Skwalan
Alicja Świątek

Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinienj go używać?

Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

 

 1. Co to jest skwalan?
 2. Czym różni się skwalan od skwalenu?
 3. Jakie właściwości ma skwalan? Kto powinien wdrożyć kosmetyki do swojej pielęgnacji?
 4. Jak stosować skwalan na skórę? Kiedy aplikować? Jak często? Z czym go łączyć?
 5. Skwalan na trądzik i przebarwienia
 6. Skwalan dla cery dojrzałej
 7. Skwalan dla cery wrażliwej i alergicznej
 8. Skwalan z retinolem – od jakiego stężenia zacząć? Jak go wprowadzać do rutyny pielęgnacyjnej?
 9. Skwalan na włosy – dla kogo i jak go stosować?

Co to jest skwalan?

Skwalen należy do związków nazywanych triterpenami, zbudowany jest z jednostek izoprenowych. W 1903 roku został odkryty w oleju z wątroby rekina Squalus sp., któremu zawdzięcza swoją nazwę. Zidentyfikowano go również w organizmie człowieka, głównie w tarczycy, sebum (stanowi ok. 10% łoju skórnego), woskowinie usznej, a także w wewnętrznej warstwie tętnic. Skwalen poddawano badaniom pod kątem aktywności cytoprotekcyjnej, antyoksydacyjnej oraz przeciwnowotworowej. W połączeniu z wodą umożliwia produkcję tlenu, co pozwala rekinom funkcjonować w głębinach, w których woda jest uboga w ten pierwiastek.

Skwalen jest nienasyconym węglowodorem, natomiast skwalan, który jest jego pochodną, jest formą nasyconą. Wpływa to na większą stabilność skwalenu, dzięki czemu znajduje częstsze zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Posiada znaczną trwałość, nie utlenia się i nie jełczeje.

Skwalan nie zapycha porów, ponieważ ma niski stopień komedogenności. Skwalen ma charakter suchego oleju, który po aplikacji na skórę szybko się wchłania i nie tworzy na skórze tłustego filmu.

Początkowo pozyskiwano go głównie z wątroby rekina, następnie z oliwy z oliwek, oleju ryżowego, a obecnie coraz częściej otrzymuje się go z trzciny cukrowej.

Powiązane produkty

Czym różni się skwalan od skwalenu?

Skwalan stanowi uwodornioną postać skwalenu, który jest jego prekursorem. Pomimo nieznacznej różnicy w budowie oba związki posiadają podobne właściwości – są budulcami płaszcza lipidowego skóry. Jedyną znaczącą różnicą jest trwałość, ponieważ skwalan wykazuje dużo większą stabilność niż skwalen, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Skwalan wspomaga utrzymywanie prawidłowej wilgotności skóry, zapobiega utracie wody oraz przesuszaniu się skóry. Skwalan uczestniczy w odbudowie bariery lipidowej skóry oraz działa na nią regenerująco i wzmacniająco.

Dowiedz się więcej o tym, jak odbudować barierę hydrolipidową naskórka, i przeczytaj artykuł na DOZ.pl

Jakie właściwości ma skwalan? Kto powinien wdrożyć kosmetyki do swojej pielęgnacji?

Skwalan jest produkowany naturalnie przez organizm ludzki. Stanowi substancję budulcową skóry, współtworząc fizjologiczną barierę lipidową. Wnika w głębsze warstwy naskórka i z łatwością wbudowuje się w tzw. cement międzykomórkowy. Aplikowany na skórę pozostawia na niej ochronny film zabezpieczający przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Poprawia stan skóry, jej elastyczność, nawilżenie i dotlenienie oraz ogranicza jej nadmierne złuszczanie. Ma właściwości przeciwutleniające, chroni skórę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, co pomaga zachować zdrowy wygląd skóry oraz spowalnia procesy starzenia. Skwalan jest dobrym nośnikiem dla innych składników czynnych o charakterze lipofilowym, jak np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E). Ułatwia ich wnikanie w głąb skóry i zwiększa ich transport. Ponadto wspomaga procesy gojenia, łagodzenie poparzeń posłonecznych i podrażnień. Ogranicza powstawanie przebarwień i blizn potrądzikowych.

Po 25. roku życia poziom skwalanu gwałtownie się obniża, dlatego niezbędne jest uzupełnianie tego składnika.

Naukowcy z wydziału Dermatologii Uniwersytetu w Seulu (Korea Płd.) przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło 40 kobiet w wieku powyżej 50 lat. Badane kobiety podzielono na dwie grupy, z których jednej podawano 13,5 g skwalenu dziennie, a drugiej 27 g. Badanie trwało 90 dni. Po tym czasie u wszystkich kobiet zaobserwowano zmniejszenie wielkości zmarszczek o ok. 30%, wzrost poziomu kolagenu o średnio 115%, zmniejszenie zaczerwienienia skóry o ok. 36%. Odnotowano również ograniczenie uszkodzeń skóry pod wpływem promieniowania UV, a ilość uszkodzeń DNA w grupie przyjmującej 27 g skwalenu dziennie obniżyła się aż o 62% w odniesieniu do stanu początkowego – przed interwencją.

Jak stosować skwalan na skórę? Kiedy aplikować? Jak często? Z czym go łączyć?

Skwalan pomimo oleistej formy nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Może być stosowany jako samodzielna pielęgnacja lub jako serum aplikowane przed kremem bądź jako baza pod podkład. Nie ma właściwości zapychających pory, więc mogą go używać osoby z cerą trądzikową. Czysty skwalan może być nakładany na twarz, okolice oczu, ciało, włosy lub paznokcie. Może być również łączony z innymi kosmetykami, np. kremem, co umożliwi ich wprowadzenie w głębsze warstwy naskórka i nieco wspomoże ich działanie. W celu wzmocnienia korzystnych efektów przed aplikacją skwalanu warto przez kilka minut pozostawić na skórze ciepły ręcznik, który umożliwi otworzenie porów skóry i lepsze wnikanie substancji czynnej. Dodatkowo nałożenie skwalanu na lekko wilgotną skórę umożliwia zachowanie lepszego nawilżenia skóry, ponieważ skwalan wykazuje działanie okluzyjne i pozwala zatrzymać wodę w skórze. Standardowa pielęgnacja zdrowej skóry polega na aplikacji skwalanu 1-2 razy dziennie. W przypadku skóry problematycznej warto zwiększyć częstotliwość podawania składnika aktywnego do 3-4 razy dziennie.

Skwalan na trądzik i przebarwienia

Skwalan chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, zapobiega pojawianiu się przebarwień oraz blizn potrądzikowych. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu ogranicza nadmierną produkcję sebum. Z tego względu wskazany jest do stosowania dla osób zmagających się z trądzikiem oraz w przypadku skóry skłonnej do przebarwień. Kosmetyki ze skwalanem równie dobrze sprawdzą się w pielęgnacji skóry problematycznej, podrażnionej, z poparzeniami posłonecznymi, atopowym zapaleniem skóry (AZS) czy z egzemą. Skwalan – poprzez działanie przeciwbakteryjne i łagodzące stany zapalne czy podrażnienia – ograniczy powstawanie kolejnych zmian skórnych oraz przyspieszy regenerację już istniejących.

Skwalan dla cery dojrzałej

Skóra dojrzała wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ wraz z wiekiem traci zdolność do produkcji kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego i skwalanu, które zapewniają jej elastyczność oraz młody wygląd. W celu spowolnienia procesów starzenia oraz poprawy stanu skóry warto wprowadzić codzienną pielęgnację kosmetykami z dodatkiem lub z czystym skwalanem. Może być używany samodzielnie lub jako dodatek do innych kosmetyków, co zwiększy ich wchłanianie i efektywność działania. Skwalan wspomaga regenerację, nawilżenie oraz odżywienie skóry dojrzałej. Systematyczna aplikacja kosmetyków ze skawlanem na skórę wspomoże redukcję drobnych zmarszczek, rozjaśni przebarwienia oraz wzmocni jędrności i elastyczności skóry. Skwalan sprawdzi się także w pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Dodatkowo zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i fotostarzeniem.

Skwalan dla cery wrażliwej i alergicznej

Skwalan jest naturalną substancją budulcową wytwarzaną przez organizm. Nie powoduje podrażnień i jest dobrze tolerowany. Może być z powodzeniem stosowany w przypadku skóry problematycznej, wrażliwej, skłonnej do alergii i podrażnień. Wskazany jest do pielęgnacji skóry poparzonej, w przebiegu egzemy, atopowego zapalenia skóry, zapalenia mieszków włosowych. Skwalan jest wykorzystywany w gabinetach kosmetologicznych po inwazyjnych zabiegach, takich jak peelingi kwasowe, mikrodermabrazja, depilacja, tatuaże. Znajduje także zastosowanie w pielęgnacji skóry mężczyzn, zwłaszcza gdy skóra jest podrażniona po goleniu.

Skwalan z retinolem – od jakiego stężenia zacząć? Jak go wprowadzać do rutyny pielęgnacyjnej?

Skwalan warto łączyć z innymi substancjami czynnymi, ponieważ zwiększa ich wnikanie w głąb skóry oraz działa synergistycznie z wieloma składnikami. Przekłada się to na lepsze efekty stosowanych preparatów. Skwalan łączony jest z witaminą A w postaci retinolu. Zazwyczaj stosuje się retinol w stężeniu 1%. Takie produkty wykazują silne działanie przeciwzmarszczkowe, poprawiają napięcie i nawilżenie skóry. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających połączenie skwalanu z retinolem wspomaga spowolnienie procesów starzenia, zwiększenie elastyczności skóry oraz wygładzenie drobnych zmarszczek. Jednak należy wówczas pamiętać o dodatkowej fotoprotekcji, czyli o stosowaniu wysokich filtrów SPF w kremie, dzięki czemu nie dojdzie do nadmiernego podrażnienia skóry.

Skwalan na włosy – dla kogo i jak go stosować?

Skwalan znajduje zastosowanie również w pielęgnacji włosów. Nakładany na końcówki zabezpiecza je przed rozdwajaniem, przeciwdziała ich puszeniu oraz poprawia wygląd włosów. Co więcej, zabezpiecza je przed działaniem promieniowania słonecznego. Stanowi także ochronę przed działaniem wysokiej temperatury podczas używania suszarki, prostownicy czy lokówki.

 1. P. Lewkowicz, N. Lewkowicz, Biological action and clinical application of shark liver oil, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/6911715_Biological_action_and_clinical_application_of_shark_liver_oil [dostęp:] 21.06.2023.
 2. W. B. Szostak, D. Szostak-Wegierek, Health properties of shark oil, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/6714107_Health_properties_of_shark_oil [dostęp:] 21.06.2023.
 3. A. Gunia-Krzyżak, A. Sowa, Zaskakujące i niezwykłe składniki współczesnych kosmetyków, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/352393358_Surprising_and_unusual_ingredients_of_modern_cosmetics/fulltext/60c828c492851c8e6395d99e/Surprising-and-unusual-ingredients-of-modern-cosmetics.pdf [dostęp:] 21.06.2023.
 4. A. Kiełtyka-Dadasiewicz, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/profile/Barbara-Sawicka-2/publication/313918743_Slonecznik_bulwiasty_Helianthus_tuberosus_l_jako_zrodlo_substancji_biologicznie_czynnych_o_potencjale_kosmetycznym/links/58afe266a6fdcc6f03f366f1/Slonecznik-bulwiasty-Helianthus-tuberosus-l-jako-zrodlo-substancji-biologicznie-czynnych-o-potencjale-kosmetycznym.pdf [dostęp:] 21.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

  W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

  Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

 • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

  Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

 • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

  Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

 • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

  Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

 • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

  Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

 • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

  Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij