnych podrażnień, jak również substancje wspierające działania antyseptyczne, np. wyciąg z tymianku.
Kremy do twarzy w ciąży i inne produkty do pielęgnacji cery – warto zwrócić uwagę, czy w opisie wybranego kosmetyku jest informacja, iż będzie on odpowiedni także w tym wyjątkowym okresie życia.
Kremy i żele pielęgnacyjne do nóg i stóp – zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży mogą się pojawić obrzęki w tych okolicach, spowodowane m.in. rosnącym obciążeniem. Wówczas można sięgnąć np. po żele z trokserutyną oraz wyciągami z kasztanowca czy oczaru wirginijskiego. To składniki, które wspierają redukcję opuchlizny i uczucia ciężkich nóg.
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji piersi – są szczególnie potrzebne mamom karmiącym, których sutki są narażone na podrażnienia. Składniki takie jak lanolina czy panthenol wspierają regenerację naskórka oraz jego uelastycznienie i nawilżenie. W większości przypadków takich preparatów nie trzeba nawet zmywać ze skóry przed karmieniem maluszka.
Odpowiednio dobrane produkty pozwalają przyszłym oraz młodym mamom zadbać o swoją urodę w bezpieczny sposób. Dzięki nim codzienna pielęgnacja może się zamienić w rytuał odprężający i czas „tylko dla siebie”.