Kobiety w różowych t-shirtach z różową wstązką na piersi
Arkadiusz Dąbek

Nowa metoda leczenia potrójnie ujemnego raka sutka

Potrójnie negatywny rak piersi, jest rodzajem guza sutka, który bardzo źle rokuje. To podtyp bardzo agresywny. U części chorych może dojść do szybkiego nawrotu choroby. Najnowsze doniesienia naukowe, które w swojej pracy zaprezentowali uczeni z Arizony, dają nadzieję na to, że leczenie TNBC stanie się możliwe i to bez przykrych dla pacjentki skutków ubocznych, jakie niesie za sobą terapia onkologiczna.

Około 2,3 miliona kobiet na całym świecie choruje na raka piersi. Od 10% do 15% wszystkich zdiagnozowanych przypadków to potrójnie ujemny rak piersi, który jest być może najbardziej agresywną i najtrudniejszą do leczenia postacią guza sutka. Naukowcy z University of Arizona opracowali nowy lek do terapii potrójnie ujemnego raka piersi, który wykazuje niewielkie lub zerowe toksyczne skutkami uboczne.

Co to jest potrójnie ujemny rak piersi?

Potrójnie negatywny rak piersi (TNBC, ang. Triple-Negative Breast Cancer) to taki rodzaj guza sutka, w którym podczas diagnostyki uzyskuje się  potrójnie ujemny wynik testu na raka piersi dla trzech receptorów – białek w komórkach lub na komórkach, które łączą się z określonymi elementami we krwi, a które normalnie występują w innych rodzajach tego nowotworu. Komórki  nowotworowe w TNBC nie wykazują ekspresji receptorów hormonalnych (estrogenowych – ER i progesteronowych – PR) oraz nie posiadają nadekspresji receptora HER2.

Badania pokazują, że czarne kobiety mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na potrójnie ujemnego raka piersi w porównaniu z białymi kobietami, podobnie jak kobiety w wieku poniżej 40 lat w porównaniu z kobietami w wieku od 50 do 64 lat. Ponadto pacjentki z mutacją genu BRCA1 są również bardziej narażone na rozwój tego typu raka piersi.

Jak dotychczas wyglądało leczenie TNBC?

W przypadku TNBC nie występują tzw. czynniki predykcyjnego wychwytu dla danego leczenia. W raku potrójnie ujemnym pierwszą opcją jest leczenie chirurgiczne (oszczędzające, jeśli guz nie jest większy niż 1 cm i nie są zajęte węzły chłonne) uzupełnione o radioterapię, a czasem także chemioterapię (w terapii onkologicznej raka piersi można stosować także hormonotrapię – kiedy receptory ER i PR są dodatnie (ER+ i PR+), a także leczenie chirurgiczne czy terapię skojarzoną – kilka rodzajów terapii wdrażanych równolegle). Jest to rak, który rozwija się szybko, więc kolejne rzuty leczenia chemioterapeutykami powodują szereg działań niepożądanych, a tolerancja z każdym cyklem spada.

Powiązane produkty

Co to jest EGFR i dlaczego w ten element uderzają naukowcy?

Receptor naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR) to białko występujące na niektórych komórkach. Białko to może wiązać się z czymś, co nazywa się naskórkowym czynnikiem wzrostu (EGF). Kiedy te dwa elementy się łączą, EGF stymuluje podział i wzrost komórek. Ma to pewne zalety dla organizmu — na przykład EGFR i EGF odgrywają ważną rolę w gojeniu się ran.

Uznaje się, że EGFR ulega nadekspresji w ponad 75% przypadków potrójnie ujemnego raka piersi. Dlatego naukowcy opracowują środki blokujące białka EGFR, aby powstrzymać nadmierny wzrost komórek.

Lek opracowany przez zespół badawczy blokuje wejście EGFR do części komórki, która „utrzymuje nowotwór przy życiu". Terapia jest w stanie zatrzymać białko EGFR w komórkach nowotworowych, ale nie w zdrowych komórkach. Sam lek przechodzi do wnętrza komórki i blokuje gromadzenie się EGFR w jądrze. Uważa się, że jądrowy EGFRT (nEGFR) napędza agresywnego, przerzutowego raka piersi, a blokując nEGFR można tego raka zatrzymać. Preparat nie tylko powstrzymał rozwój guzów, ale spowodował ich regres. Nie zaobserwowano  także żadnych toksycznych skutków ubocznych terapii.

Sprawdź, jaką żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, np. nutridrinki znajdziesz na DOZ.pl

Preparat naukowców z USA wchodzi teraz w pierwszą fazę badań klinicznych, niemniej dotychczasowe wyniki są już bardzo obiecujące.

  1. Atwell B. i in., Sorting nexin-dependent therapeutic targeting of oncogenic epidermal growth factor receptor, „Cancer gene Therapy", 17 (10) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij