lipoproteina, poziom lipoproteiny,  choroby serca, choroby układu-krążenia
Agnieszka Gierszon

Lipoproteina – kluczowy czynnik ryzyka chorób krążeniowo-sercowych

Lipoproteina to cząsteczka o budowie podobnej do cząsteczek „złego cholesterolu” LDL. Stanowi jeden z głównych czynników powstawania blaszki miażdżycowej, a zatem jest kluczowym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu czy zawału serca. Jej stężenie uwarunkowane jest genetycznie i trudne do modyfikacji za pomocą leków czy zmiany trybu życia. Zaleca się, aby każda osoba przynajmniej raz w życiu oznaczyła poziom lipoproteiny w ramach profilaktyki chorób serca i układu krążenia.

  1. Czym jest lipoproteina?
  2. Kiedy wykonać badanie lipoproteiny (a)? Wskazania do badania poziomu lipoproteiny
  3. Lipoproteina (a) – normy, interpretacja wyników
  4. Znaczenie badania lipoproteiny w chorobach sercowo-naczyniowych
  5. Jak obniżyć poziom lipoproteiny A? Objawy i leczenie hiperlipidemii
  6. Podsumowanie

Czym jest lipoproteina?

Lipoproteina to białkowo-tłuszczowa cząsteczka o budowie podobnej do cząsteczek „złego cholesterolu” LDL, która jest wytwarzana w wątrobie i występuje w osoczu. W odróżnieniu od LDL lipoproteina zawiera nie tylko cząsteczkę apoB100, ale także cząsteczkę apolipoproteiny (a). Jej właściwości prozapalne i aterogenne sprzyjają tworzeniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, co z kolei przyczynia się do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia, w tym m. in. choroby wieńcowej i zawału serca, miażdżycy tętnic obwodowych, udarów mózgu czy zwężenia i zwapnienia zastawek aorty.

Ze względu na swoje właściwości lipoproteina uważana jest za niezależny czynnik ryzyka chorób serca i układu krążenia. Pomiar stężenia lipoproteiny wykonany choćby raz w życiu pozwala sprawdzić, czy pacjent nie znajduje się w grupie ryzyka wymienionych schorzeń, i odpowiednio zaplanować ewentualne działania profilaktyczne.

Funkcje lipoproteiny w organizmie

Głównym zadaniem lipoproteiny w organizmie jest transport lipidów, w tym głównie cholesterolu i trójglicerydów, do komórek i tkanek.

Kiedy wykonać badanie lipoproteiny (a)? Wskazania do badania poziomu lipoproteiny

Badanie należy wykonać przynajmniej raz w ciągu całego życia, ponieważ poziom lipoproteiny zależy przede wszystkim od czynników genetycznych i ulega jedynie niewielkim zmianom pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak przyjmowane leki, dieta czy aktywność fizyczna.

Powiązane produkty

Badanie lipoproteiny wykonuje się w toku diagnostyki i monitorowania leczenia zaburzeń lipidowych u pacjentów obciążonych cukrzycą, chorobami serca, układu krążenia, wątroby i nerek. Głównym wskazaniem do oznaczenia poziomu lipoproteiny powinna być jednak profilaktyka chorób serca i układu krążenia. Badanie stężenia lipoproteiny wskazane jest także u wszystkich osób, u których w wywiadzie rodzinnym występowała hipercholesterolemia. W przypadku dzieci badanie należy wykonać w tej sytuacji jak najwcześniej.

Dzięki najnowszej nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od maja 2025 roku możliwe jest już wykonanie badania lipoproteiny w ramach bilansu sześciolatka u wszystkich dzieci w tym wieku.

Ponadto oznaczenie poziomu lipoproteiny wskazane jest u pacjentów, u których przedwcześnie wystąpiły objawy chorób układu krążenia, u osób z rozpoznanym podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, a także u niektórych pacjentek ciężarnych z obciążonym wywiadem położniczym.

Jak się przygotować do badania poziomu lipoproteiny?

Badanie poziomu lipoproteiny warto wykonać na czczo, czyli nie krócej niż 8–12 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem krwi do badania nie należy drastycznie zmieniać nawyków żywieniowych oraz podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.

PREPARATY NA NADCIŚNIENIE

PREPARATY NA CHOLESTEROL

PREPARATY NA WZMOCNIENIE SERCA I NACZYŃ

Lipoproteina (a) – normy, interpretacja wyników

Stężenie lipoproteiny jest uwarunkowane genetycznie oraz etnicznie. W większości populacji Afroamerykanów stwierdza się wyższe stężenie lipoproteiny, podczas gdy w większości populacji chińskiej stężenie lipoproteiny mieści się w dolnych granicach zakresu referencyjnego. Co istotne, stężenie lipoproteiny w osoczu normuje się ok. 5. roku życia i pozostaje niezmienne do końca życia pacjenta.

Oczekiwana wartość referencyjna lipoproteiny to stężenie niższe niż 30 mg/dL (75 nmol/L).

Za umiarkowane ryzyko chorób sercowo-naczyniowych przyjmuje się sytuację, w której poziom lipoproteiny mieści się w granicy 30–50 mg/dL (75–125 nmol/L), natomiast duże ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia wiąże się z poziomem lipoproteiny powyżej 50 mg/dL (125 nmol/L). Szczególną uwagę należy zwrócić na profilaktykę i wykonanie dodatkowych badań u pacjentów, u których poziom lipoproteiny przekracza 180 mg/dL (450 nmol/L), ponieważ są zagrożeni ogromnym ryzykiem choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

Co oznacza niski poziom lipoproteiny A?

Bardzo niski poziom lipoproteiny często koreluje z występowaniem u pacjenta przewlekłej niewydolności nerek, nadczynności tarczycy lub cukrzycy typu II. Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej u pacjentek w okresie menopauzy może obniżać stężenie lipoproteiny.

Co oznacza wysoki poziom lipoproteiny A?

Fizjologicznie stężenie lipoproteiny jest średnio wyższe u kobiet niż u mężczyzn (o ok. 10%), a różnica ta wzrasta nawet do ok. 30% w przypadku pacjentek po okresie menopauzy. Ciąża podwyższa poziom lipoproteiny u kobiet mniej więcej dwukrotnie, natomiast terapia lekami tyreostatycznymi lub leczenie radioaktywnym jodem wpływają na podwyższenie stężenia lipoproteiny o ok. 20–25%. Wzrost stężenia lipoproteiny ponad zakładane wartości referencyjne wiąże się ze zwiększeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dochodzi do niego przede wszystkim u pacjentów z rodzinną hipercholesterolemią w wywiadzie, u osób z niekontrolowaną cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, z uszkodzonymi nerkami i z niedoborem estrogenów.

Znaczenie badania lipoproteiny w chorobach sercowo-naczyniowych

Badanie poziomu lipoproteiny pomaga precyzyjnie oszacować ryzyko wystąpienia u pacjenta chorób serca i układu krążenia – przede wszystkim choroby wieńcowej, zawału bądź udaru mózgu. Podwyższone stężenie lipoproteiny koreluje również z możliwością wystąpienia zwapnienia i stenozy aortalnej oraz zwiększa ryzyko powikłań naczyniowych u pacjentów po przebytym przeszczepie serca.

Lipoproteina a cholesterol

W przeciwieństwie do poziomu cholesterolu, który jest zmienny i zależy m.in. od diety i aktywności fizycznej pacjenta, stężenie lipoproteiny jest uwarunkowane genetycznie i utrzymuje się na podobnym poziomie przez całe życie. Dzięki temu jednorazowe oznaczenie stężenia lipoproteiny pozwala oszacować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jak obniżyć poziom lipoproteiny A? Objawy i leczenie hiperlipidemii

W związku z tym, że stężenie lipoproteiny jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie, nie istnieją żadne sposoby na jego terapeutyczne obniżenie. Nie zatwierdzono żadnych celowanych leków obniżających poziom lipoproteiny, również aktywność fizyczna i zmiana przyzwyczajeń dietetycznych nie przyczyniają się w dużym stopniu do obniżenia poziomu lipoproteiny. Duże nieprawidłowości w stężeniu lipoproteiny można leczyć jedynie zabiegami aferezy osocza, które pozwalają usunąć nadmiar cząsteczek lipoproteiny z krążenia, jednak zabiegi należy powtarzać co kilka tygodni.

Podsumowanie

Lipoproteina to jeden z głównych markerów pozwalających oszacować ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jej oznaczenie jest szczególnie istotne u pacjentów z dodatnim wywiadem w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej, jednak warto, by badanie poziomu lipoproteiny wykonała każda osoba przynajmniej raz w ciągu całego życia. Wiedza o stężeniu lipoproteiny jest istotna, ponieważ pozwala dostosować odpowiednie działania profilaktyczne i w efekcie uchronić pacjenta przed konsekwencjami chorób układu krążenia.

  1. Banach M i in. Wytyczne PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce, 2021;7(3):113–222.
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
  3. Dembińska-Kieć A, Naskalski J, Solnica B (red.). Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Wyd. IV. Wrocław: Edra Urban & Partner; 2018.
  4. Budaj A, Leśniak W. Choroby układu krążenia. W: Szczeklik A, Gajewski P (red.). Interna Szczeklika 2019. Kraków: MP; 2019.
  5. Farzam K, Zubair M, Senthilkumaran S. Lipoprotein A. 2024 Feb 27. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2025 Jan. PMID: 34033383.
  6. Duarte Lau F, Giugliano RP. Lipoprotein(a) and its Significance in Cardiovascular Disease: A Review. JAMA Cardiol., 2022 Jul 1;7(7): 760–769.
  7. Kronenberg F. Lipoprotein(a). Handb Exp Pharmacol, 2022;270:201–232.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wpływ cukrzycy na serce

    Liczba osób na świecie cierpiących na cukrzycę stale rośnie. Choć wiele pacjentów może nie zdawać sobie z tego sprawy, cukrzyca wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie działań prewencyjnych.

  • Tętno spoczynkowe – co to jest, jak je obliczyć i jakie są normy?

    Tętno spoczynkowe, znane również jako tętno bazowe, to liczba uderzeń serca na minutę, kiedy jesteśmy w stanie spoczynku lub w spoczynku fizycznym. Jest to ważny wskaźnik zdrowia, który pomaga lekarzom ocenić ogólne funkcjonowanie serca i układu krwionośnego. Normalne tętno spoczynkowe dla dorosłych waha się od 60 do 100 uderzeń na minutę. Wskaźnik ten może się jednak różnić w zależności od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i innych czynników, takich jak stres i choroby. Jeśli tętno spoczynkowe jest nieprawidłowe, należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i uzyskać odpowiednie leczenie.

  • Regeneracja zamiast przeszczepu serca

    Gdy serce jest dotknięte poważną chorobą i słabnie, jedyną szansą dla pacjenta staje się przeszczep. Jednak przez wzgląd na małą liczbę dawców, nadzieję na nowe życie dostaje niewielu z nich. Najnowsze badanie opublikowane na łamach dziennika Nature Biology przynosi przełomowe informacje i nową nadzieję oczekującym na transplantację, która, dzięki komórkom macierzystym, może przestać być koniecznością.

  • Sól zwiększa ryzyko niewydolności serca

    5 gramów soli dziennie to maksimum, które pozwala nam zachować zdrowie, a przekroczenie tej ilości grozi zwiększeniem ryzyka rozwoju niewydolności serca – dowodzą naukowcy z Finlandii, którzy przedstawili wyniki swoich badań podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie.

  • Zaburzenia rytmu serca

    Dowiedz się skąd się biorą zaburzenia rytmu serca i w jaki sposób diagnozuje się arytmie.   Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmie, są wywołane nieregularnymi skurczami mięśnia sercowego.   Częstotliwość skurczów serca wychodzi poza zakres 60-100 uderzeń na minutę, który przyjmowany jest za zakres fizjologiczny.

  • Tachykardia. Co to jest? Jakie są objawy i przyczyny częstoskurczu

    Gdy serce kurczy się szybciej niż 100 razy na minutę, mówimy o tachykardii. Naturalnie mogą ją wywołać emocje lub aktywność fizyczna, ciąża czy gorączka, jednak czasem oznacza chorobę i od właściwego rozpoznania zależy, jak będzie leczona.

  • 10 przykazań w profilaktyce nadciśnienia tętniczego

    Od lat choroby krążenia są główną przyczyną śmierci zarówno w Polsce, jak i na świecie.

  • 10 przykazań w profilaktyce chorób serca

    Od kilku lat we wrześniu obchodzimy światowy dzień serca - dzień, którego celem jest przypominanie nam jak ważna jest profilaktyka chroniąca przed rozwojem chorób serca. Przy czym najważniejsze jest zrozumienie, że profilaktyka chorób serca i układu krążenia będzie skuteczna, jeśli oprze się na trwałych zmianach w stylu naszego życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl