Testy potrójne na RSV, COVID i grypę – czym są?
Ministerstwo Zdrowia 27 grudnia poinformowało, że w tygodniu przedświątecznym w Polsce było prawie 300 tysięcy zakażeń grypą. Daje to dziennie około 40–50 tysięcy zachorowań, a więc na podobnym poziomie w okresie wysokich wzrostów zakażeń w pandemii COVID-19.
Czym są testy typu combo na RSV, grypę i COVID-19?
Testy potrójne na RSV, grypę i COVID to testy szerokospektralne, czyli obejmujące nie tylko jeden patogen, a ich kombinację. Oznacza to, że wykonując jeden test, możemy sprawdzić, na jaką infekcję chorujemy: wirus RSV, grypę lub COVID-19.
Darmowe testy potrójne od nowego roku i łatwiejszy dostęp do szczepionek na grypę
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dwie ważne zmiany związane z trwającym sezonem infekcji w Polsce. Od nowego roku (czyli 1 stycznia 2023) lekarze rodzinni zostaną zaopatrzeni w bezpłatne testy, które wykażą, czy pacjent choruje na COVID-19, grypę czy na wirus RSV atakujący górne i dolne drogi oddechowe. Do aptek w pierwszym tygodniu stycznia mają trafić również testy antygenowe – Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Milapharm – według portalu gdziepolek.pl.
Drugą zmianą są skierowania na szczepienie przeciwko grypie. Będą one wystawiane automatycznie w Internetowym Koncie Pacjenta.
Warto również wiedzieć, że w aptekach już teraz można kupić testy antygenowe Grypa A/B + COVID-19 RSV Combo Ag, jednak ze względu na duże zainteresowanie mogą być one niedostępne w niektórych lokalizacjach.
Jak działa antygenowy test typu combo?
Testy antygenowe potrójne to szybkie domowe testy na grypę, COVID-19 i RSV. Wszystkie działają na podobnej zasadzie jak kasetkowe testy antygenowe na koronawirusa.
Testy typu combo są też dostępne bez recepty i można je samodzielnie kupić oraz wykonać w domu. Zakupione opakowanie testu będzie zawierało: kasetę testową, sterylną wymazówkę, probówkę z buforem, statyw, woreczek na odpady oraz instrukcję użycia.
Do zrobienia testu wystarczy pobranie wymazu z nosa za pomocą specjalnych wymazówek. Próbkę materiału nanosi się na płytkę testową i po odpowiednim czasie – wskazanym w ulotce – odczytuje wynik na zaznaczonych polach. Osoby dorosłe i młodzież powyżej 14. roku życia mogą samodzielnie pobrać próbkę, natomiast u dzieci i młodzieży do 14. roku życia wymaz muszą zrobić osoby dorosłe.
Zwykle w ciągu kilkunastu minut test wykrywa antygeny białka nukleokapsydu wirusa grypy typu A (w tym H1N1), wirusa grypy typu B, wirusa RSV oraz wirusa SARS-CoV-2.
Kiedy wykonać test potrójny (combo)?
Wskazaniem do wykonania testu są objawy grypopodobne, tj.:
- gorączka,
- ból głowy,
- osłabienie,
- dreszcze,
- katar,
- zapalenie gardła,
- kontakt z osobą zakażoną,
- podejrzenie COVID-19.
Test może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży.