Czym jest ciągłe monitorowanie glikemii? Czy jest refundowane?
Justyna Piekara

Czym jest ciągłe monitorowanie glikemii? Czy jest refundowane?

Samokontrola glikemii jest niezwykle ważna w leczeniu cukrzycy. Wielu pacjentów, którzy potrzebują insulinoterapii, zanim podadzą sobie dawkę hormonu, muszą precyzyjnie określić aktualne stężenie glukozy we krwi. W opanowaniu choroby pomocne okazuje się zastosowanie systemu CGM. Na czym polega jego działanie?

Czym jest glikemia?

Glikemia to wskaźnik określający stężenie glukozy we krwi. Jego bieżąca kontrola jest koniecznością dla pacjentów z insulinoopornością, cukrzycą typu 1 oraz typu 2. Parametr wyrażany jest w dwóch jednostkach: Mmol/l oraz Mg/dl. Pomiary wykonuje się na czczo i po posiłku. Glikemia sprawdzana w dowolnym momencie to tzw. glikemia przygodna.

Glukoza jest cukrem prostym, podstawowym związkiem energetycznym, niezbędnym do zasilania wszystkich narządów, dlatego jej właściwy poziom jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszelkie odstępstwa, zarówno hipoglikemia (niedocukrzenie) i hiperglikemia (przecukrzenie), mogą okazać się niebezpieczne w skutkach dla naszego zdrowia, np. doprowadzić do drgawek lub utraty przytomności.

Czym jest system ciągłego monitorowania glikemii (CGM)?

System ciągłego monitorowania glikemii (ang. Continuous Glucose Monitor, CGM) monitoruje poziom cukru we krwi w czasie bardzo zbliżonym do rzeczywistego. W przeciwieństwie do tradycyjnych glukometrów rejestruje dane przez cały dzień i noc. Pomiar odbywa się co 5-15 minut.

Oprócz bieżących odczytów większość urządzeń tego typu może wysyłać alerty informujące o nagłym wzroście lub spadku poziomu cukru we krwi. Istnieją dwa rodzaje systemów CGM. Jedne dokonują pomiarów w czasie rzeczywistym – pozwalają na samodzielne sprawdzenie poziom cukru we krwi w dowolnym momencie. Inny typ pozwala retrospektywnie przyjrzeć się wynikom pomiarów.

Kiedy systemy CGM są refundowane? 

Transmitery i sensory do CGM są powszechnie dostępne i częściowo refundowane przez NFZ dla pacjentów poniżej 26. roku życia. Refundacja w wysokości 70% obejmuje osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i dotyczy chorych na cukrzycę typu 1, którzy są leczeni pompą insulinową. Muszą mieć oni również udokumentowaną nieświadomość hipoglikemii. Limity finansowania przez NFZ to: 600 zł za 4 sensory na miesiąc oraz 1000 zł za transmiter raz na 8 miesięcy. 

Systemy ciągłego monitorowania glikemii są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, szczególnie dla dzieci i chorych na cukrzycę typu 1, u których występuje chwiejny przebieg choroby, częste objawy hipoglikemii oraz gdy pacjent nie odczuwa objawów zwiastujących ten stan. 

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że urządzenia CGM zrewolucjonizowały opiekę diabetologiczną. CGM są dużym ułatwieniem dla opiekunów, którzy nie zawsze mogą przebywać w tym samym miejscu z osobą chorą na cukrzycę Możliwość wykonania wielu pomiarów glukozy we krwi w czasie rzeczywistym pozwala na śledzenie trendów, co pomaga w opracowaniu najlepszego możliwego planu leczenia cukrzycy.

Badania kliniczne dowiodły, że CGM są jedną z najlepszych opcji ambulatoryjnego kontrolowania poziomu cukru we krwi, który przyczynia się do obniżenia wartości HbA1c, czyli glikowanej hemoglobiny (określa długoterminowy poziom cukru we krwi, wskazuje średni poziom cukru we krwi w ciągu trzech miesięcy). Wyniki innych prac badawczych pokazują, że użytkowanie systemu może przyczynić się do skrócenia czasu spędzonego przez pacjenta w hipoglikemii.

Jak działa CGM?

Mały nadajnik, umieszczony tuż pod skórą, na brzuchu lub ramieniu, podłączony do czujnika umożliwia przesyłanie odczytów do urządzenia monitorującego, które wyświetla bieżące dane dotyczące glikemii, w ciągu dnia i nocy. Niektóre systemy są wyposażone w dedykowany monitor lub mogą wyświetlać informacje za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Właściwie CGM nie mierzy poziomu glukozy we krwi, ale jej ilość w płynie śródmiąższowym otaczającym komórki ciała. Zanim urządzenie poda odczyt, występuje niewielkie opóźnienie. Z tego powodu wynik podawany przez CGM nie zawsze jest dokładnie taki sam, jak wynik testów wykonanych z wykorzystaniem glukometru.

Prace nad bioniczną trzustką

Technologia CGM jest kluczowym elementem systemu AID (Automated Insulin Delivery), czyli tzw. “sztucznej trzustki”, która naśladuje naturalny proces kontrolowania insuliny w organizmie. Systemy te są na różnych etapach rozwoju, od badań klinicznych po wczesne produkty komercyjne. Według prognoz niektóre z nich prawdopodobnie wejdą na rynek do końca 2021 roku, a wiele innych pojawi się w ciągu następnych kilku lat.

 1. G. Brown, What is a CGM (Continuous Glucose Monitor) and how do I choose one?, “healthline.com” [online], https://www.healthline.com/diabetesmine/what-is-continuous-glucose-monitor-and-choosing-one#What-is-continuous-glucose-monitoring, [dostęp:] 22.03.2021.
 2. A. Tenderich, Artificial pancreas: what you should know, https://www.healthline.com/diabetesmine/artificial-pancreas-what-you-should-know, [dostęp:] 22.03.2021.
 3. M. Dansinger, How does a continuous glucose monitor work?, “webmd.com” [online], https://www.webmd.com/diabetes/guide/continuous-glucose-monitoring, [dostęp:] 22.03.2021.
 4. M. Wróbel, D. Rokicka, K. Strojek, Nowoczesne ciągłe monitorowanie glikemii, „Diabetologia” 2020, nr 23, [online] https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/nowoczesne-ciagle-monitorowanie-glikemii, [dostęp:] 22.03.2021.
 5. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2020, [online] https://cukrzyca.info.pl/content/download/18932/284885/file/Zalecenia%20PTD_2020_PL.pdf, [dostęp:] 22.03.2021.
 6. Continuous glucose monitoring (CGM), “diabetes.org.uk” [online], https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/managing-your-diabetes/testing/continuous-glucose-monitoring-cgm, [dostęp:] 22.03.2021.
 7. P. Galewitz, ‘Painless’ glucose monitors pushed despite little evidence they help most diabetes patients, “khn.org” [online], https://khn.org/news/article/continuous-glucose-monitoring-blood-sugar-little-evidence-beneficial-type-2-diabetes-patients/, [dostęp:] 22.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij