Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry
W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.
- Co to jest skin cycling?
- Kto powinien stosować skin cycling?
- Produkty potrzebne do skin cyclingu
- Jak wykonać skin cycling? Etapy
- Poranna pielęgnacja w skin cyclingu
Co to jest skin cycling?
Skin cycling to metoda polegająca na stosowaniu różnych składników kosmetycznych w cyklu czterodniowym, w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Z jego pomocą można uzyskać doskonałe efekty przeciwzmarszczkowe czy przeciwtrądzikowe przy zminimalizowanych skutkach ubocznych takich jak zaczerwienienie lub podrażnienie skóry. Jest to bezpieczny sposób na efektywną poprawę kondycji skóry. W tej metodzie łączy się silniejsze składniki aktywne, takie jak kwasy i retinoidy, z substancjami regenerującymi – np. kwasem hialuronowym czy ceramidami. Zasadą działania skin cyclingu jest nakładanie innego kosmetyku przez cztery kolejne wieczory. W porannej pielęgnacji należy zadbać o nawilżenie skóry i ochronę przeciwsłoneczną w postaci filtrów UV.
Kto powinien stosować skin cycling?
Skin cycling to metoda, którą może stosować każdy. Doskonale sprawdzi się u tych osób, których skóra potrzebuje działania przeciwzmarszczkowego, wygładzenia czy stymulacji produkcji kolagenu. Jednocześnie będzie to dobre rozwiązanie w przypadku trądziku, przetłuszczającej się skóry, rozszerzonych porów i zaskórników. Przeciwwskazaniem do skin cyclingu nie jest cera wrażliwa – bez obaw mogą go stosować osoby ze skórą delikatną i naczyniową.
Warto stosować tę metodę zapobiegawczo, zanim pojawią się pierwsze zmarszczki, aby zahamować i opóźnić procesy starzenia. Prawidłowo ułożony schemat pielęgnacyjny pozwoli zachować bezpieczeństwo nawet przy wyższych stężeniach składników aktywnych. Warto dodać, że osoby początkujące i te, które nigdy nie stosowały na swojej skórze peelingów chemicznych ani retinoidów, powinny wybrać kosmetyki z mniejszymi stężeniami substancji aktywnych i w razie potrzeby wydłużyć okres regeneracji do trzech czy nawet czterech dni.
Produkty potrzebne do skin cyclingu
W pierwszym dniu cyklu stosuje się produkty złuszczające – może to być np. kwas mlekowy, glikolowy, salicylowy, migdałowy, laktobionowy lub peeling enzymatyczny w przypadku skór wrażliwych. Drugi dzień to aplikacja pochodnych witaminy A, czyli retinoidów – retinolu lub retinalu. Trzeci i czwarty dzień to czas na regenerację – wtedy na skórę nakłada się produkty nawilżające i odbudowujące barierę hydrolipidową skóry – np. kwas hialuronowy, alantoinę, aloes, mocznik, ceramidy czy peptydy.
Jak wykonać skin cycling? Etapy
Dzień pierwszy: Złuszczanie
Celem pierwszego dnia jest usunięcie warstwy rogowej naskórka i przygotowanie skóry na przyjęcie i lepsze wchłonięcie retinoidów drugiego dnia. Dzięki temu etapowi ułatwione jest przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.
Po demakijażu i dokładnym oczyszczeniu cery należy zastosować peeling – chemiczny lub enzymatyczny. Rodzaj peelingu chemicznego powinien być dostosowany do rodzaju skóry, np. dla skóry dojrzałej dobrym wyborem jest kwas glikolowy, dla skóry trądzikowej odpowiedni będzie kwas salicylowy, a dla skóry suchej – kwas laktobionowy. Z kolei na przebarwienia najlepszy będzie kwas migdałowy. Peeling enzymatyczny jest zalecany osobom ze skórą wrażliwą, która źle toleruje kwasy. Po wykonaniu peelingu należy osuszyć cerę i nałożyć krem nawilżający.
Dzień drugi: Retinoidy
W drugim dniu do rutyny pielęgnacyjnej wprowadza się retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Najczęściej stosuje się retinol, który jest silną substancją przeciwstarzeniową. Można zastosować również retinal – jest mniej drażniący i idealnie sprawdzi się dla osób początkujących lub dla cer wrażliwych. Retinoidy mają działanie silnie złuszczające i przyśpieszające odnowę naskórka, wygładzają skórę, spłycają drobne zmarszczki i zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Są też świetnym rozwiązaniem dla cer problematycznych, ponieważ dyscyplinują zmiany trądzikowe, regulują wydzielanie sebum, rozjaśniają przebarwienia i spłycają blizny. Po umyciu twarzy żelem lub pianką i przetarciu skóry tonikiem należy odczekać ok. 30 minut i nałożyć produkt z retinoidami. Po kolejnych 30 minutach na twarz aplikuje się krem nawilżający.
Dzień trzeci i czwarty: Regeneracja
Po zastosowaniu kwasów i retinoidów należy zadbać o odpowiednią regenerację skóry, jej złagodzenie i nawilżenie. Bardzo ważna jest odbudowa bariery hydrolipidowej, działanie regenerujące i odżywcze. W tym celu idealnie sprawdzą się produkty zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy, ceramidy, peptydy, skwalan, alantoinę, mocznik czy aloes. Najlepiej wybrać preparat z mieszanką tych składników, aby działał wielokierunkowo i łagodził skórę na kilka sposobów. Natomiast można również rozłożyć pielęgnację w tym dniu na kilka produktów. Można wybrać osobno serum, maskę i krem, tak aby każdy produkt zawierał inne substancje aktywne. Jest to tylko i wyłącznie kwestia wyboru i indywidualnych preferencji.
Poranna pielęgnacja w skin cyclingu
Skin cycling polega na codziennej, zmiennej wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, natomiast niezwykle ważna jest również poranna pielęgnacja. Ta z kolei nie zmienia się i każdego dnia jest taka sama. Powinna obejmować dwa działania: nawilżanie oraz wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Nawilżanie ma wspierać odbudowę bariery hydrolipidowej skóry i jej regenerację, a ochrona przeciwko promieniowaniu UV zapobiega powstawaniu przebarwień i zmarszczek.