Odżywki proteinowe – białko wegańskie, bez laktozy i w proszku

37 produktów info
Podsumowanie
37 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Odżywki białkowe

Odżywki proteinowe – białko wegańskie, bez laktozy i białko w proszku

Białko to najważniejszy makroskładnik dla sportowców, ponieważ jest to podstawowy budulec komórek. Proteiny biorą udział w budowaniu masy mięśniowej i pomagają przyspieszać regenerację mięśni. Wpływają również na procesy metaboliczne. Dlatego też wielu sportowców nie wyobraża sobie treningów bez zastosowania w swojej diecie produktu, takiego jak odżywka białkowa.

Odżywki proteinowe – po co się je stosuje?

Głównym zadaniem odżywek proteinowych jest dostarczenie organizmowi praktycznie czystego białka. Dostępne w naszej ofercie produkty tego typu stanowią łatwy sposób na wzbogacenie diety w ten niezwykle ważny makroskładnik. Białko w proszku dostępne w postaci odżywek zawiera pełen komplet aminokwasów, a więc jest pełnowartościowe. Dzięki temu wspiera prawidłową pracę organizmu i w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi pomaga budować masę mięśniową. Odżywki białkowe stanowią dobre uzupełnienie diety również ze względu na to, że pomagają zaspokoić głód i zachować uczucie sytości na długi czas.

Odżywki białkowe stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy istnieje potrzeba uzupełnienia tego makroskładnika w diecie. Dotyczy to sportowców, osób wykonujących intensywny wysiłek fizyczny innego typu, osób odchudzających się i chcących zwiększyć masę mięśniową. Białko w proszku może być również pomocne, gdy ze względu na ograniczenia dietetyczne dostarczenie organizmowi odpowiednich ilości tego składnika jest trudne lub niemożliwe.

Odżywki białkowe – WPC, WPI, WPH

Wbrew pozorom odżywki proteinowe różnią się nie tylko smakiem i wielkością opakowania. Poszczególne typy produktów dostarczają różne frakcje białka.

Najczęściej stosowane jest białko serwatkowe, które dostępne jest w następujących formach:  

  • koncentrat (WPC – Whey Protein Concentrate), zawierający ok. 8086% białka,
  • izolat (WPI – Whey Protein Isolate), który zawiera ok. 95% białka,
  • hydrolizat (WPH – Whey Protein Hydrolizate), który składa się w 100% z czystego białka.

Izolat wchłania się szybciej niż koncentrat i jest lepiej przyswajalny. WPC zawiera natomiast również inne składniki odżywcze – w tym tłuszcze i węglowodany. Najszybciej i w największym stopniu wchłania się jednak hydrolizat, który zawiera 100% białka. Są to odżywki białkowe stosowane do błyskawicznej regeneracji po treningu, chociaż nie wolno ich używać jako zamiennika posiłku.

Wybór typu białka powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb, priorytetów treningowych, a także możliwości finansowych. Poszczególne rodzaje odżywek różnią się ceną – WPC jest najtańsze, a WPH najdroższe.

Odżywki dla sportowców bez laktozy

Oferta DOZ.pl obejmuje również takie produkty, jak odżywki białkowe bez laktozy przeznaczone dla osób unikających tego składnika. Produkty tego typu są obecnie powszechne. Do odżywek odpowiednich nawet dla osób z nietolerancją laktozy można zaliczyć izobaty białka serwatkowego (WPI). Ilość cukru mlecznego jest w nich znikoma. Hydrolizaty nie zawierają laktozy w ogóle. Przy tego typu ograniczeniach pokarmowych można też stosować odżywki proteinowe produkowane nie na bazie serwatki, a z jaja kurzego lub surowców roślinnych.

Wegańska odżywka białkowa – z czego powstaje?

W asortymencie DOZ.pl jest również białko wegańskie, czyli pozyskiwane z roślin, na przykład soi, grochu, konopi lub brązowego ryżu. Są one przeznaczone dla osób unikających spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego z powodów etycznych, a także osób z ograniczeniami pokarmowymi. Białko roślinne w proszku nie zawiera laktozy, dlatego może być spożywane również przez osoby z nietolerancją tego składnika.

Najczęściej występuje w formie koncentratu lub izolatu i może nawet w ponad 90% składać się z czystego, dobrze przyswajalnego białka. W zależności od źródła może zawierać inne aminokwasy, dlatego dla dostarczenia pełnego ich kompletu może być konieczne stosowanie różnych typów odżywek.

Odżywki proteinowe są dostosowane do różnorodnych potrzeb dietetycznych i treningowych. Można ich używać na wiele sposobów, sporządzając tradycyjne koktajle, lub te dodając do potraw i deserów. Uwzględniają także różne preferencje smakowe. W ofercie DOZ.pl znajduje się szeroki wybór białka w proszku w smakach klasycznych (wanilia, czekolada, truskawka), a także tych mniej typowych (jak np. mieszanka owocowa, ciasteczkowy, kokosowy).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij