Owoce, stetoskop i glukometr leżą na drewnianym stole #cukrzyca
Arkadiusz Dąbek

Dieta niskowęglowodanowa może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i promować utratę wagi

Rozwój chorób określanych jako metaboliczne, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe, dna moczanowa czy osteoporoza jest w dużym stopniu uzależniony od czynników genetycznych i higienicznego stylu życia. Te drugie to przede wszystkim dieta, poziom aktywności fizycznej, poziom stresu, a także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. W wielu ośrodkach naukowych na całym świecie, sprawdza się, jak zmiana wspomnianych czynników może wpłynąć na rozwój lub zahamowanie chorób o takim podłożu. Naukowcy z Nowego Orleanu przeanalizowali diety niskowęglowodanowej na obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

Naukowcy niedawno zbadali wpływ diety niskowęglowodanowej na zdrowie osób ze stanem przedcukrzycowym i tych z łagodną, nieleczoną cukrzycą typu 2. W badaniu klinicznym uczestnicy, którzy obniżyli poziom węglowodanów w diecie, zauważyli umiarkowane obniżenie poziomu cukru we krwi, czyli wskaźnika cukrzycy.

Obniżenie poziomu cukru we krwi dzięki diecie niskowęglowodanowej

Hemoglobina A1C (inaczej hemoglobina glikowana, glikohemoglobina lub HbA1c) to wskaźnik wykorzystywany w diagnostyce laboratoryjnej, który służy do długoterminowego pomiaru poziomu cukru we krwi. Mówiąc precyzyjniej – odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi z ostatnich 2–3 miesięcy. Według Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADF, ang. American Diabetes Foundation) osoba ze stanem przedcukrzycowym ma poziom A1C od 5,7 a mniej niż 6,5%. Wyższe poziomy A1C mogą już oznaczać cukrzycę.


Powiązane tematy: 


Jakie były założenia badania?

Osoby biorące udział w badaniu miały zakres wyjściowy hemoglobiny A1C od 6,0 do 6,9%, czyli taki, który stanowił dolną granicę stanu alarmującego o ryzyku rozwoju cukrzycy. Założenie to było zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do badania zrekrutowano 150 dorosłych osób.To 6-miesięczne badanie kliniczne z dwoma równoległymi grupami zostało przeprowadzone w okresie od września 2018 r. do czerwca 2021 r. w akademickim centrum medycznym w Nowym Orleanie. Uczestnicy byli w wieku od 40. do 70. lat. Pierwsza grupa miała za zadanie zmniejszyć dzienne spożycie węglowodanów do mniej niż 40 gramów przez pierwsze 3 miesiące i mniej niż 60 gramów od 3 miesiąca do końca badania.

Powiązane produkty

Co udało się okryć?

Udowodniono, że stosowanie diety niskowęglowodanowej pomogło znacznie obniżyć poziom hemoglobiny A1C w ciągu 6 miesięcy. Zgodnie z wcześniejszymi pracami, grupa stosująca dietę z mniejszą ilością spożywanego cukru również charakteryzowała się utratą wagi w porównaniu z grupą osób, które pozostały przy swojej standardowym modelu odżywiania.

Diety niskowęglowodanowe i ketoza

Diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów (np. dieta ketogeniczna) mogą wywoływać proces metaboliczny znany jako ketoza. Podczas ketozy organizm spala zmagazynowane tłuszcze zamiast glukozy. Stanowią one dla niego alternatywne źródło energii. W przypadku tego eksperymentu ketoza nie wystąpiła. Według autorów badania niewielu uczestników miało wykrywalne ketony w moczu, co sugeruje, że ketoza prawdopodobnie nie może wyjaśnić wyników eksperymentu.

Dowiedz się więcej o tym, co to jest dieta ketogeniczna

Długoterminowe diety niskowęglowodanowe – jakie są zagrożenia?

Dr Jason Ng, klinicysta i profesor w University of Pittsburgh Medical Center (niezaangażowany w badanie), powiedział, że poprawa poziomu cukru poprzez mniejsze spożycie węglowodanów może być skutecznym sposobem leczenia cukrzycy typu 2. Nie musi jednak wpływać na utratę wagi, ponieważ utrata masy ciała ma wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Jednakże, jeśli pacjent jest sklasyfikowany jako ten w stanie przedcukrzycowym lub zdiagnozowano u niego łagodną cukrzyce typu 2, to ten rodzaj postępowania może obniżyć u niego poziom cukru, nawet jeśli nie doświadczy on utraty wagi.

Specjaliści podkreślają także, że zmniejszenie spożycia węglowodanów i zwiększenie spożycia tłuszczu może przyczynić się do podwyższenia poziomu „złego cholesterolu" we krwi. Może to jednak pomoc w obniżeniu poziomu trójglicerydów i podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu. Według lekarzy, aktywność wszystkich tych procesów jest kwestią osobniczą.

  1. Dorans K.S., Effects of a Low-Carbohydrate Dietary Intervention on Hemoglobin A1c „Diabetes and Endocrinology", 26 (10) 2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij