Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki
Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.
- Retinol – podstawa w walce ze zmarszczkami
- Jak najlepiej nakładać retinol?
- Jak w kosmetykach działają peptydy?
- Dlaczego połączenie retinolu i peptydów jest tak potężne?
Retinol – podstawa w walce ze zmarszczkami
Retinol to pochodna witaminy A. Jest znany ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Często nazywany jest Świętym Graalem pielęgnacji. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do spłycenia zmarszczek, ujędrnienia skóry i wyrównania kolorytu. Jednocześnie retinol reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z trądzikiem.
Stosowanie retinolu trzeba dobrze zaplanować i bardzo ostrożnie wprowadzać go do swojej pielęgnacji. Mówi się tu o budowaniu tolerancji na retinol. Ta tolerancja to nic innego jak stopniowe wprowadzanie retinolu polegające na nakładaniu go najpierw co kilka dni (najlepiej przez minimum 2 tygodnie) w najniższym możliwym stężeniu. Dopiero po tym czasie można stosować go częściej i ewentualnie zwiększyć jego stężenie – w zależności od tego, jak będziemy tolerować wspomniane niższe stężenia. Retinol zawsze stosujemy jako etap pielęgnacji wieczornej.
Co więcej, złuszczanie się naskórka nie będzie dostrzegalne bezpośrednio po aplikacji retinolu, a około 3 dni po jego zastosowaniu. Jeżeli retinol podrażni skórę, należy czasowo zaprzestać jego stosowania i zrobić krok w tył. To moment, w którym skóra wymaga porządnego nawilżenia i regeneracji, czyli po prostu odpoczynku. Gdy skóra będzie już w lepszym stanie, można wrócić do stosowania kosmetyków z retinolem, ale warto wtedy spróbować niższego stężenia i zbudować tolerancję raz jeszcze, tylko nieco łagodniej.
Jak najlepiej nakładać retinol?
Wielu specjalistów zaleca stosowanie retinolu z wykorzystaniem tzw. metody kanapkowej. Pomoże ona zminimalizować działania niepożądane, które wywołał ten związek. Na czym ona polega?
Metoda kanapkowa polega na trzech krokach:
- nałożenie kremu nawilżającego na oczyszczoną skórę twarzy i poczekanie, aż produkt się wchłonie,
- aplikacja produktu z retinolem i odczekanie około 30 minut,
- ponowne nałożenie warstwy kremu nawilżającego.
Jak w kosmetykach działają peptydy?
Peptydy to krótkie łańcuchy aminokwasów, które działają jak komunikatory w skórze. Wzmacniają jej strukturę, stymulują różne składniki, a także regulują procesy zapalne.
Peptydy w kosmetykach dzielą się na różne rodzaje, m.in.:
- sygnałowe – stymulują produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu przyczyniają się do ujędrnienia skóry i spłycenia zmarszczek,
- transportowe – gwarantują lepszą przyswajalność pierwiastków takich jak miedź,
- neuropeptydy (peptydy hamujące neurotransmitery) – mają wpływ na rozkurczenie mięśni, których skurcz jest zaangażowany w pogłębianie zmarszczek mimicznych.
Peptydy w kosmetykach to superbohaterowie dla pielęgnacji skóry. Wygładzają zmarszczki, rozjaśniają przebarwienia, hamują stany zapalne, a nawet przyspieszają wzrost włosów. Niektórzy porównują ich działanie do toksyny botulinowej, czyli do botoxu.
Dlaczego połączenie retinolu i peptydów jest tak potężne?
Peptydy będą stanowiły idealne uzupełnienie pielęgnacji z wykorzystaniem retinolu. Dzięki takiej kombinacji redukcja zmarszczek stanie się dużo łatwiejsza. Struktura skóry będzie wyraźnie bardziej gęsta i jędrna. Poprawie ulegnie także owal twarzy.
Zanim jednak zaczniemy łączyć peptydy z retinolem, trzeba przede wszystkim pamiętać, że nie należy stosować jednocześnie peptydów i retinolu podczas jednego zabiegu pielęgnacyjnego. To silne związki, które połączone mogą stać się wyjątkowo drażniące.
Plan działania:
- Rano: Peptydy, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, zapewniając skórze jędrność i blask.
- Noc: Retinol – wygładza zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia, działając niczym magiczny eliksir młodości.
- Wieczory bez retinolu: W te dni daj skórze odpocząć i nałóż peptydy, aby zapewnić jej ciągłą ochronę.
Dlaczego taki schemat?
Peptydy i retinol są delikatne dla skóry, ale w połączeniu mogą powodować podrażnienia. Stosując je naprzemiennie, zapewnisz skórze nieprzerwaną pielęgnację anti-aging bez ryzyka negatywnych skutków.
Korzyści:
- Skóra jest promienna i pełna blasku.
- Zmarszczki są wygładzone, a przebarwienia rozjaśnione.
- Komfort i bezpieczeństwo pielęgnacji.
Peptydy są niezwykle ważne, jeśli planujemy rozpocząć stosowanie retinolu w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Kosmetolodzy wskazują także na inne składniki, o których dobrze jest pamiętać. Mowa tu o ceramidach, awenantramidach i pochodnych tych składników, humektantach, emolientach oraz witaminie C.
- Ceramidy poprawią integralność bariery hydrolipidowej, zabezpieczą naskórek przed utratą wilgoci, ukoją podrażnioną skórę.
- Awenantramidy i ich pochodne zmniejszą swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
- Humektanty, np. kwas hialuronowy, poprawią nawilżenie skóry.
Emolienty naprawią naruszoną barierę hydrolipidową, a witamina C – w formie np. tetraizopalmitynianu askorbylu – podobnie jak peptydy wzmocni działanie retinolu (tetraizopalmitynian askorbylu nie potrzebuje niskiego pH, aby wykazywać aktywność).