Farmaceutka wystawia leki na półce z nowej listy refundacyjnej 1 kwietnia 2024 roku
Ewelina Sochacka

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia – które leki będą tańsze?

Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązuje nowa lista refundowanych leków. Do wykazu dodano 86 nowych produktów lub wskazań, a usunięto 72. Zmiany te odczują m.in. pacjenci zmagający się z chorobami onkologicznymi, ginekologicznymi, diabetycy czy chorzy na choroby rzadkie.

  1. Zmiany w programach lekowych i wskazaniach
  2. Nowe wskazania onkologiczne
  3. Zmiany dla diabetyków
  4. Polskie leki na liście refundacyjnej

Zmiany w programach lekowych i wskazaniach

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zgodnie z nim od 1 kwietnia 2024 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych – jest to największe rozszerzenie listy refundacyjnej od 2012 roku. Do wykazu dodano 86 produktów bądź nowych wskazań. Dla 539 pozycji dopłata pacjenta spadła, a dla 545 – wzrosła. Z powodu wpłynięcia wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięcia terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych czy też odmowy refundacji na kolejny okres na liście nie znalazły się 72 produkty bądź wskazania figurujące w poprzednim obwieszczeniu.

W związku z wprowadzonymi zmianami na nowej liście leków refundowanych znalazły się 33 nowe terapie, które dotyczą zarówno wskazań onkologicznych, jak i nieonkologicznych, w tym chorób rzadkich (zmieniono m.in. program terapii lekowej dla dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni, czyli SMA, a także wprowadzono kompleksowe podejście do leczenia miastenii).

Nowe wskazania onkologiczne

Na nowej liście refundacyjnej obowiązującej od kwietnia 2024 roku znalazły się preparaty stosowane w terapii nowotworów złośliwych, m.in.:

Mowa o takich lekach jak: Lynparza (olaparyb), Opdualag (niwolumab + relatlimab), Imbruvica (ibrutynib), Calquence (akalabrutynib), Keytruda (pembrolizumab), kapecytabina, oksaliplatyna.

Powiązane produkty

Zmiany dla diabetyków

Obwieszczenie MZ wprowadza zmiany dotyczące leczenia wielu schorzeń, a jednym z nich jest cukrzyca. Do wykazu leków refundowanych w kwietniu 2024 roku powróciły bowiem leki z grupy flozyn (inhibitorów SGLT2). Są to preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, których mechanizm działania polega na zwiększeniu wydalania glukozy wraz z moczem. Na liście ponownie znalazł się środek o nazwie Invokana 100 mg zawierający kanagliflozynę (z niezmienionym zakresem wskazań) oraz lek Jardiance (z poszerzonymi wskazaniami), którego substancją czynną jest empagliflozyna.

Kobieta - honorowy dawca krwi podczas pobierania
Osoby posiadające status honorowego dawcy krwi lub honorowego dawcy przeszczepu mogą korzystać z dodatkowej obniżki ceny leków. W przypadku grupy polskich leków wynosi ona 10% (dla grupy G1) i 15% (dla grupy G2) względem ceny po standardowej obniżce przewidzianej dla wszystkich Pacjentów.

Polskie leki na liście refundacyjnej

Zaktualizowana lista refundacyjna obowiązująca od 1 kwietnia 2024 roku została rozszerzona o dwa nowe wykazy (tzw. polskie leki):

  • G1 (leki tańsze o 10%) – gdy lek jest wytwarzany w Polsce albo do jego wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej; wykaz ten zawiera 329 leków według indywidualnych kodów GTIN,
  • G2 (leki tańsze o 15%) – gdy lek jest wytwarzany w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce; zawiera 24 leki według indywidualnych kodów GTIN.

W wykazach G1 i G2 znalazły się m.in. preparaty: antyhistaminowe, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwpsychotyczne, przeciwzakrzepowe czy też stosowane w chorobach układu oddechowego bądź pokarmowego.

  1. Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 r., [online] https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-kwietnia-2024-r [dostęp:] 02.04.2024.
  2. Nowa lista refundacyjna w onkologii – kwiecień 2024, [online] https://www.zwrotnikraka.pl/nowa-lista-lekow-refundowanych/ [dostęp:] 02.04.2024.
  3. Od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Przypominamy o najważniejszych zmianach, [online] https://pulsmedycyny.pl/od-1-kwietnia-obowiazuje-nowa-lista-lekow-refundowanych-przypominamy-o-najwazniejszych-zmianach-1212204 [dostęp:] 02.04.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij