Kobieta wystawia dłonie przed kieliszek wina w geście braku chęci do spożycia alkoholu, Dry January
Arkadiusz Dąbek

Co się dzieje z organizmem, kiedy odstawiamy alkohol?

Niektórzy dochodzą do wniosku, że spożywają zbyt dużo alkoholu, co może wpływać na określone objawy ze strony organizmu. Aktualne wytyczne dietetyczne określają konkretne dawki alkoholu, które stanowią bezpieczną ilość, niezagrażającą kondycji zdrowotnej. Według tych zaleceń kobiety mogą spożywać jednego drinka dziennie, a mężczyźni do dwóch porcji alkoholu na dobę. Co jednak dzieje się z organizmem, kiedy postanowimy kompletnie z niego zrezygnować?

Wiele osób podchodzi do wyzwania związanego z tzw. suchym styczniem (ang. Dry January) jak do motywatora, który pomoże zmienić coś w życiu wraz z nowym rokiem. Dla jednych będzie to krótkoterminowe, modne postanowienie noworoczne, a dla innych stanie się punktem wyjścia do wdrożenia poważniejszych zmian. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, większość z nas po upływie miesiąca powinna zauważyć pewne zmiany, które zajdą w organizmie po odstawieniu alkoholu. Według specjalistów korzyści mogą różnić się w zależności od tego, jak duża zmiana zachodzi względem punktu, z którego startujemy.

Korzyści z odstawienia alkoholu

Autor książki The Science of Drinking (tłum. Nauka o piciu) profesor Dasgupta twierdzi, że ktoś, kto pije minimalnie, ale decyduje się na Dry January, może poczuć, że ma kontrolę nad swoim zdrowiem lub uzyskać poczucie spełnienia po osiągnięciu wyznaczonego celu.

Tymczasem inni, którzy piją dużo więcej, mogą zauważyć wyraźniejsze efekty fizjologiczne, takie jak większa jasność umysłu, lepszy sen, utrata masy ciała i uczucie pewnego rodzaju detoksu, oprócz wspominanego wyżej osiągnięcia wyznaczonego celu.

Odstawienie alkoholu a wątroba

Obecny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że marskość wątroby może wystąpić u tych pacjentów, którzy nadmiernie piją alkohol. Wiadomo, że nie dzieje się to jednego dnia, niemniej u każdego, kto pije alkohol w nadmiarze, czyli więcej niż dwa drinki w przypadku mężczyzn i jeden w przypadku kobiet, dochodzi do zmian tłuszczowych w wątrobie. Kiedy przestaje się pić, zmiany nie zachodzą, a wątroba może wrócić do normy. Jest ona tzw. narządem tolerancyjnym, więc przy braku alkoholu, który musi zmetabolizować, może skupić się na innych zadaniach, takich jak rozkładanie toksyn, metabolizowanie tłuszczów i nadmiaru hormonów, które muszą zostać „rozbite”.

Sprawdź, jakie produkty oczyszczające organizm znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Odstawienie alkoholu a redukcja masy ciała

Przyjmuje się, że dwa kieliszki wódki (100 g alkoholu) to około 230 kcal, 100 g whisky to 250 kcal, 100 g ginu 262 kcal, a 100 g wina stołowego to 82 kcal. Przez pryzmat samych wartości kalorycznych można od razu stwierdzić, że odstawienie tych zbędnych kalorii powinno pomóc nieco zredukować masę ciała – ta pula przyjmowanych kalorii po prostu nie trafi do naszego organizmu. Według specjalistów wszystko jednak zależy od tego, jakie jest wyjściowe spożycie alkoholu. Lepsze efekty mogą zauważyć osoby tęższe, które odstawią alkohol na dłuższy czas. Oprócz utraty masy ciała można dostrzec także poprawę jego składu, np. mniejszą ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, lepsze wyniki badań krwi, w tym także tych związanych z poziomem trójglicerydów czy cholesterolu.

Sprawdź, jakie leki i suplementy diety na odchudzanie znajdziesz na do DOZ.pl

Alkohol a koncentracja

W USA picie alkoholu jest dozwolone dla osób, które ukończyły 21. rok życia. Nie jest to przypadkowy wiek, a celowo wybrany moment. Dlaczego? Otóż udowodniono, że picie alkoholu przed ukończeniem 21. roku życia może mieć ogromny wpływ na zakłócenia rozwoju mózgu, w tym w tych obszarach, które są odpowiedzialne za emocje. Według specjalistów alkoholicy mają pewne specyficzne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które są spowodowane nadmiernym piciem alkoholu. Ponadto uszkodzenie mózgu może doprowadzić do zaburzeń w zakresie pamięci i koncentracji.

  1. Cassata C., Here’s What Happens to Your Body When You Cut Out Alcohol for 30 Days, Healthline [online] https://www.healthline.com/health-news/what-happens-to-your-body-when-you-quit-alcohol-for-30-days#The-bottom-line [dostęp:] 30.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij