Kremy przeciwsłoneczne i kosmetyki do opalania

505 produktów info
Podsumowanie
505 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Kremy z filtrem

Ekspozycja skóry na promienie słoneczne może być dobroczynna – sprzyja produkcji witaminy D. Jednak nadmierne opalanie bywa również bardzo szkodliwe – może stać się przyczyną poparzeń słonecznych, a nawet rozwoju groźnych zmian skórnych, w tym nowotworów. Dlatego jeśli planujesz przebywanie na słońcu, zapewnij sobie odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Wsparciem będą kremy z filtrem UV, które zawierają składniki wspomagające ochronę przed słońcem.

Pamiętaj jednocześnie, że nawet najlepszy krem UV nie uchroni w 100% przed działaniem promieni słonecznych. Dlatego należy unikać nadmiernego wystawiania ciała na ich działanie, szczególnie w godzinach najintensywniejszego promieniowania, tj. między 10:00 a 16:00.

Krem z filtrem – po co?

Krem z filtrem przeciwsłonecznym to obowiązkowy kosmetyk na wakacje, ale również zawsze wtedy, gdy skóra będzie dłużej narażona na promieniowanie UV. Może być ono szczególnie groźne np. podczas aktywności w wodzie czy zimą, na śniegu.

Filtry zawarte w kremach i innych produktach do opalania sprzyjają ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Ich działanie jest inne, w zależności od typu zastosowanego filtra. I tak:

  • kremy z filtrem chemicznym pochłaniają promieniowanie UV i zamieniają je w energię cieplną, która nie wywołuje szkód dla skóry;
  • kremy z filtrem fizycznym, np. z dwutlenkiem tytanu czy tlenkiem cynku, odbijają i rozpraszają promienie słoneczne, tworząc niewidzialną „tarczę ochronną”.

Stosowanie kremów z filtrem zmniejsza więc ryzyko uszkodzenia skóry przez słońce – a co za tym idzie, pomaga ochronić przed przedwczesnym fotostarzeniem się, a także przed poparzeniami czy rozwojem groźnych zmian.

Jaki krem z filtrem wybrać?

Kremy z filtrem różnią się przede wszystkim wartością SPF (Sun Protection Factor). Numer ten oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, a więc to, o ile wydłuża się czas ekspozycji skóry na działanie promieni UV bez ryzyka jej poparzenia.

Eksperci wskazują, że standardowo bezpieczny czas ekspozycji na słońce bez filtra to 15 min. Dlatego np. krem z SPF 10 wydłuża go 10-krotnie, do 150 minut. Jest to jednak dość uproszczona kalkulacja, ponieważ wiele zależy również od fototypu skóry, a więc tego, jak wiele zawiera on melaniny.

Większość mieszkańców Polski ma fototyp od I do III:

  • fototyp I to osoby o włosach rudych lub w odcieniu jasnego blondu, o bardzo jasnej karnacji; w ich przypadku jest zalecana szczególna ochrona przed słońcem, a więc stosowanie filtrów SPF 50 na plaży i SPF 30 na co dzień;
  • fototyp II to osoby o jasnej karnacji ze skłonnością do piegów i blond włosach – polecana jest im na co dzień ochrona SPF 15, a na plaży, do SPF 50;
  • fototyp III to osoby o bardziej śniadej karnacji i włosach w odcieniu od ciemnego blondu do brązu; rekomendowany poziom ochrony za pomocą kremu z filtrem to SPF 30–50 na początek opalania i 15–25 na co dzień.

Wybierając krem do opalania, warto też zwrócić uwagę na indeks UV, jaki występuje w miejscu przebywania. Im wyższy, tym intensywniejsze promieniowanie ultrafioletowe i tym mocniejsza ochrona jest wymagana.

Jeśli planujemy pobyt nad wodą, zwróćmy również uwagę, czy wybieramy wodoodporny krem do opalania. Pamiętajmy też o ponownej aplikacji preparatu po każdej kąpieli czy przetarciu spoconej skóry ręcznikiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij