serce na kostkach cukru
Arkadiusz Dąbek

Wpływ cukrzycy na serce

Liczba osób na świecie cierpiących na cukrzycę stale rośnie. Choć wiele pacjentów może nie zdawać sobie z tego sprawy, cukrzyca wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie działań prewencyjnych.

Ryzyko i konsekwencje sercowe cukrzycy

Badania wykazały, że osoby z cukrzycą typu 2 są do czterech razy bardziej narażone na śmierć z przyczyn sercowo-naczyniowych niż ogół populacji. Jeżeli lekarz dodatkowo dostrzega związek między tymi przewlekłymi schorzeniami, to bardzo poważny alarm dla zdrowia. Warto wówczas podjąć zdecydowane kroki w celu zmniejszenia przyszłego ryzyka chorób serca, zamiast jedynie zarządzać poziomem cukru we krwi. Nawet jeżeli nie zauważa się problemów sercowych, należy wiedzieć, że cukrzyca może uszkodzić naczynia krwionośne i usztywnić mięsień sercowy. To ostatecznie prowadzi do problemów z wydolnością serca.

Osoby z cukrzycą mają również wyższe ryzyko wystąpienia przedwczesnej, przyspieszonej choroby wieńcowej. U diabetyków ściany tętnic zbierają więcej złogów tłuszczowych i zaczynają twardnieć wcześniej, i to bez wielu ostrzeżeń, co w efekcie utrudnia leczenie i powoduje szybszy postęp choroby.

W konsekwencji osoby z cukrzycą mają zwiększone ryzyko nawracających zawałów serca i bliznowacenia mięśnia sercowego. Skutki te zwiększają ryzyko nagłej śmierci sercowej. Po zawale mięsień sercowy nie goi się tak dobrze jak u osób, które nie mają cukrzycy. Również ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak rozwój niewydolności serca, jest znacznie większe.

Cukrzyca to cichy zabójca

Ze względu na spowodowane cukrzycą uszkodzenie nerwów, pacjenci mogą nie odczuwać bólu w klatce piersiowej lub innych rodzajów dyskomfortu w jej obrębie, które mogą sygnalizować, że coś jest nie tak z sercem. Zatem choroba serca może nie zostać wykryta, dopóki nie jest zaawansowana i gdy są dostępne mniejsze możliwości leczenia. Mogą również cierpieć na tzw. ciche ataki serca z powodu braku znaków ostrzegawczych. Mogą, niestety, również nie wiedzieć, że cierpią już zaawansowane stadium choroby.

Choroby serca i cukrzyca mają wspólne podobieństwa poza potencjalnymi powikłaniami. Obie wymagają zazwyczaj przyjmowania leków w celu osiągnięcia i utrzymania optymalnej kontroli. Schematy leczenia, szczególnie na przestrzeni lat, mogą stać się skomplikowane i wymagać stosowania wielu leków.

Powiązane produkty

Wskazówki dla cukrzyka – zmiana nawyków i stylu życia

Trwające badania wykazują również, że utrata masy ciała może odwrócić przebieg cukrzycy u niektórych pacjentów oraz że obniżenie ciśnienia krwi za pomocą leków, znanych jako inhibitory konwertazy angiotensyny (lub ACE) i blokery receptora angiotensyny II, może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy i jej powikłań. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z cukrzycą mających inne problemy medyczne oraz w przypadku tych, u których rozwinęły się już powikłania cukrzycy. Wybór najbardziej odpowiednich możliwości leczenia może zmniejszyć działania niepożądane terapii i poprawić przestrzeganie zaleceń.

Pozytywne zmiany stylu życia – takie jak rzucenie palenia, utrata wagi, większa aktywność fizyczna, stosowanie zdrowszej diety i kontrolowanie ciśnienia tętniczego – mogą przyczynić się do lepszej kontroli cukrzycy i zdrowia serca. Badania wykazały, że dzięki osiągnięciu dobrej kontroli tych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego ludzie nie tylko znacznie poprawiają jakość życia, ale przede wszystkim przedłużają swoje życie średnio o osiem lat.

Na szczęście zalecenia dotyczące zachowań w zakresie samokontroli są generalnie zbieżne względem tych dwóch schorzeń. Dzięki temu nauczanie umiejętności samodzielnej opieki może być nieco łatwiejsze dla klinicystów zarządzających obiema chorobami. Jednak kontrolowanie obu schorzeń wymaga znacznego wysiłku ze strony pacjenta i zespołu opieki zdrowotnej.

Sprawdź na DOZ.pl: Produkty dla cukrzyków.

Indywidualne potrzeby terapeutyczne

Niedawny rozwój technik obrazowania serca – np. zaawansowana echokardiografia, tomografia komputerowa serca i rezonans magnetyczny serca – daje nadzieję, że personel medyczny będzie w stanie wcześniej wykryć cukrzycową chorobę serca i zapobiec jej poważnym konsekwencjom. Dzięki tym innowacyjnym technikom obrazowania zrozumiano, że choroba serca w przypadku osób z cukrzycą postępuje szybko, jeśli nie jest leczona za pomocą dobrze opracowanych metod prewencyjnych.

W trwających badaniach wykorzystuje się zaawansowane obrazowanie medyczne w celu zbadania, dlaczego serca osób z cukrzycą ulegają większym uszkodzeniom po zawale i dlaczego w przypadku osób z cukrzycą częściej dochodzi do niewydolności serca niż u osób z prawidłową kontrolą poziomu glukozy. Ponieważ każdy inaczej reaguje na leki, w pewnych ośrodkach medycznych trwają prace nad przeglądem dużych zbiorów danych oraz sztuczną inteligencją w celu identyfikacji osób z cukrzycą, które mogą lepiej reagować na określone leczenie. Podejmuje się takie działanie, aby zaoferować osobom z cukrzycą spersonalizowane plany terapeutyczne w celu zarządzania ich ryzykiem względem zdrowia serca.

  1. C. Weiss, How does diabetes affect the heart?, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2022-06-diabetes-affect-heart.html, [dostęp:] 07.07.2022.
  2. Type 2 diabetes, „mayoclinic.org” [online],https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/symptoms-causes/syc-20351193, [dostęp:] 07.07.2022.
  3. A. Wergin, Diabetes: Definition, prevention and warning signs, „mayoclinichealthsystem.org” [online], https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/diabetes-definition-prevention-and-warning-signs, [dostęp:] 07.07.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij