Dieta przy atopowym zapaleniu skóry (AZS) – o czym warto pamiętać?
Maria Brzegowy

Dieta przy atopowym zapaleniu skóry (AZS) – o czym warto pamiętać?

Jak powinna wyglądać dieta przy AZS? Czy z całkowitą pewnością jest możliwe określenie, co przy atopowym zapaleniu skóry można jeść, a czego należy unikać? 

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych chorób alergicznych występujących zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Szacuje się, że w przypadku dzieci częstość występowania AZS plasuje się na poziomie 10–30%, natomiast u dorosłych 1–3%. Istotną rolę zarówno w patogenezie choroby, jak i również w procesie jej leczenia odgrywa alergia pokarmowa, a co za tym idzie – właściwe żywienie chorych.

AZS – co to za choroba?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, to inaczej wyprysk atopowy, stanowiący bardzo częstą, przewlekłą, niezakaźną i niestety nawrotową chorobę zapalną. Zwykle ujawnia się we wczesnym dzieciństwie i posiada tendencję do utrzymywania przez całe życie. W jej przebiegu wyróżnia się okresy zaostrzeń oraz remisji. W aktywnej fazie choroby obserwuje się silny świąd i suchość skóry, rumieniowe, zapalne zmiany skórne oraz pogrubienie i złuszczanie się naskórka. AZS jest wynikiem wielu interakcji wybranych czynników takich jak geny, czynniki środowiskowe czy immunologiczne. Utrzymujące się objawy AZS znacząco wpływają na jakość życia pacjentów i ich rodzin, powodując dezorganizację ich codziennego życia.  

Dieta przy atopowym zapaleniu skóry – jaką rolę odgrywa żywienie przy AZS?

Wśród metod profilaktyki oraz leczenia AZS swoje specjalne miejsce znalazły zalecenia żywieniowe. Pokarm może bowiem stanowić źródło alergenów, z którymi pierwszy kontakt wywołuje proces uczulenia. Zbyt częsta ekspozycja na nie może skutkować pojawieniem się objawów klinicznych wywołanych spożyciem danego pokarmu. Kluczową rolą właściwego prowadzenia pacjenta z AZS jest więc określenie, na jakie składniki reaguje on w niewłaściwy sposób. 

Rola diety jest również nieoceniona w przypadku profilaktyki pierwotnej rozwinięcia choroby w grupie osób narażonych. Przykładowo: celem zmniejszenia ryzyka pojawienia się AZS u niemowląt zaleca się jak najdłuższe karmienie ich piersią (mleko kobiece jako naturalny pokarm zawierający m.in. substancje biologicznie aktywne o właściwościach immunologicznych).  

Powiązane produkty

Dieta atopowa – zasady dla dzieci i dorosłych 

Z codziennego menu chorego usuwa się szkodliwy alergen (zazwyczaj jeden albo dwa), jednocześnie zastępując go innym, który nie wywołuje objawów. Niezwykle istotnym jest, aby wybrany substytut posiadał równoważne bądź chociaż zbliżone właściwości odżywcze. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko rozwinięcia niedoborów pokarmowych.  

Czas trwania eliminacji powinien zostać dobrany indywidualnie do każdego pacjenta – pod opieką lekarza prowadzącego i najlepiej dietetyka specjalizującego się w tym obszarze. Jeśli usunięcie danego produktu lub całej ich grupy ma trwać dłużej, przynajmniej raz w roku zaleca się wykonywanie u chorego próby prowokacyjnej ze szkodliwym pokarmem. W pewnych typach nadwrażliwości alergicznej próbę tę można podjąć wyłącznie w warunkach szpitalnych. 

Bywa, że w przypadku AZS o ciężkim przebiegu klinicznym, współwystępującym z alergią wielopokarmową, będzie konieczne czasowe usunięcie z diety wielu produktów spożywczych jednocześnie. Należy silnie podkreślić, że taka dieta wymaga prawidłowego zbilansowania przez specjalistę dietetyka. 

Dieta przy AZS – co można jeść, a czego unikać?  

W roku 1999 Komisja Kodeksu Żywnościowego (ang. Codex Alimentarius Commission) ustaliła listę pokarmów będących najczęstszą przyczyną uczulenia. Lista ta zyskała miano „wielkiej ósemki alergenów pokarmowych”. Znalazły się na niej takie elementy jak:  

  • białko mleka krowiego,
  • białko jaja, 
  • skorupiaki, mięczaki, ryby, 
  • orzeszki arachidowe i orzechy, 
  • soja,
  • pszenica. 
Na mocy Rozporządzenia Komisji Europejskiej z dnia 13 grudnia 2014 roku na liście znalazły się dodatkowo: mięso, seler, gorczyca, sezam, łubin i dwutlenek siarki. Uczulać mogą oczywiście także inne pokarmy, nawet z pozoru „dietetyczne” – np. marchew czy jabłko.  

Trudno powiedzieć, jakich produktów spożywczych nie należy się bać. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna i dopiero po długotrwałej obserwacji można stwierdzić, że dany produkt będzie bezpieczny. Jeśli, przykładowo, objawy wywołują produkty mleczne, jajka oraz ryby, należy podjąć próbę zbilansowania diety na bazie roślinnych zamienników mleka (np. mleko owsiane, ryżowe, jogurt kokosowy, tofu), mięsa (uwaga na wołowinę – możliwa alergia krzyżowa mięso-mleko), zdrowych tłuszczy (oleje roślinne) oraz warzyw i owoców.  

AZS u niemowlaka a karmienie piersią

Trudna sytuacja pojawia się w przypadku AZS maluchów karmionych mlekiem matki. Aby móc skutecznie i bezpiecznie wyeliminować składniki, które szkodzą dziecku, mama musi uważnie obserwować swoją dietę oraz wszystkie reakcje maleństwa. Przydatne bywa prowadzenie dziennika żywieniowego. U niemowląt karmionych jedynie mlekiem „sztucznym” znalezienie przyczyny dietozależnej jest znacznie łatwiejsze – stosuje się wówczas specjalne preparaty mlekozastępcze, czyli hydrolizaty białek kazeiny albo serwatki. Należy pamiętać, że kwestia eliminacji czy rozszerzania diety u dzieci z tej grupy powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą specjalistów – działanie na własną rękę może prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych w przypadku dziecka. 

Przykładowy jadłospis dla dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry   

Poniżej znajdują się przepisy  dla dzieci i dorosłych z nadwrażliwością na mleko, jaja oraz ryby. 

Śniadanie – ryżanka na mleku/napoju kokosowym z jagodami 

Ryż ugotuj we wodzie z odrobiną soli, ma być bardzo miękki. Połącz go z ciepłym napojem kokosowym, dodaj jagody oraz łyżeczkę oleju rzepakowego. 

II śniadanie – kanapki z tofu, zielonym ogórkiem i bazylią 

Pieczywo graham skrop świeżą oliwą, obłóż plasterkami tofu i obranym ogórkiem. Posyp listkami świeżej bazylii. 

Obiad – roladki z kurczaka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami 

Na rozgrzanej oliwie zredukuj szpinak, dodaj posiekane w paseczki suszone pomidory, delikatnie dopraw solą i pieprzem. Nadzienie wyłóż na rozbite filety z kurczaka, zwiń je i obwiąż sznurkiem do żywności albo zepnij wykałaczkami. Umieść roladki z rękawie, napełnij go powietrzem i kilkoma łyżkami drobiowo-warzywnego bulionu. Zamknij rękaw, piecz w naczyniu w 200*C przez ok. 25 minut. Podawaj z ziemniakami i ogórkiem kiszonym. 

Kolacja – tosty z hummusem i czarnymi oliwkami 

Pieczywo żytnie obłóż domowym hummusem (ciecierzyca, oliwa, sól). Posyp z wierzchu pokrojonymi oliwkami oraz posiekanym szczypiorkiem. 

Przepisy w AZS – dla dzieci i dorosłych 

Pudding jaglany z owocami (bez glutenu, mleka krowiego, jajek) 

Kaszę jaglaną podpraż na suchej patelni, następnie przelej wrzącą i zimną wodą na zmianę. Ugotuj w wodzie w proporcjach 50:50. Następnie zmiksuj z mlekiem roślinnym, bananem oraz ew. sokiem pomarańczowym/jabłkowym do smaku. Przełóż do szklanej miseczki. 

Placki ziemniaczano-dyniowo-marchewkowe (bez glutenu, jajek) 

Ziemniaki, dynię, marchewkę oraz cebulę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Łyżka za łyżką dodawaj mąkę z ciecierzycy (ew. inną specjalną mąką bezglutenową), dokładnie dociskając do masy (aby mąka wchłonęła wilgoć), dopraw solą i pieprzem. Lekko luźną masę wykładaj łyżką na rozgrzany olej na patelni i smaż placki. 

  1. R. Nowicki i in., Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „ptca.pl” [online] https://ptca.pl/index.php/baza-wiedzy/wszystkie-artykuly/265-najnowsze-wytyczne-leczenia-azs-stanowisko-ekspertow-cz-1 [dostęp:] 14.11.2020.
  2. O. Wróbel, Żywienie w atopowym zapaleniu skóry, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 6 2017. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij