Suchy styczeń – czym jest? Jak wytrwać w tym postanowieniu?
Picie alkoholu może w bardzo łatwy sposób stać się nałogiem. Istnieje szereg czynników, które ułatwiają nam jego spożycie. Dla niektórych picie staje się lekiem na wszelkie problemy czy stres. Alkohol spożywany w nadmiarze przyczynia się do otępienia zmysłów, a nawet do napadów padaczkowych. Jak poradzić sobie z nadmiernym spożywaniem alkoholu i nie popaść w poważniejsze stadium, czyli alkoholizm?
- Suchy styczeń – co to jest?
- Suchy styczeń – jak skutecznie odstawić alkohol?
- Problem z alkoholem – skutki dla organizmu
Naukowcy zapytali 832 osoby w całych Stanach Zjednoczonych o spożycie alkoholu w typowym 30-dniowym okresie. Uczestnicy deklarowali, że pili alkohol przez około 12 dni, wypijając w tym czasie około 27 koktajli alkoholowych. Ponad jedna trzecia badanych zgłosiła upijanie się (spożywanie w ciągu około dwóch godzin pięciu lub więcej drinków w przypadku mężczyzn i czterech lub więcej drinków w przypadku kobiet). Co więcej, prawie 60% uczestników stwierdziło, że w ich przypadku spożycie alkoholu wzrosło w porównaniu ze wskaźnikami spożycia przed COVID-19. Powodami był wyższy poziom stresu, wysoka dostępność alkoholu i nuda
Suchy styczeń – co to jest?
Lekarze są zdania, że obwinianie pandemii COVID-19 za wzrost spożycia alkoholu jest sporym nadużyciem, ponieważ jeszcze przed pandemią spożycie alkoholu wśród osób starszych wykazywało tendencję wzrostową. Według nich warto spróbować rozpocząć tak zwany Dry January, czyli Suchy styczeń.
Suchy styczeń to coroczna akcja, którą zapoczątkowała organizacja charytatywna z Wielkiej Brytanii (Alcohol Change United Kingdom). Pomysłodawcy zachęcają do tego, aby po świątecznych i noworocznych szaleństwach przynajmniej przez miesiąc powstrzymać się całkowicie od picia alkoholu.
Suchy styczeń – jak skutecznie odstawić alkohol?
Dla osób regularnie pijących alkohol lub dla tych, dla których alkohol jest nieodłącznym elementem wieczoru, spotkań towarzyskich czy radzenia sobie ze stresem, miesiąc może wydawać się długim okresem. Jak zatem pomóc sobie z wyzwaniem i wytrwać w suchym styczniu?
Triki pozwalające ograniczyć spożycie alkoholu:
- zamień koktajle alkoholowe na napoje bezalkoholowe takie jak piwo czy wino 0%;
- nie kupuj alkoholu na zapas, czyli po prostu nie trzymaj go w domu;
- możesz poinformować znajomych i rodzinę o tym, że nie chcesz spożywać alkoholu, wówczas podczas spotkań towarzyskich nikt nie powinien proponować Ci go do picia;
- zaproponuj komuś wspólne podjęcie wyzwania, razem będzie łatwiej się wspierać i kontrolować;
- pobierz aplikację mobilną, która pomoże Ci się zdyscyplinować i monitorować postępy w podjętym wyzwaniu;
- jeśli się potkniesz i napijesz – nie czuj się winny, zacznij od nowa kolejnego dnia.
Problem z alkoholem – skutki dla organizmu
Suchy styczeń może ujawnić potencjalne problemy alkoholowe, w tym objawy odstawienia alkoholu. Objawy mogą być łagodne aż do poważnych – w zależności od tego, ile alkoholu zazwyczaj spożywamy. Łagodne objawy obejmują: niepokój, drżenie rąk, ból głowy, nudności, wymioty, pocenie się i bezsenność. Poważne objawy często pojawiają się w ciągu dwóch lub trzech dni po zaprzestaniu picia. Mogą obejmować halucynacje, delirium, przyspieszone bicie serca i gorączkę.
Alkohol przyczynia się do zaburzenia pracy niemalże wszystkich narządów. Może zaburzyć pracę układu krwionośnego, nerwowego czy trawiennego (wywołując np. marskość wątroby, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy czy zapalenie trzustki). Przyczynia się do wystąpienia niedoborów mikro- i makroelementów, a także witamin – jak chociażby witamin z grupy B. Alkohol osłabia odporność, zaburza także pracę układu oddechowego. Spożywany w nadmiarze przyczynia się do otępienia zmysłów, a nawet do napadów padaczkowych. Komórki organizmu szybciej się starzeją, ulegając stałym i nieodwracalnym uszkodzeniom. W przypadku poważnych problemów z alkoholem specjaliści wskazują na terapię alkoholizmu, która obejmuje detoks alkoholowy, psychoterapię czy wlewy witaminowe.