Mężczyzna odmawia picia alkoholu, blokując podawana mu szklankę dłonią
Arkadiusz Dąbek

Suchy styczeń – czym jest? Jak wytrwać w tym postanowieniu?

Picie alkoholu może w bardzo łatwy sposób stać się nałogiem. Istnieje szereg czynników, które ułatwiają nam jego spożycie. Dla niektórych picie staje się lekiem na wszelkie problemy czy stres. Alkohol spożywany w nadmiarze przyczynia się do otępienia zmysłów, a nawet do napadów padaczkowych. Jak poradzić sobie z nadmiernym spożywaniem alkoholu i nie popaść w poważniejsze stadium, czyli alkoholizm?

 1. Suchy styczeń – co to jest?
 2. Suchy styczeń – jak skutecznie odstawić alkohol?
 3. Problem z alkoholem – skutki dla organizmu

Naukowcy zapytali 832 osoby w całych Stanach Zjednoczonych o spożycie alkoholu w typowym 30-dniowym okresie. Uczestnicy deklarowali, że pili alkohol przez około 12 dni, wypijając w tym czasie około 27 koktajli alkoholowych. Ponad jedna trzecia badanych zgłosiła upijanie się (spożywanie w ciągu około dwóch godzin pięciu lub więcej drinków w przypadku mężczyzn i czterech lub więcej drinków w przypadku kobiet). Co więcej, prawie 60% uczestników stwierdziło, że w ich przypadku spożycie alkoholu wzrosło w porównaniu ze wskaźnikami spożycia przed COVID-19. Powodami był wyższy poziom stresu, wysoka dostępność alkoholu i nuda

Suchy styczeń – co to jest?

Lekarze są zdania, że obwinianie pandemii COVID-19 za wzrost spożycia alkoholu jest sporym nadużyciem, ponieważ jeszcze przed pandemią spożycie alkoholu wśród osób starszych wykazywało tendencję wzrostową. Według nich warto spróbować rozpocząć tak zwany Dry January, czyli Suchy styczeń.

Suchy styczeń to coroczna akcja, którą zapoczątkowała organizacja charytatywna z Wielkiej Brytanii (Alcohol Change United Kingdom). Pomysłodawcy zachęcają do tego, aby po świątecznych i noworocznych szaleństwach przynajmniej przez miesiąc powstrzymać się całkowicie od picia alkoholu.

Pamiętajmy, że suchy styczeń to termin umowny i tak naprawdę każdy kolejny miesiąc jest idealnym czasem, aby podjąć wyzwanie i odstawić alkohol.

Suchy styczeń – jak skutecznie odstawić alkohol?

Dla osób regularnie pijących alkohol lub dla tych, dla których alkohol jest nieodłącznym elementem wieczoru, spotkań towarzyskich czy radzenia sobie ze stresem, miesiąc może wydawać się długim okresem. Jak zatem pomóc sobie z wyzwaniem i wytrwać w suchym styczniu?

Symbol Dry January
Suchy styczeń

Triki pozwalające ograniczyć spożycie alkoholu:

 • zamień koktajle alkoholowe na napoje bezalkoholowe takie jak piwo czy wino 0%;
 • nie kupuj alkoholu na zapas, czyli po prostu nie trzymaj go w domu;
 • możesz poinformować znajomych i rodzinę o tym, że nie chcesz spożywać alkoholu, wówczas podczas spotkań towarzyskich nikt nie powinien proponować Ci go do picia;
 • zaproponuj komuś wspólne podjęcie wyzwania, razem będzie łatwiej się wspierać i kontrolować;
 • pobierz aplikację mobilną, która pomoże Ci się zdyscyplinować i monitorować postępy w podjętym wyzwaniu;
 • jeśli się potkniesz i napijesz – nie czuj się winny, zacznij od nowa kolejnego dnia.
Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie

Powiązane produkty

Problem z alkoholem – skutki dla organizmu

Suchy styczeń może ujawnić potencjalne problemy alkoholowe, w tym objawy odstawienia alkoholu. Objawy mogą być łagodne aż do poważnych – w zależności od tego, ile alkoholu zazwyczaj spożywamy. Łagodne objawy obejmują: niepokój, drżenie rąk, ból głowy, nudności, wymioty, pocenie się i bezsenność. Poważne objawy często pojawiają się w ciągu dwóch lub trzech dni po zaprzestaniu picia. Mogą obejmować halucynacje, delirium, przyspieszone bicie serca i gorączkę.

Alkohol przyczynia się do zaburzenia pracy niemalże wszystkich narządów. Może zaburzyć pracę układu krwionośnego, nerwowego czy trawiennego (wywołując np. marskość wątroby, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy czy zapalenie trzustki). Przyczynia się do wystąpienia niedoborów mikro- i makroelementów, a także witamin – jak chociażby  witamin z grupy B. Alkohol osłabia odporność, zaburza także pracę układu oddechowego. Spożywany w nadmiarze przyczynia się do otępienia zmysłów, a nawet do napadów padaczkowych. Komórki organizmu szybciej się starzeją, ulegając stałym i nieodwracalnym uszkodzeniom. W przypadku poważnych problemów z alkoholem specjaliści wskazują na terapię alkoholizmu, która obejmuje detoks alkoholowy, psychoterapię czy wlewy witaminowe.

 1. Grossman E. R. i in., Alcohol Consumption during the COVID-19 Pandemic: A Cross-Sectional Survey of US Adults, „Int J Environ Res Public Health”, 17 (24) 2020.
 2. Dry January, [online] https://alcoholchange.org.uk/help-and-support/managing-your-drinking/dry-january [dostęp:] 17.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij