rodzina choruje na grypę
Arkadiusz Dąbek

Testy potrójne na RSV, COVID i grypę – czym są?

Ministerstwo Zdrowia 27 grudnia poinformowało, że w tygodniu przedświątecznym w Polsce było prawie 300 tysięcy zakażeń grypą. Daje to dziennie około 40–50 tysięcy zachorowań, a więc na podobnym poziomie w okresie wysokich wzrostów zakażeń w pandemii COVID-19.

Czym są testy typu combo na RSV, grypę i COVID-19?

Testy potrójne na RSV, grypę i COVID to testy szerokospektralne, czyli obejmujące nie tylko jeden patogen, a ich kombinację. Oznacza to, że wykonując jeden test, możemy sprawdzić, na jaką infekcję chorujemy: wirus RSV, grypę lub COVID-19.

Darmowe testy potrójne od nowego roku i łatwiejszy dostęp do szczepionek na grypę

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dwie ważne zmiany związane z trwającym sezonem infekcji w Polsce. Od nowego roku (czyli 1 stycznia 2023) lekarze rodzinni zostaną zaopatrzeni w bezpłatne testy, które wykażą, czy pacjent choruje na COVID-19, grypę czy na wirus RSV atakujący górne i dolne drogi oddechowe. Do aptek w pierwszym tygodniu stycznia mają trafić również testy antygenowe – Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Milapharm – według portalu gdziepolek.pl.

Drugą zmianą są skierowania na szczepienie przeciwko grypie. Będą one wystawiane automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta.

Należy pamiętać, że na bezpłatną szczepionkę przeciw grypie mogą liczyć osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży, a na refundowaną – w wysokości 50% – osoby z obniżoną odpornością i osoby powyżej 60 lat.

Warto również wiedzieć, że w aptekach już teraz można kupić testy antygenowe Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Ag, jednak ze względu na duże zainteresowanie mogą być one niedostępne w niektórych lokalizacjach.

Powiązane produkty

Jak działa antygenowy test typu combo?

Testy antygenowe potrójne to szybkie domowe testy na grypę, COVID-19 i RSV. Wszystkie działają na podobnej zasadzie jak kasetkowe testy antygenowe na koronawirusa.

Testy typu combo są też dostępne bez recepty i można je samodzielnie kupić oraz wykonać w domu. Zakupione opakowanie testu będzie zawierało: kasetę testową, sterylną wymazówkę, probówkę z buforem, statyw, woreczek na odpady oraz instrukcję użycia.

Do zrobienia testu wystarczy pobranie wymazu z nosa za pomocą specjalnych wymazówek. Próbkę materiału nanosi się na płytkę testową i po odpowiednim czasie – wskazanym w ulotce – odczytuje wynik na zaznaczonych polach. Osoby dorosłe i młodzież powyżej 14. roku życia mogą samodzielnie pobrać próbkę, natomiast u dzieci i młodzieży do 14. roku życia wymaz muszą zrobić osoby dorosłe.

Zwykle w ciągu kilkunastu minut test wykrywa antygeny białka nukleokapsydu wirusa grypy typu A (w tym H1N1), wirusa grypy typu B, wirusa RSV oraz wirusa SARS-CoV-2.

Kiedy wykonać test potrójny (combo)?

Wskazaniem do wykonania testu są objawy grypopodobne, tj.:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • osłabienie,
  • dreszcze,
  • katar,
  • zapalenie gardła,
  • kontakt z osobą zakażoną,
  • podejrzenie COVID-19.

Test może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży.

  1. Wiceminister Kraska: będą dostępne tzw. testy potrójne - diagnozujące COVID, grypę i RSV, rynekzdrowia.pl [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Wiceminister-Kraska-beda-dostepne-tzw-testy-potrojne-diagnozujace-COVID-grype-i-RSV,240688,1018.html [dostęp:] 28.12.2022.
  2. Grypa, RSV i COVID: te testy typu "combo" z kolejną dostawą do aptek, rynekzdrowia.pl [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Grypa-RSV-i-COVID-te-testy-typu-combo-z-kolejna-dostawa-do-aptek,240750,6.html [dostęp:] 28.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

    W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym w 2023 roku na COVID-19, grypę i pneumokoki? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • Nowa szczepionka na COVID-19 dostępna od 6 grudnia

    Codziennie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym wariantem jest Omikron XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. 6 grudnia nowa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w przychodniach i aptekach, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

  • Wysoki poziom „dobrego cholesterolu” groźny dla zdrowia? Szokujące wyniki badań

    Najnowsze badania naukowe pokazują, że zbyt wysoki poziom HDL (ang. High-Density Lipoprotein), czyli tzw. dobrego cholesterolu, może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Monash University w Melbourne (Australia).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij