Mężczyzna odmawia picia alkoholu, blokując podawana mu szklankę dłonią
Arkadiusz Dąbek

Jak skutecznie odstawić alkohol i wytrwać w postanowieniu?

Picie alkoholu może w bardzo łatwy sposób stać się nałogiem. Istnieje szereg czynników, które ułatwiają nam jego spożycie. Dla niektórych picie staje się lekiem na wszelkie problemy czy stres. Alkohol spożywany w nadmiarze przyczynia się do otępienia zmysłów, a nawet napadów padaczkowych. Jak poradzić sobie z nadmiernym spożywaniem alkoholu i nie popaść w poważniejsze stadium, czyli alkoholizm?

Naukowcy zapytali 832 osoby w całych Stanach Zjednoczonych o spożycie alkoholu w typowym 30-dniowym okresie. Uczestnicy deklarowali, że pili alkohol przez około 12 dni, wypijając w tym czasie około 27 koktajli alkoholowych. Ponad jedna trzecia zgłosiła upijanie się (spożywanie w ciągu około dwóch godzin pięciu lub więcej drinków w przypadku mężczyzn i czterech lub więcej drinków w przypadku kobiet). Co więcej, prawie 60% uczestników stwierdziło, że w ich przypadku spożycie alkoholu wzrosło w porównaniu ze wskaźnikami spożycia przed COVID-19. Powodami był wyższy poziom stresu, wysoka dostępność alkoholu i nuda. Jak odstawić alkohol i poprawić stan swojego zdrowia?

Problem z alkoholem ma coraz więcej ludzi

Lekarze są zdania, że obwinienie pandemii COVID-19 za wzrost spożycia alkoholu jest sporym nadużyciem, ponieważ jeszcze przed pandemią spożycie alkoholu wśród osób starszych wykazywało tendencję wzrostową. Ich zdaniem warto spróbować rozpocząć tak zwany Dry January, czyli suchy styczeń, który tak naprawdę może być każdym kolejnym miesiącem. Suchy styczeń to coroczna akcja, którą zapoczątkowała organizacja charytatywna z Wielkiej Brytanii (Alcohol Change United Kingdom). Pomysłodawcy zachęcają do tego, aby po świątecznych i noworocznych szaleństwach przynajmniej przez miesiąc powstrzymać się całkowicie od picia alkoholu.

Jak skutecznie odstawić alkohol?

Dla osób regularnie pijących alkohol czy tez dla tych, dla których jest to nieodłączny element wieczoru, spotkań towarzyskich czy radzenia sobie ze stresem, miesiąc może wydawać się długim okresem. Jak zatem pomóc sobie z wyzwaniem i wytrwać w Suchym styczniu?

Triki pozwalające ograniczyć spożycie alkoholu:

  • zamień koktajle alkoholowe na napoje bezalkoholowe, takie jak piwo, wino 0%;
  • nie kupuj alkoholu „na zapas”, czyli po prostu nie trzymaj go w domu;
  • możesz poinformować znajomych i rodzinę o tym, że nie chcesz spożywać alkoholu, wówczas podczas spotkań towarzyskich nikt nie powinien proponować Ci go do picia;
  • zaproponuj komuś wspólne podjęcie wyzwania, razem będzie łatwiej się wspierać i „kontrolować”;
  • pobierz aplikację mobilną, która pomoże się zdyscyplinować i monitorować postępy w podjętym wyzwaniu;
  • jeśli się potkniesz i napijesz – nie czuj się winny, zacznij od nowa kolejnego dnia.
Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie

Polecane dla Ciebie

Jakie są objawy problemów alkoholowych?

Suchy styczeń może ujawnić potencjalne problemy alkoholowe, w tym objawy odstawienia alkoholu od łagodnych do poważnych, w zależności od tego, ile zazwyczaj spożywa się alkoholu. Łagodne objawy obejmują niepokój, drżenie rąk, ból głowy, nudności, wymioty, pocenie się i bezsenność. Poważne objawy często pojawiają się w ciągu dwóch lub trzech dni po zaprzestaniu picia. Mogą obejmować halucynacje, delirium, przyspieszone bicie serca i gorączkę.

Alkohol przyczynia się do zaburzenia pracy niemalże wszystkich narządów. Może zaburzyć pracę układu krwionośnego, nerwowego, czy trawiennego (wywołując np. marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy zapalenie trzustki). Przyczynia się do wystąpienia niedoborów mikro- i makroelementów, a także witamin, jak chociażby witamin z grupy B. Alkohol osłabia odporność, zaburza także pracę układu oddechowego. Spożywany w nadmiarze przyczynia się do otępienia zmysłów, a nawet napadów padaczkowych. Komórki organizmu szybciej się starzeją, ulegając stałym i nieodwracalnym uszkodzeniom. W przypadku poważnych problemów z alkoholem specjaliści wskazują na terapię alkoholizmu, która obejmuje detoks alkoholowy, psychoterapię czy wlewy witaminowe.

  1. Grossman E. R. i in., Alcohol Consumption during the COVID-19 Pandemic: A Cross-Sectional Survey of US Adults „Int J Environ Res Public Health", 17 (24) 2020.
  2. Dry January, https://alcoholchange.org.uk/help-and-support/managing-your-drinking/dry-january [dostęp:] 17.12.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij