Clean beauty - uśmiechnięta modelka z liściem symbolizującym troskę o środowisko
Emilia Ścieszko

Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  1. Na czym polega clean beauty?
  2. Kosmetyki z czystym składem w nurcie clean beauty
  3. Jakich składników unikać?
  4. Jakie efekty daje clean beauty?

Na czym polega clean beauty?

Trend clean beauty można różnie interpretować i określić wieloma definicjami. Najogólniej clean beauty można rozumieć jako kosmetyki niezawierające szkodliwych i toksycznych substancji, które mogą szkodzić zdrowiu i środowisku. Oznacza to, że składniki zawarte w produkcie kosmetycznym powinny być wolne od wszelkich niebezpiecznych surowców. Filozofia ta stawia na zrównoważoną produkcję i naturalne składy. Przeciwieństwem clean beauty jest toxic beauty.

Idea clean beauty zawiera w sobie również szerzej rozumianą ochronę środowiska naturalnego. Trend stosowania kosmetyków pozbawionych szkodliwych substancji chemicznych wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia gleby i wód. Marki kosmetyczne dbają o to, aby ich produkty były jak najbardziej naturalne, ekologiczne i organiczne.

Kosmetyki z czystym składem w nurcie clean beauty

Kosmetyki clean beauty nie oznaczają, że są w 100% naturalne, lecz że wszystkie składniki użyte do ich produkcji są nietoksyczne i bezpieczne. Takie produkty nie muszą również mieć krótkiej daty ważności (jak bywa to w przypadku kosmetyków naturalnych) i mogą zawierać w swoim składzie konserwanty – pod warunkiem, że są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Na etykiecie kosmetyku powinna znaleźć się pełna lista składników produktu. Pozwala to odnaleźć te substancje, które są niezgodne z filozofią clean beauty. Wiedza na temat składów i używanych surowców zwiększa świadomość na temat kupowanych i używanych specyfików. Wybieranie czystych produktów kosmetycznych eliminuje jak największą ilość toksyn ze stosowanych kosmetyków. Warto dodać, że nie każdy produkt z napisem „naturalny”, „ekologiczny” czy „organiczny” oznacza, że jest zgodny z clean beauty. Wymogiem jest, aby skład kosmetyku był bezpieczny – niezależnie od tego, czy proces jego produkcji jest ekologiczny, czy nie.

Powiązane produkty

Jakich składników unikać?

Kosmetyki z czystym składem nie zawierają w swoim składzie substancji takich jak:

  • parabeny,
  • filtry chemiczne przeciwko promieniowaniu UV,
  • SLS, SLES,
  • PEGs,
  • aluminium,
  • substancje zapachowe syntetyczne.

Jakie efekty daje clean beauty?

Clean beauty przede wszystkim zwiększa świadomość konsumencką na temat składów i produkcji kosmetyków. Osoby kierujące się tą filozofią potrafią odróżnić kosmetyki czyste od toksycznych. Dobrze jest, jeśli edukują innych i starają się zwrócić ich uwagę na to, co zawiera dany kosmetyk. Edukacja poszerza wiedzę na temat zdrowych i nietoksycznych składników w przemyśle kosmetycznym, zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, a także przynosi pozytywne efekty dla skóry: brak podrażnień, alergii, zaczerwienień i nadwrażliwości.

  1. Filozofia clean beauty, veolibotanica.pl [online] https://veolibotanica.pl/pl/blog/filozofia-clean-beauty-1682415168.html [dostęp: 10.02.2024].
  2. Co to jest clean beauty?, Lavido.pl [online] https://lavido.pl/co-to-jest-clean-beauty [dostęp: 10.02.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl