Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?
Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?
- Mleko kokosowe – czym jest i jak powstaje?
- Mleko kokosowe – wartości odżywcze, kalorie, IG
- Mleko kokosowe – właściwości
- Mleko kokosowe – zastosowanie
- Mleko kokosowe – przeciwwskazania
- Mleko kokosowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?
- Domowe mleko kokosowe – jak zrobić i jak przechowywać?
Mleko kokosowe – czym jest i jak powstaje?
Mleko kokosowe to produkt, który w rzeczywistości nie jest mlekiem, ale ze względu na to, że przypomina je z wyglądu, potocznie właśnie tak jest nazywane. Proces jego pozyskiwania rozpoczyna się od starcia miąższu kokosa i moczenia go w gorącej wodzie. Następnie zbierany jest krem kokosowy, a pozostałą część przeciska się przez gazę, aby uzyskać apetyczny napój. Powstały w ten sposób płyn charakteryzuje się mlecznobiałą barwą i orzechowym smakiem. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu (około 20%) ma też kremową konsystencję.
Mleko kokosowe a mleczko kokosowe
W powszechnym użyciu jest także nazwa mleczko (a nie mleko) kokosowe, co może wzbudzać wątpliwość, czy jest to ten sam produkt. Większość osób używa obydwu nazw zamiennie, należy jednak pamiętać, że mleko i mleczko mogą różnić się między sobą zawartością tłuszczu – podczas gdy w mleku kokosowym (a poprawnie – w napoju) stanowi on ok. 1–2% zawartości, w mleczku może być to już wartość sięgająca nawet 18–20% (w tym artykule omawiany jest produkt charakteryzujący się tą wyższą zawartością).
Mleko kokosowe – wartości odżywcze, kalorie, IG
100 g tego tropikalnego produktu dostarcza blisko 197 kcal, 2,2 g białka i 2,8 g węglowodanów. Charakteryzuje się dużą zawartością tłuszczu (21,3 g/100 g), z czego większość to nasycone kwasy tłuszczowe (18,9 g/100 g). Wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych w niewielkich ilościach występują jednonienasycony kwas oleinowy (0,9 g/100 g) oraz wielonienasycony kwas linolowy (0,23 g/100 g), które wykazują korzystny wpływ na organizm człowieka.
Mleko kokosowe jest źródłem aminokwasów, potasu (około 220 mg/100 g), fosforu (96 mg/100 g) oraz magnezu (46 mg/100 g). Odznacza się niskim indeksem glikemicznym, stąd może być stosowane w diecie osób z problemami z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Dzięki temu, że jest pozbawione glutenu, zastosowanie znajduje także u osób chorujących na celiakię.
Mleko kokosowe a odchudzanie
Pomimo wysokiej zawartości tłuszczów produkt ten nie jest przeciwwskazany w diecie redukcyjnej. Jak wiadomo, głównym powodem nadwagi i otyłości jest dodatni bilans energetyczny. Ponadto część specjalistów uważa, że mleko kokosowe może działać wspomagająco na proces odchudzania, ponieważ kwasy tłuszczowe z przewodu pokarmowego dostają się bezpośrednio do wątroby, gdzie przekształcane są na energię – w ten sposób nie odkładają się w tkance tłuszczowej.
Mleko kokosowe – właściwości
Ostatnio mleko kokosowe zyskało popularność także ze względu na zastosowanie go w pielęgnacji włosów. Wysoka zawartość tłuszczów działa jak uszczelniacz zatrzymujący wilgoć. Mleko nałożone na skórę głowy pomaga też zmniejszyć łupież. Niektórzy specjaliści zalecają stosować je również miejscowo na skórę, żeby wspomagać utrzymanie jej elastyczności, co ma skutecznie zmniejszać tempo powstawania zmarszczek.
Mleko kokosowe – zastosowanie
Mleko kokosowe znalazło zastosowanie przede wszystkim w potrawach kuchni południowo-azjatyckiej – idealnie pasuje do curry w stylu tajskim czy indyjskim. Sprawdzi się również jako dodatek do wielu innych dań, których smak wymaga podkreślenia mlekiem, niekoniecznie pochodzenia zwierzęcego. Idealnie nada się także do przyrządzania zup, zwłaszcza kremów. Tropikalnego płynu można użyć również do tworzenia koktajli, frappuccino, kaw mrożonych i innych napojów na bazie mleka, a także do wszelkiego rodzaju wypieków i deserów.
Mleko kokosowe – przeciwwskazania
Jednym z przeciwwskazań do spożywania mleka kokosowego jest alergia na kokos. Od przyjmowania dużych ilości powinny powstrzymać się także osoby z zaburzeniami profilu lipidowego czy chorzy z otyłością. Nie trzeba jednak całkowicie z niego rezygnować – należy pamiętać, aby traktować je po prostu jako dodatek.
Mleko kokosowe dla niemowląt i dzieci
Mleko kokosowe to produkt pochodzenia roślinnego, który nie jest zamiennikiem mleka kobiecego, w związku z czym nie służy jako produkt w żywieniu niemowląt i dzieci. Nie należy go podawać nawet w sytuacji, gdy dziecko nie toleruje nabiału lub ma alergię na białka mleka krowiego – o właściwy dobór preparatu zadba lekarz pediatra.
Mleko kokosowe a ciąża i karmienie piersią
Aktualnie nie istnieją przeciwwskazania do stosowania mleczka kokosowego w czasie ciąży lub karmienia piersią. Należy ponownie podkreślić, że jest to produkt o wysokiej zawartości tłuszczów, stąd wskazane jest stosowanie go z umiarem.
Mleko kokosowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?
Przy wyborze mleka kokosowego najlepiej kierować się znaną zasadą – im krótszy skład, tym lepszy jakościowo produkt. Mleko kokosowe powinno zawierać dwa składniki: ekstrakt z kokosa/ kokos i wodę. Dodatkowe zagęstniki nie są potrzebne. Należy również zwrócić uwagę na zawartość ekstraktu kokosowego, która powinna wynosić min. 60%, a najlepiej ok. 80%. Im więcej ekstraktu, tym mleko będzie gęstsze i intensywniejsze w smaku. Produkt ten bez problemu znaleźć można w wielu sklepach spożywczych, ze zdrową żywnością czy w niektórych drogeriach. Najczęściej występuje w puszkach o objętości 400 ml oraz w kartonach jak w przypadku mleka krowiego. Cena tego tropikalnego płynu waha się od 12 zł do nawet 25 zł za litr. Tańszą alternatywą będzie przygotowanie mleka kokosowego samodzielnie w domu.
Domowe mleko kokosowe – jak zrobić i jak przechowywać?
Przygotowanie mleka kokosowego w zaciszu domowym jest niezwykle proste. Będziesz potrzebować:
- 1 szklanki wiórków kokosowych lub miąższu z kokosa,
- 1,5–2 szklanek ciepłej wody (aby uzyskać gęstsze mleko, należy użyć mniej wody),
- opcjonalnie: 1 daktyla lub łyżki syropu klonowego (do nadania słodkiego smaku).
Jak zrobić mleko kokosowe w domu?
Wiórki kokosowe zalej wodą (opcjonalnie dodaj daktyla lub syrop klonowy), a następnie miksuj blenderem kielichowym na wysokich obrotach przez ok. 2 minuty lub do momentu, aż składniki dobrze się ze sobą połączą. Jeśli mleko jest zbyt gęste, dodaj wody, a jeżeli jest za mało słodkie – więcej daktyli lub syropu klonowego. Następnie odsącz przez gazę lub bawełniany ręcznik. Pozostałą miazgę możesz wykorzystać do wypieków, granoli czy koktajlu. Mleko kokosowe przelej do szklanego pojemnika i przechowuj w lodówce (maksymalnie 5 dni).