Czym jest ciągłe monitorowanie glikemii? Czy jest refundowane?
Justyna Piekara

Czym jest ciągłe monitorowanie glikemii? Czy jest refundowane?

Samokontrola glikemii jest niezwykle ważna w leczeniu cukrzycy. Wielu pacjentów, którzy potrzebują insulinoterapii, zanim podadzą sobie dawkę hormonu, muszą precyzyjnie określić aktualne stężenie glukozy we krwi. W opanowaniu choroby pomocne okazuje się zastosowanie systemu CGM. Na czym polega jego działanie?

Czym jest glikemia?

Glikemia to wskaźnik określający stężenie glukozy we krwi. Jego bieżąca kontrola jest koniecznością dla pacjentów z insulinoopornością, cukrzycą typu 1 oraz typu 2. Parametr wyrażany jest w dwóch jednostkach: Mmol/l oraz Mg/dl. Pomiary wykonuje się na czczo i po posiłku. Glikemia sprawdzana w dowolnym momencie to tzw. glikemia przygodna.

Glukoza jest cukrem prostym, podstawowym związkiem energetycznym, niezbędnym do zasilania wszystkich narządów, dlatego jej właściwy poziom jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszelkie odstępstwa, zarówno hipoglikemia (niedocukrzenie) i hiperglikemia (przecukrzenie), mogą okazać się niebezpieczne w skutkach dla naszego zdrowia, np. doprowadzić do drgawek lub utraty przytomności.

Czym jest system ciągłego monitorowania glikemii (CGM)?

System ciągłego monitorowania glikemii (ang. Continuous Glucose Monitor, CGM) monitoruje poziom cukru we krwi w czasie bardzo zbliżonym do rzeczywistego. W przeciwieństwie do tradycyjnych glukometrów rejestruje dane przez cały dzień i noc. Pomiar odbywa się co 5-15 minut.

Oprócz bieżących odczytów większość urządzeń tego typu może wysyłać alerty informujące o nagłym wzroście lub spadku poziomu cukru we krwi. Istnieją dwa rodzaje systemów CGM. Jedne dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym – pozwalają na samodzielne sprawdzenie poziom cukru we krwi w dowolnym momencie. Inny typ pozwala retrospektywnie przyjrzeć się wynikom pomiarów.

Powiązane produkty

Kiedy systemy CGM są refundowane? 

Transmitery i sensory do CGM są powszechnie dostępne i częściowo refundowane przez NFZ dla pacjentów poniżej 26. roku życia. Refundacja w wysokości 70% obejmuje osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i dotyczy chorych na cukrzycę typu 1, którzy są leczeni pompą insulinową. Muszą mieć oni również udokumentowaną nieświadomość hipoglikemii. Limity finansowania przez NFZ to: 600 zł za 4 sensory na miesiąc oraz 1000 zł za transmiter raz na 8 miesięcy. 

Systemy ciągłego monitorowania glikemii są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, szczególnie dla dzieci i chorych na cukrzycę typu 1, u których występuje chwiejny przebieg choroby, częste objawy hipoglikemii oraz gdy pacjent nie odczuwa objawów zwiastujących ten stan. 

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że urządzenia CGM zrewolucjonizowały opiekę diabetologiczną. CGM są dużym ułatwieniem dla opiekunów, którzy nie zawsze mogą przebywać w tym samym miejscu z osobą chorą na cukrzycę Możliwość wykonania wielu pomiarów glukozy we krwi w czasie rzeczywistym pozwala na śledzenie trendów, co pomaga w opracowaniu najlepszego możliwego planu leczenia cukrzycy.

Badania kliniczne dowiodły, że CGM są jedną z najlepszych opcji ambulatoryjnego kontrolowania poziomu cukru we krwi, który przyczynia się do obniżenia wartości HbA1c, czyli glikowanej hemoglobiny (określa długoterminowy poziom cukru we krwi, wskazuje średni poziom cukru we krwi w ciągu trzech miesięcy). Wyniki innych prac badawczych pokazują, że użytkowanie systemu może przyczynić się do skrócenia czasu spędzonego przez pacjenta w hipoglikemii.

Jak działa CGM?

Mały nadajnik, umieszczony tuż pod skórą, na brzuchu lub ramieniu, podłączony do czujnika umożliwia przesyłanie odczytów do urządzenia monitorującego, które wyświetla bieżące dane dotyczące glikemii, w ciągu dnia i nocy. Niektóre systemy są wyposażone w dedykowany monitor lub mogą wyświetlać informacje za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Właściwie CGM nie mierzy poziomu glukozy we krwi, ale jej ilość w płynie śródmiąższowym otaczającym komórki ciała. Zanim urządzenie poda odczyt, występuje niewielkie opóźnienie. Z tego powodu wynik podawany przez CGM nie zawsze jest dokładnie taki sam, jak wynik testów wykonanych z wykorzystaniem glukometru.

Prace nad bioniczną trzustką

Technologia CGM jest kluczowym elementem systemu AID (Automated Insulin Delivery), czyli tzw. “sztucznej trzustki”, która naśladuje naturalny proces kontrolowania insuliny w organizmie. Systemy te są na różnych etapach rozwoju, od badań klinicznych po wczesne produkty komercyjne. Według prognoz niektóre z nich prawdopodobnie wejdą na rynek do końca 2021 roku, a wiele innych pojawi się w ciągu następnych kilku lat.

  1. G. Brown, What is a CGM (Continuous Glucose Monitor) and how do I choose one?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/diabetesmine/what-is-continuous-glucose-monitor-and-choosing-one#What-is-continuous-glucose-monitoring, [dostęp:] 22.03.2021.
  2. A. Tenderich, Artificial pancreas: what you should know, https://www.healthline.com/diabetesmine/artificial-pancreas-what-you-should-know, [dostęp:] 22.03.2021.
  3. M. Dansinger, How does a continuous glucose monitor work?, “webmd.com” [online], https://www.webmd.com/diabetes/guide/continuous-glucose-monitoring, [dostęp:] 22.03.2021.
  4. M. Wróbel, D. Rokicka, K. Strojek, Nowoczesne ciągłe monitorowanie glikemii, „Diabetologia” 2020, nr 23, [online] https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/nowoczesne-ciagle-monitorowanie-glikemii, [dostęp:] 22.03.2021.
  5. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2020, [online] https://cukrzyca.info.pl/content/download/18932/284885/file/Zalecenia%20PTD_2020_PL.pdf, [dostęp:] 22.03.2021.
  6. Continuous glucose monitoring (CGM), “diabetes.org.uk” [online], https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/managing-your-diabetes/testing/continuous-glucose-monitoring-cgm, [dostęp:] 22.03.2021.
  7. P. Galewitz, ‘Painless’ glucose monitors pushed despite little evidence they help most diabetes patients, “khn.org” [online], https://khn.org/news/article/continuous-glucose-monitoring-blood-sugar-little-evidence-beneficial-type-2-diabetes-patients/, [dostęp:] 22.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij