struktura skóry 3D i wnikający w nią kolagen, grafika komputerowa
Alicja Świątek

Kolagen na skórę. Właściwości i efekty, jaki kolagen na skórę wybrać?

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Dodatkowo palenie papierosów, promieniowanie UV, narażenie na stres czy niewłaściwa dieta mogą powodować obniżenie ilości i jakości wytwarzanego fizjologicznie kolagenu. Dlatego w celu utrzymania zdrowo wyglądającej skóry, spowolnienia procesów starzenia oraz pobudzenia naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanki łącznej warto włączyć systematyczną suplementację kolagenu do codziennego planu dnia.

Przez wiele lat uważano, że doustna suplementacja kolagenu w celu poprawy jakości skóry nie jest skuteczna – głównie ze względu na wielkość cząsteczki kolagenu i fakt, że jest on całkowicie trawiony w żołądku. Preparaty kolagenowe stosowane były głównie w celu profilaktyki i wspierania leczenia schorzeń tkanki chrzęstno-stawowej, a ponieważ obecnie nasza dieta zawiera mniej bogatych w kolagen, twardych, chrząstkowatych części produktów pochodzenia zwierzęcego, suplementy kolagenowe mogą być łatwym sposobem na zwiększenie spożycia tego ważnego składnika. Obecnie wiadomo jednak, że związki kolagenu w preparatach do suplementacji doustnej rozkładane są na peptydy poprzez hydrolizę enzymatyczną, dzięki czemu tworzą cząsteczki o mniejszej masie cząsteczkowej, które są łatwiej wchłaniane i pojawiają się w krwiobiegu już godzinę po spożyciu. Następnie gromadzone są w skórze, tworząc biomacierz kolagenową.

Jak kolagen wpływa na skórę?

Kolagen jest białkiem odgrywającym fundamentalną rolę w budowie skóry. Włókna kolagenowe tworzą trójwymiarową sieć, która stanowi „rusztowanie” dla tkanek, a ponadto zapewniają elastyczność, sprężystość oraz wytrzymałość skóry właściwej. Umożliwiają jej rozciąganie i powrót do stanu pierwotnego, co pozwala zachować jej kształt i jędrność. Kolagen ma zdolność do wiązania wody, co wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, jej sprężystości oraz prawidłowej struktury. Kolagen wspomaga wytwarzanie składników tkanki łącznej. Stymuluje fibroblasty do syntezy ważnych składników macierzy pozakomórkowej, jak elastyna, proteoglikany i glikozaminoglikany, które zapewniają skórze właściwej prawidłową strukturę i elastyczność.

Suplementacja kolagenu wspomaga redukcję drobnych zmarszczek, wygładzenie skóry oraz zwiększenie jej gęstości, co wpływa na całkowitą poprawę wyglądu cery.

W wyniku pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze kolagen stymuluje gojenie się ran, oparzeń, urazów oraz drobnych uszkodzeń. Dodatkowo uzupełnienie kolagenu zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia środowiskowe czy promienie UV.

Jak wynika z wielu dotychczasowych publikacji naukowych, regularne stosowanie kolagenu pozytywnie oddziałuje na stan skóry – staje się ona gładsza, bardziej nawilżona i elastyczna. Co więcej, szereg badań in vitro i in vivo przeprowadzonych na zwierzętach wskazuje, że hydrolizaty kolagenu przyjmowane doustnie wpływają korzystnie na produkcję endogennego kolagenu i zmniejszają aktywność enzymów wpływających na jego degradację. Jeśli chcemy zadbać o gęstość i elastyczność skóry oraz zdrowie stawów i kości, to najlepszym wyborem będą preparaty kolagenowe w formie rozpuszczalnej lub płynnej, ponieważ są one najłatwiej przyswajalne. Decydując się na suplementację kolagenu, warto wybrać preparat, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych prowadzonych przez lekarzy w ośrodkach naukowych.

 

Jak szybko widać rezultaty stosowania kolagenu?
Jak szybko widać rezultaty stosowania kolagenu?


Jaki rodzaj kolagenu zadziała najlepiej na stan skóry?

Ze względu na pochodzenie wyróżniamy kolagen: wołowy, morski, wieprzowy. Natomiast ze względu na typ zazwyczaj stosowany jest kolagen typu: I, II, III. W organizmie ludzkim w największej ilości występuje kolagen typu I. Stanowi on kluczowy składnik skóry, kości, ścięgien, więzadeł oraz innych tkanek łącznych. Suplementacja kolagenu typu I wspomaga poprawę wyglądu skóry, przywrócenie elastyczności i jędrności skóry oraz redukcję drobnych zmarszczek. Kolagen typu II znajduje się zwłaszcza w stawach i tkance chrzęstnej, którym zapewnia utrzymanie prawidłowej struktury niezbędnej dla właściwego funkcjonowania aparatu ruchowego. Przyjmowanie kolagenu typu II może również wpłynąć korzystnie na skórę. Kolagen typu III znajduje się w skórze, naczyniach krwionośnych oraz narządach wewnętrznych. Przyjmowanie kolagenu typu III może wspomóc utrzymanie zdrowego wyglądu skóry oraz prawidłowej struktury naczyń krwionośnych.

Głównymi źródłami kolagenu typu I, który tak korzystnie działa na skórę, są tkanki zwierzęce, takie jak skóry, kości, chrząstki, ości, łuski, pozyskiwane z krów, świń, drobiu lub ryb i owoców morza. Suplementy kolagenowe dostępne są w postaci płynów, tabletek, kapsułek czy proszku do rozpuszczania. W celu poprawy gęstości i wyglądu skóry oraz funkcjonalności stawów dobrym wyborem będzie kolagen w płynie, który stanowi łatwo przystępną postać o najlepszej przyswajalności dla organizmu.

Powiązane produkty

Pobudzenie produkcji kolagenu w skórze za pomocą diety i suplementacji

Po 18. roku życia naturalna produkcja kolagenu ulega powolnemu obniżaniu. Jego zawartość spada z każdym kolejnym rokiem o ok. 1%. Ponadto stosowanie używek, narażanie skóry na niekorzystne czynniki zewnętrzne, stres oksydacyjny czy niewłaściwa dieta mogą dodatkowo obniżać syntezę kolagenu. Prowadzi to do powstawania pierwszych zmarszczek, obniżenia nawilżenia oraz gęstości skóry. Włączenie do jadłospisu produktów bogatych w kolagen, jak buliony z kości zwierzęcych i kurzych łapek oraz żelatyna, może wspomóc naturalną syntezę kolagenu w organizmie. Dodatkowo korzystne rezultaty może przynieść stosowanie wartościowej diety zawierającej białko, witaminy, a zwłaszcza witaminę C, która jest istotna w produkcji kolagenu. W tym celu zaleca się spożywanie owoców cytrusowych, jagód, truskawek i warzyw, takich jak papryka, nać pietruszki, brokuły, oraz zwiększenie podaży białka, które jest ważnym składnikiem kolagenu. Jeśli samą dietą nie jesteśmy w stanie zapewnić swojemu organizmowi odpowiedniej ilości tej witaminy, można skorzystać z dostępnych np. w aptece suplementów diety, które zawierają witaminę C, albo szukać na rynku preparatów kolagenowych, które zawierają w swoim składzie tę witaminę. Dostępne są produkty z kolagenem wołowym, wieprzowym lub rybim. Stanowią one dobre i łatwe uzupełnienie codziennej diety w kolagen.

Czy kolagen na stawy działa także na skórę?

Kolagen wpływający korzystnie na stawy to kolagen typu II. Ten rodzaj kolagenu występuje głównie w stawach, zapewniając im elastyczność oraz sprężystość. Kolagen typu II wspomaga regenerację stawów, zabezpiecza je przed urazami, poprawia ich ruchomość oraz zmniejsza dolegliwości bólowe związane z chorobami kostno-stawowymi oraz uszkodzeniami ortopedycznymi. Na skórę wpływa najkorzystniej kolagen typu I. Należy jednak zaznaczyć, że po przyjęciu doustnym produktu kolagenowego ulega on trawieniu w przewodzie pokarmowym. Peptydy białkowe powstające w procesie rozpadu kolagenu są wykorzystywane przez organizm w zależności od jego potrzeb. Dlatego przyjmując kolagen na stawy, można również zauważyć poprawę wyglądu skóry.

Jaki jest najmocniejszy kolagen na rynku? Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Głównym źródłem kolagenu typu II są chrząstki stawowe i tkanki chrzęstne drobiu. Z tego względu kolagen drobiowy jest wykorzystywany w produktach na poprawę funkcjonowania stawów. Dodatkowo w częściach drobiowych w znacznie mniejszych ilościach może występować także kolagen typu I i III, które wpływają korzystnie na stan skóry, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej.

 1. A. Słupczyńska, What we know about oral collagen supplementation for skin health – a literature review, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/366086075_What_we_know_about_oral_collagen_supplementation_for_skin_health_-_a_literature_review [dostęp:] 3.08.2023.
 2. D. Zelaszczyk, A. M. Waszkielewicz, Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/270561701_Kolagen_-_struktura_oraz_zastosowanie_w_kosmetologii_i_medycynie_estetycznej [dostęp:] 3.08.2023.
 3. K. Kaziród, M. Zapała, Collagen supplementation – does it bring real benefits?, researchgate.net [online] https://www.researchgate.net/publication/370835377_Collagen_supplementation_-_does_it_bring_real_benefits [dostęp:] 3.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

  Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

 • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

  Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

 • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

  Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

 • Nadpotliwość stóp – co warto stosować na nadmiernie pocące się stopy?

  Nadmiernie pocące się stopy nastręczają wielu trudności. Jak można pozbyć się tego problemu? Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość stóp? Jakie preparaty stosować i jak ich używać? Czy nieleczona hiperhydroza stóp może być groźna? Podpowiadamy.

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

  Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

  Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

 • Sucha skóra głowy – przyczyny. Jak nawilżyć przesuszoną skórę głowy?

  Sucha skóra głowy może mieć wiele przyczyn – od błędów w pielęgnacji, przez niedobory w diecie, aż po poważne choroby dermatologiczne. Dowiedz się, jak rozpoznać podłoże swędzącej, łuszczącej się i podrażnionej skóry głowy. Poznaj sposoby na jej nawilżenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij