Odleżyny
Odleżyny to charakterystyczny problem osób obłożnie chorych z ograniczoną mobilnością. Aby zapobiec ich rozwojowi i wspomóc ich gojenie, wiele osób sięga po rozmaite preparaty na odleżyny. Są wśród nich zarówno kosmetyki, jak i wyroby medyczne oraz leki.
Czym są odleżyny i dlaczego powstają?
Odleżyny są miejscowymi martwicami tkanek. Powstają jako efekt niedotlenienia oraz uszkodzenia komórek skóry wywołanych długotrwałym, stałym uciskiem. Najczęściej pojawiają się w tych obszarach ciała, które są w stałym kontakcie z podłożem, czyli na łopatkach, piętach, pośladkach oraz w okolicach kości ogonowej. Leczenie odleżyn jest skomplikowane, bo są one również podatne na infekcje.
Odleżyny można zaklasyfikować do jednego z sześciu stadiów zaawansowania - od nieznacznego zaczerwienienia skóry blednącego przy ucisku po objęcie martwicą głębszych struktur tkanki skórnej. Im wyższe stadium, tym dłuższe i trudniejsze leczenie oraz tym wyższe ryzyko powikłań. Dlatego tak ważne jest świadome pielęgnowanie skóry osób leżących oraz sięganie po różnego rodzaju maści na odleżyny bez recepty i podobne produkty.
Maści i kremy na odleżyny – co zawierają i jak działają?
Maści oraz kremy na odleżyny to środki, których składniki mają wspierać ochronę skóry przed uszkodzeniami, jej regenerację, a także działania przeciwbakteryjne. W ich składzie mogą się znaleźć np.:
- żywica świerku norweskiego, która wspiera gojenie się ran i tworzenie antybakteryjnego filmu na odleżynach;
- pantenol i emolienty, w tym oleje, które wspomagają utrzymanie prawidłowego płaszcza hydrolipidowego skóry i jej regenerację;
- tran, który wspiera gojenie;
- alantoina, która wspomaga nawilżenie i odbudowę naskórka oraz łagodzenie podrażnień;
- witaminy E i F, które wspierają odbudowę płaszcza lipidowego naskórka oraz utrzymanie wysokiej elastyczności tkanki łącznej;
- wyciągi z ziół i roślin, np. z rumianku i nagietka, które wspierają łagodzenie podrażnień;
- tlenek cynku, który wspomaga gojenie podrażnień skóry i działania antyseptyczne;
- kwas hialuronowy, który wspiera prawidłowe nawilżenie.
Warto przy tym pamiętać, że maść przeciwodleżynowa jest preparatem wyróżniającym się wyższym poziomem koncentracji składników i bogatszą formułą. Natomiast krem ma nieco lżejszą konsystencję i łatwiej aplikuje się go na większe powierzchnie.
Plastry i opatrunki na odleżyny – co wybrać?
Dostępna jest szeroka gama plastrów przeciwodleżynowych, jak również innych opatrunków na odleżyny. Ich wykorzystanie pomaga stworzyć optymalne środowisko do gojenia ran i odizolować je od drobnoustrojów – tak, aby uniknąć zakażenia.
Wśród dostępnych środków warto wyróżnić:
- hydrowłókniste opatrunki na odleżyny z dodatkiem srebra, odpowiednie do zainfekowanych ran z wysiękiem;
- opatrunki na odleżyny z maścią – zawierające środek antybakteryjny i wspierający proces gojenia;
- opatrunki hydrożelowe – pomagające utrzymać optymalną wilgoć rany;
- opatrunki hydrokoloidowe – również wspierające tworzenie prawidłowego środowiska do gojenia skóry oraz izolację od patogenów;
- plastry – półprzepiszczalne; mogą także zawierać opatrunek z antybakteryjnymi jonami srebra.
Typ plastrów przeciwodleżynowych lub opatrunków należy dobierać zarówno do stadium odleżyn (np. tego, czy istnieje wysięk i czy rana jest zakażona), jak i do powierzchni zmian martwiczych i ich ulokowania.
Maści, opatrunki i preparaty na odleżyny bez recepty w DOZ.pl
Na DOZ.pl jest dostępna szeroka gama maści na odleżyny bez recepty oraz pokrewnych preparatów oraz akcesoriów pomocnych podczas opieki nad pacjentami o ograniczonej mobilności. Można zatem z łatwością dobrać odpowiednie rozwiązania dla osób z odleżynami w różnym stadium odleżyn i skutecznie zadbać o ich dobrostan.