Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii
Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.
- Cukrzyca w Polsce
- Refundacja systemu ciągłego monitorowania glikemii
- Pompy insulinowe – refundacja
- Refundacja pojemników na insulinę
- Refundowane zestawy infuzyjne
Cukrzyca w Polsce
Cukrzyca w Polsce to ogromny problem zdrowotny i społeczny – choruje na nią 3 mln osób. Szacuje się, że do 2030 r. już co dziesiąty Polak będzie zmagał się z tą chorobą, a kolejne 10 proc. – z zaburzeniami metabolicznymi poprzedzającymi wystąpienie cukrzycy typu 2 (insulinoopornością, otyłością, zespołem metabolicznym).
Leczenie cukrzycy typu 2 opiera się przeważnie na farmakologii. Pacjenci stale zyskują dostęp do coraz nowocześniejszych leków umożliwiających lepszą kontrolę cukrzycy. A dzięki zmianom w refundacji, które weszły w życie z początkiem 2024 r., szerzej dostępne są również wyroby medyczne ułatwiające kontrolę glikemii oraz insulinoterapię, z których korzystają głównie pacjenci z cukrzycą typu 1.
Osobom z cukrzycą (dzieciom, dorosłym, w tym kobietom w ciąży) przysługuje refundacja nie tylko leków przeciwcukrzycowych, ale również systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.
Refundacja systemu ciągłego monitorowania glikemii
Na rynku dostępnych jest kilka systemów do monitorowania glikemii, wykorzystujących dwie techniki pomiaru. Ciągły monitoring glikemii (CGM-RT, ang. continuous glucose monitoring in real time) polega na automatycznym pomiarze poziomu cukru co 5 minut (12 razy w ciągu godziny) przez całą dobę. Wyniki pomiaru z sensora dla cukrzyków są automatycznie przekazywane do czytnika, co umożliwia uruchomienie alarmu w przypadku zbyt wysokiego lub za niskiego poziomu glukozy.
Z kolei system FGM (ang. flash glucose monitoring) mierzy poziom glukozy w płynie śródtkankowym co minutę, przez 24 godziny na dobę. Jednak odczyt glikemii następuje dopiero w momencie zbliżenia czytnika bądź telefonu z odpowiednią aplikacją do sensora umieszczonego w tkance podskórnej. Poniżej przedstawiamy zasady refundacji obu systemów.
Refundacja systemów CGM-RT przysługuje:
- pacjentom do 26. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 wymagającym intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii, z hiperinsulinizmem wrodzonym lub glikogenozą – w zależności od systemu przysługuje refundacja 3 do 5 sztuk miesięcznie;
- pacjentom powyżej 26. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 wymagającym intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii, z hiperinsulinizmem wrodzonym lub glikogenozą – przysługuje refundacja do 5 sztuk miesięcznie;
- pacjentom powyżej 18. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 wymagającym intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii – przysługuje refundacja 1 sztuki na 6 miesięcy.
W przypadku większości sensorów typu CGM-RT dopłata pacjenta wynosi 30 proc.
Refundacja sensorów do systemu FGM przysługuje:
- dzieciom od 4. do 18. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę, lub z hiperinsulinizmem wrodzonym bądź glikogenozą;
- kobietom z cukrzycą w okresie ciąży i połogu;
- dorosłym z cukrzycą typu 1 albo 3 lub z innymi typami cukrzycy posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku i wymagającym insulinoterapii;
- dorosłym z hiperinsulinizmem wrodzonym oraz glikogenozą.
Dopłata pacjenta do sensorów typu FGM wynosi 20 proc. (dzieci, dorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności) lub 30 proc. (kobiety w ciąży i połogu, dorośli z hiperinsulinizmem i glikogenozą).
Pompy insulinowe – refundacja
Pompa insulinowa to urządzenie elektroniczne, które naśladuje pracę trzustki i dostarcza w sposób ciągły insulinę do organizmu. Dzięki korzystaniu z pomp insulinowych możliwa jest skuteczniejsza kontrola choroby, co przekłada się na lepszą jakość życia chorych.
W Polsce 100-proc. refundacja pompy insulinowej przysługuje dzieciom i dorosłym do 26. roku życia, a także kobietom w ciąży z rozpoznaną cukrzycą 1 typu. Chorzy spoza tych grup mogą zakupić pompę wyłącznie bez zniżki.
Refundacja pojemników na insulinę
Elementem, bez którego pompa insulinowa nie może działać, jest zbiornik (pojemnik) na insulinę. To rezerwuar, z którego w razie potrzeby uwalniany jest lek: przepływa przez dren, a następnie przez wkłucie trafia do organizmu. Zbiornik na insulinę wymienia się co 2–3 dni.
Ten rodzaj akcesoriów do pompy insulinowej jest refundowany. Pacjentom z cukrzycą typu 1 albo 3 leczoną przy pomocy pompy insulinowej przysługuje 10 pojemników miesięcznie z odpłatnością na poziomie 30 proc.
Refundowane zestawy infuzyjne
Zestaw infuzyjny do osobistej pompy insulinowej obejmuje wkłucie, łącznik oraz dren lub zintegrowany serter bądź moduły infuzyjne do pomp insulinowych bezdrenowych. Zniżka na zestawy infuzyjne przysługuje w przypadku leczenia cukrzycy typu 1 lub 3 przy pomocy pompy insulinowej – z zastrzeżeniem, że liczba zestawów podlegających refundacji, działających nie mniej niż 7 dni, nie może przekroczyć 26 sztuk w przedziale 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Wysokość refundacji wynosi 75 zł za sztukę w przypadku zestawów działających nie mniej niż 7 dni i 30 zł za sztukę w przypadku zestawów działających do 3 dni. Poziom odpłatności wynosi 0 proc. dla kobiet w ciąży i osób poniżej 26. roku życia oraz 30 proc. dla osób powyżej 26. roku życia. Pacjent może miesięcznie kupić maksymalnie 10 sztuk zestawów ze zniżką.
Przeczytaj także: