Środki na komary, kleszcze, meszki i inne insekty – płyny, spraye, opaski i więcej

33 produkty info
Podsumowanie
33 produkty info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Preparaty na insekty

Insekty, takie jak komary, meszki czy kleszcze stanowią problem nie tylko z uwagi na to, że są uciążliwe. Ich ukąszenia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego w sytuacjach narażenia na kontakt z takimi stworzeniami – np. podczas wizyt w lesie czy wypraw do egzotycznych krajów, w których panuje malaria czy wirus Zika – należy sięgnąć po odpowiedni środek na komary oraz kleszcze. Szeroka gama preparatów na kleszcze i komary pozwala dobrać produkt do różnych sytuacji.

Co na komary?

Komary to owady z rzędu muchówek, które występują powszechnie na całym świecie. Stanowią zagrożenie dla człowieka, ponieważ samice kłują, aby wyssać krew. Miejsce ukłucia na skórze zostaje podrażnione, ponieważ komar wpuszcza w miejsce ukłucia odrobinę swojej śliny. To może prowadzić do reakcji alergicznej, najczęściej objawiającej się zaczerwienieniem, puchnięciem i swędzeniem skóry. 

Ponadto w niektórych regionach świata komary mogą być nosicielami malarii, żółtej febry, dengi czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego stosuje się specjalnie dobrane środki przeciw komarom.

Płyn na komary, spray, żel czy opaska?

Osoby, które chcą kupić coś na komary, mogą wybrać różne formy środków na te insekty.

Dostępne są przede wszystkim:

  • spraye przeciw komarom – łatwe do rozprowadzenia na większej powierzchni ciała oraz na ubraniach; szybko wysychają i nie pozostawiają lepkiej warstwy;
  • żele na komary oraz emulsje – do punktowej aplikacji i bezpiecznego rozprowadzenia, np. na twarzy; często mają łagodniejszą formułę, przez co są wykorzystywane na komary dla niemowląt i dzieci;
  • opaski – środki na komary, które nie wchodzą w bezpośrednią interakcję ze skórą, nasączone naturalnymi środkami odstraszającymi owady, np. olejkami eterycznymi; dobrym wyborem są zwłaszcza bransoletki na komary dla dzieci; stawiają na nie także osoby ze skórą podatną na podrażnienia; na podobnej zasadzie działają plastry na komary;
  • płyny na komary – najczęściej w opakowaniu umożliwiającym spryskanie skóry i ubrań; działają podobnie jak spraye, ale mogą dłużej wysychać.

Co zawiera najlepszy środek na komary?

Środek na komary może mieć bardzo zróżnicowany skład. 

  • Najsilniejszy repelent na komary to DEET (N,N-dietylo-m-toluamid), który zaburza węch owadów i nie pozwala im „namierzyć” ofiary. Warto jednak pamiętać, że środek ten może być podrażniający, a także uszkadzać tkaniny ubrań, np. wiskozę, barwioną skórę czy tworzywa sztuczne. Dlatego rekomenduje się m.in. aby preparat na komary z DEET dla dzieci od 2. do 12. roku życia nie zawierał więcej niż 10% tego związku, a u młodszych maluchów nie powinno się go stosować w ogóle. Nie jest również polecany kobietom w ciąży.
  • Alternatywą dla środków na komary z DEET są te z ikardyną, która nie podrażnia ani nie wywołuje reakcji alergicznych.
  • W naturalnych środkach na komary stosowane są natomiast olejki eteryczne, które odstraszają owady. To przede wszystkim olejki z geraniolem i citriodiolem.

Co na meszki?

Preparat na meszki powinien mieć te same właściwości co środek na komary. Dlatego gdy wybierze się odpowiedni repelent na te drugie insekty, ochroni on również przed meszkami i podobnymi owadami. Zadaniem tych produktów jest zniechęcenie insektów do zbliżania się i podejmowania prób ukąszenia/ugryzienia.

Co na kleszcze?

Z myślą o odstraszeniu tych groźnych pajęczaków, mogących m.in. być nosicielami boreliozy i zapalenia opon mózgowych, stosuje się preparaty na kleszcze w różnych postaciach. One również zawierają podobne składniki do środków na komary.

Dostępne są też specjalne środki na kleszcze, najczęściej z ikardyną i citriodiolem, a także innymi naturalnymi olejkami eterycznymi – np. z lawendy. 

W ramach profilaktyki, poza płynem na kleszcze, warto mieć pod ręką zestaw do bezpiecznego usuwania tych pajęczaków. Znajdują się w nim specjalne haczyki, które pomagają odczepić całego kleszcza, bez ryzyka pozostawienia jego aparatu gębowego w skórze. 

Można także znaleźć komplety, w których dodatkowo znajduje się płyn do zamrażania pajęczaków. Jego zastosowanie przed usunięciem zapobiegnie wydzielaniu zakaźnej śliny przez żerującego kleszcza.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij