Ciśnieniomierze

137 produktów info
Podsumowanie
137 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierz pozwala na regularną kontrolę poziomu ciśnienia tętniczego. Z takiego urządzenia korzysta się nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również w warunkach domowych. Wykonanie samodzielnego pomiaru trwa zaledwie kilka chwil, jest nieinwazyjne i bardzo proste. Dlatego ten sprzęt medyczny znajduje się na wyposażeniu wielu pacjentów – m.in. tych zmagających się z nadciśnieniem czy nieprawidłową pracą serca.

Jaki ciśnieniomierz kupić?

W aptekach ciśnieniomierze są dostępne w szerokiej gamie. Różnią się głównie pod względem:

 • miejsca wykonania pomiaru ciśnienia (na nadgarstku lub ramieniu);
 • zakresu wykonywanych pomiarów;
 • metody przeprowadzania badania.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?

Pierwszy podział uwzględnia miejsce, w którym jest umieszczany rękaw do pomiaru ciśnienia. Może to być nadgarstek lub ramię. Z ciśnieniomierzy naramiennych korzystają najczęściej pracownicy ochrony zdrowia, jednak są one również dostępne w wersji do użytku domowego. Na który model się zdecydować?

 • Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mniejszy, a przez to łatwiejszy do przechowywania. Korzystanie z niego jest bardzo proste, także gdy pacjent zakłada urządzenie samodzielnie, a ma ograniczoną mobilność. Będzie również odpowiedni dla osób z dużą nadwagą czy otyłością, dla których rękaw niektórych ciśnieniomierzy naramiennych może być zbyt wąski. Trzeba jednak pamiętać, że pomiary z nadgarstka mogą być mniej precyzyjne, szczególnie gdy osoba, u której wykonuje się badanie, ma miażdżycę.
 • Ciśnieniomierz naramienny zapewnia większą precyzję pomiaru, ponieważ żyły ramienne są grubsze, przez co łatwiej wykryć i ocenić skuteczność przepływu krwi. Są jednak zazwyczaj nieco droższe oraz mniej „poręczne”. Mimo to, będą odpowiednim wyborem, jeśli zależy Ci na wysokiej dokładności uzyskiwanych wyników.

Ciśnieniomierz elektryczny czy ręczny?

Druga różnica pomiędzy urządzeniami to sposób ich zasilania. W przychodniach lekarskich najczęściej na wyposażeniu jest dobry ciśnieniomierz naramienny z ręczną pompką, stetoskopem oraz zegarem. Taki wyrób medyczny można kupić również do domu, jednak jego samodzielna obsługa może być utrudniona – do zmierzenia ciśnienia może być potrzebna pomoc drugiej osoby.

Natomiast ciśnieniomierz elektroniczny jest znacznie prostszy w obsłudze – wystarczy uruchomić go (zazwyczaj jednym przyciskiem), aby rękaw samoistnie napompował się do odpowiedniego poziomu. Urządzenie również samodzielnie zakończy badanie, o czym najczęściej da znać sygnałem dźwiękowym.

Ciśnieniomierze elektryczne są zatem wygodniejsze w użytku domowym, zwłaszcza podczas samobadania. Z drugiej strony – łatwiej o ich uszkodzenie i potłuczenie. Ponadto taki sprzęt medyczny trzeba zasilać bateriami. Po ich wyładowaniu, aż do momentu wymiany „paluszków”, nie ma możliwości wykonania badania. Natomiast modele ręczne są bardziej niezawodne, jednak ich obsługa wymaga większej wprawy, a najczęściej – wsparcia osoby postronnej. Dlatego to lepszy wybór do placówek medycznych, a nie do domowego użytku.

Warto również podkreślić, że niektóre ciśnieniomierze naramienne są półautomatyczne, co oznacza, że napompowanie rękawa następuje przez kilkukrotne naciśnięcie pompki. Kolejne etapy badania odbywają się już samoczynnie.

Co powinien mierzyć ciśnieniomierz?

Podstawową funkcją ciśnieniomierza jest oczywiście pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Jednak wiele modeli oferuje szersze możliwości. Wykrywają np.:

 • tętno serca;
 • ewentualne zaburzenia bicia serca, w tym arytmię czy migotanie przedsionków (system AFiB).

Profesjonalne modele mogą być również uzupełnione o funkcję EKG, a zatem zapis rytmu serca.

Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?

Dobranie odpowiedniego rodzaju ciśnieniomierza do swoich potrzeb to nie wszystko. Warto również przyjrzeć się jego kluczowym parametrom oraz funkcjom. Znaczenie mają takie kwestie jak:

 • szerokość rękawa do pomiaru ciśnienia (zwłaszcza przy modelach naramiennych) – powinien on być odpowiedni dla osoby, która będzie najczęściej korzystała z badania; to szczególnie ważne, kiedy wybiera się ciśnieniomierz dla dzieci czy dla osób z otyłością;
 • sposób pompowania rękawa – jeżeli pacjent zmaga się z dyskomfortem przy zbyt szybki „zaciskaniu się” opaski na nadgarstku czy ramieniu, warto poszukać modelu półautomatycznego lub z systemem łagodnego pompowania;
 • wielkość i czytelność ekranu – powinien on wyraźnie prezentować podstawowe informacje; bardziej zaawansowane modele mają kolorowe wyświetlacze, na których np. na czerwono podświetlają się przekroczone wartości ciśnienia;
 • możliwość zapisu pomiarów – warto zwrócić uwagę na to, ile zapisów można przechowywać oraz czy np. jest możliwość „rozdzielenia” dzienniczka ciśnienia dla dwóch użytkowników;
 • integracja z aplikacją mobilną – coraz więcej modeli łączy się za pośrednictwem Bluetooth z oprogramowaniem na telefon, które pozwala śledzić zmiany w ciśnieniu i kontrolować stan zdrowia.

Warto też pamiętać, że ciśnieniomierz z apteki powinien być wyrobem medycznym. To zwiększa wiarygodność oraz bezpieczeństwo wykonywanych przy jego pomocy pomiarów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij