Co na atopowe zapalenie skóry? To pytanie pojawia się coraz częściej, ponieważ rośnie liczba osób zmagających się z AZS – nie tylko w okresie dziecięcym, ale także w dorosłym życiu. Istnieje szeroka gama preparatów, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej.
Co to jest AZS i jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, jest nawrotową chorobą. Najczęściej wiąże się z przesuszeniem, powstawaniem swędzących, piekących i zaczerwienionych zmian, oraz ogólną nadwrażliwością skóry. Może się ona pojawić zarówno w wieku niemowlęcym (większość przypadków), jak i dziecięcym, ale również po okresie dojrzewania. Na każdym stadium rozwoju może mieć nieco inne objawy, jednak zawsze jest uciążliwa.
Warto podkreślić, że AZS, podobnie jak łuszczyca, ma charakter przewlekły. Dlatego jego leczenie ma głównie charakter objawowy, a jego celem jest ograniczenie do minimum dyskomfortu związanego z podrażnieniami skóry.
Co stosować na atopowe zapalenie skóry?
Co na atopowe zapalenie skóry? Podstawą jest uważna pielęgnacja – dostosowana do specjalnych potrzeb skóry. Zalecane jest przede wszystkim stosowanie maści na atopowe zapalenie skóry, a także kremów, balsamów i innych dermokosmetyków do twarzy oraz ciała, które zawierają emolienty.
Istotną kwestią jest też dieta przy atopowym zapaleniu skóry. W trudniejszych przypadkach oraz przy zaostrzeniu choroby potrzebne może być też leczenie farmakologiczne, np. z wykorzystaniem glikokortykosteroidów, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czym smarować skórę atopową?
Przy AZS warto stosować maści oraz kremy na atopowe zapalenie skóry, które mają bezpieczny, przebadany skład i są wolne od substancji mogących wywołać podrażnienie czy reakcję alergiczną. Dlatego najbardziej rekomendowane są specjalistyczne dermokosmetyki do ciała oraz wyroby medyczne przeznaczone konkretnie do skóry atopowej.
Maści na atopowe zapalenie skóry w ofercie DOZ.pl
Maści na atopowe zapalenie skóry są bogate w emolienty, które wspierają intensywne natłuszczenie skóry, np. olej parafinowy, masło shea czy glicerol oraz lanolinę. Ponadto są wzbogacone o składniki wspierające kojenie podrażnień – to np. D-panthenol czy alantoina. Mają gęstą, bogatą formułę i są wykorzystywane zwłaszcza przy bardzo dużym przesuszeniu skóry. Można wśród nich znaleźć produkty odpowiednie do stosowania od 1. dnia życia.
Kremy i balsamy na atopowe zapalenie skóry
Kremy na AZS oraz balsamy do skóry atopowej są preparatami przeznaczonymi do stosowania na co dzień. Są również bogate w emolienty i mają formuły wolne od zbędnych barwników, substancji zapachowych i innych składników potencjalnie podrażniających. Mają jednak nieco lżejsze formuły, co sprawia, że szybciej się wchłaniają.
Jaki krem bez recepty na AZS wybrać?
Wybierając krem na AZS, warto zwrócić uwagę na jego skład (obecność emolientów oraz dodatkowych składników wspierających pielęgnację skóry, np. ceramidów, witaminy E, panthenol, allantoiny). Istotne są również wskazania do stosowania, jak i fakt, iż produkt nie zawiera substancji zapachowych, konserwantów czy barwników.
Pielęgnacja skóry atopowej – czego unikać?
Przy AZS warto unikać przede wszystkim stosowania kosmetyków, które zawierają potencjalnie podrażniające składniki, np. barwniki, konserwanty czy alkohol. Zaleca się również branie krótkich pryszniców zamiast długich kąpieli, wybieranie ubrań i bielizny z naturalnych, przewiewnych tkanin oraz unikanie kąpieli w basenie i ekspozycji na ekstremalnie wysokie oraz niskie temperatury.
Co suplementować przy atopowym zapaleniu skóry (AZS)?
Wiele osób z AZS, z myślą o wsparciu prawidłowego zdrowia skóry, sięga po suplementy diety. Takie preparaty mogą zawierać np. witaminę D, kwasy omega-3, cynk, kwercetynę czy probiotyki. Należy jednak pamiętać, że suplementacja nie zastępuje zdrowej diety ani stylu życia. Nie stanowi również formy leczenia AZS.