Aplikacja retinolu na skórę twarzy młodej kobiety
Ewelina Sochacka

Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  1. Retinol – podstawa w walce ze zmarszczkami
  2. Jak najlepiej nakładać retinol?
  3. Jak w kosmetykach działają peptydy?
  4. Dlaczego połączenie retinolu i peptydów jest tak potężne?

Retinol – podstawa w walce ze zmarszczkami

Retinol to pochodna witaminy A. Jest znany ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Często nazywany jest Świętym Graalem pielęgnacji. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do spłycenia zmarszczek, ujędrnienia skóry i wyrównania kolorytu. Jednocześnie retinol reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z trądzikiem.

Stosowanie retinolu trzeba dobrze zaplanować i bardzo ostrożnie wprowadzać go do swojej pielęgnacji. Mówi się tu o budowaniu tolerancji na retinol. Ta tolerancja to nic innego jak stopniowe wprowadzanie retinolu polegające na nakładaniu go najpierw co kilka dni (najlepiej przez minimum 2 tygodnie) w najniższym możliwym stężeniu. Dopiero po tym czasie można stosować go częściej i ewentualnie zwiększyć jego stężenie – w zależności od tego, jak będziemy tolerować wspomniane niższe stężenia. Retinol zawsze stosujemy jako etap pielęgnacji wieczornej.

Podczas stosowania retinolu trzeba koniecznie zadbać o ochronę przeciwsłoneczną – należy używać dobrych kremów nawilżających z wysokim filtrem SPF, najlepiej 50. Ponadto dobrze jest pamiętać o tym, że aby zobaczyć zauważalne skutki stosowania retinolu, kosmetyki z tym składnikiem powinny być konsekwentnie nakładane na skórę przez ponad 2-3 miesiące.

Co więcej, złuszczanie się naskórka nie będzie dostrzegalne bezpośrednio po aplikacji retinolu, a około 3 dni po jego zastosowaniu. Jeżeli retinol podrażni skórę, należy czasowo zaprzestać jego stosowania i zrobić krok w tył. To moment, w którym skóra wymaga porządnego nawilżenia i regeneracji, czyli po prostu odpoczynku. Gdy skóra będzie już w lepszym stanie, można wrócić do stosowania kosmetyków z retinolem, ale warto wtedy spróbować niższego stężenia i zbudować tolerancję raz jeszcze, tylko nieco łagodniej.

Jak najlepiej nakładać retinol?

Wielu specjalistów zaleca stosowanie retinolu z wykorzystaniem tzw. metody kanapkowej. Pomoże ona zminimalizować działania niepożądane, które wywołał ten związek. Na czym ona polega?

Metoda kanapkowa polega na trzech krokach:

  1. nałożenie kremu nawilżającego na oczyszczoną skórę twarzy i poczekanie, aż produkt się wchłonie,
  2. aplikacja produktu z retinolem i odczekanie około 30 minut,
  3. ponowne nałożenie warstwy kremu nawilżającego.
Sprawdź dermokosmetyki do twarzy na DOZ.pl

Powiązane produkty

Jak w kosmetykach działają peptydy?

Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów, które działają jak komunikatory w skórze. Wzmacniają jej strukturę, stymulują różne składniki, a także regulują procesy zapalne.

Peptydy w kosmetykach dzielą się na różne rodzaje, m.in.:

  • sygnałowe – stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu przyczyniają się do ujędrnienia skóry i spłycenia zmarszczek,
  • transportowe – gwarantują lepszą przyswajalność pierwiastków takich jak miedź,
  • neuropeptydy (peptydy hamujące neurotransmitery) – mają wpływ na rozkurczenie mięśni, których skurcz jest zaangażowany w pogłębianie zmarszczek mimicznych.

Peptydy w kosmetykach to superbohaterowie dla pielęgnacji skóry. Wygładzają zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia, hamują stany zapalne, a nawet przyspieszają wzrost włosów. Niektórzy porównują ich działanie do toksyny botulinowej, czyli do botoxu.

Dlaczego połączenie retinolu i peptydów jest tak potężne?

Peptydy będą stanowiły idealne uzupełnienie pielęgnacji z wykorzystaniem retinolu. Dzięki takiej kombinacji redukcja zmarszczek stanie się dużo łatwiejsza. Struktura skóry będzie wyraźnie bardziej gęsta i jędrna. Poprawie ulegnie także owal twarzy.

Co więcej, biorąc pod uwagę moc retinolu, który może momentami podrażnić skórę, stosowanie peptydów pozwoli zminimalizować skutki uboczne takiej terapii anti-aging. Mowa tu przede wszystkim o przesuszeniu naskórka i zaczerwienieniu skóry. Ponadto niektórzy specjaliści podkreślają, że peptydy potęgują działanie retinolu, dzięki czemu efekty będą wyraźniejsze i być może szybciej je dostrzeżemy.

Zanim jednak zaczniemy łączyć peptydy z retinolem, trzeba przede wszystkim pamiętać, że nie należy stosować jednocześnie peptydów i retinolu podczas jednego zabiegu pielęgnacyjnego. To silne związki, które połączone mogą stać się wyjątkowo drażniące.

Plan działania:

  • Rano: Peptydy, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, zapewniając skórze jędrność i blask.
  • Noc: Retinol – wygładza zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia, działając niczym magiczny eliksir młodości.
  • Wieczory bez retinolu: W te dni daj skórze odpocząć i nałóż peptydy, aby zapewnić jej ciągłą ochronę.

Dlaczego taki schemat?
Peptydy i retinol są delikatne dla skóry, ale w połączeniu mogą powodować podrażnienia. Stosując je naprzemiennie, zapewnisz skórze nieprzerwaną pielęgnację anti-aging bez ryzyka negatywnych skutków.

Korzyści:

  • Skóra jest promienna i pełna blasku.
  • Zmarszczki są wygładzone, a przebarwienia rozjaśnione.
  • Komfort i bezpieczeństwo pielęgnacji.
Peptydy i retinol to duet idealny w walce ze starzeniem się skóry. Jeśli będziesz je mądrze stosować, pokonasz oznaki upływu czasu i zachwycisz wszystkich promienną cerą.

Peptydy są niezwykle ważne, jeśli planujemy rozpocząć stosowanie retinolu w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Kosmetolodzy wskazują także na inne składniki, o których dobrze jest pamiętać. Mowa tu o ceramidach, awenantramidach i pochodnych tych składników, humektantach, emolientach oraz witaminie C.

  • Ceramidy poprawią integralność bariery hydrolipidowej, zabezpieczą naskórek przed utratą wilgoci, ukoją podrażnioną skórę.
  • Awenantramidy i ich pochodne zmniejszą swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
  • Humektanty, np. kwas hialuronowy, poprawią nawilżenie skóry.

Emolienty naprawią naruszoną barierę hydrolipidową, a witamina C – w formie np. tetraizopalmitynianu askorbylu – podobnie jak peptydy wzmocni działanie retinolu (tetraizopalmitynian askorbylu nie potrzebuje niskiego pH, aby wykazywać aktywność).

  1. Does sandwiching retinol make it less effective?, [online] https://synergieskin.com/blogs/all/does-sandwiching-retinol-make-it-less-effective [dostęp:] 28.03.2024.
  2. How to Use Retinol and Peptides Together, [online] https://fleurandbee.com/blogs/news/retinol-and-peptides [dostęp:] 28.03.2024.
  3. Jak stosować retinol? Najważniejsze zasady, [online] https://etwojfarmaceuta.pl/uroda/jak-stosowac-retinol-najwazniejsze-zasady/ [dostęp:] 28.03.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl