Kobieta wystawia dłonie przed kieliszek wina w geście braku chęci do spożycia alkoholu, Dry January
Arkadiusz Dąbek

Co się dzieje z organizmem, kiedy odstawiamy alkohol?

Niektórzy dochodzą do wniosku, że spożywają zbyt dużo alkoholu, co może wpływać na określone objawy ze strony organizmu. Aktualne wytyczne dietetyczne określają konkretne dawki alkoholu, które stanowią bezpieczną ilość, niezagrażającą kondycji zdrowotnej. Według tych zaleceń kobiety mogą spożywać jednego drinka dziennie, a mężczyźni do dwóch porcji alkoholu na dobę. Co jednak dzieje się z organizmem, kiedy postanowimy kompletnie z niego zrezygnować?

Wiele osób podchodzi do wyzwania związanego z tzw. suchym styczniem (ang. Dry January) jak do motywatora, który pomoże zmienić coś w życiu wraz z nowym rokiem. Dla jednych będzie to krótkoterminowe, modne postanowienie noworoczne, a dla innych stanie się punktem wyjścia do wdrożenia poważniejszych zmian. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, większość z nas po upływie miesiąca powinna zauważyć pewne zmiany, które zajdą w organizmie po odstawieniu alkoholu. Według specjalistów korzyści mogą różnić się w zależności od tego, jak duża zmiana zachodzi względem punktu, z którego startujemy.

Korzyści z odstawienia alkoholu

Autor książki The Science of Drinking (tłum. Nauka o piciu) profesor Dasgupta twierdzi, że ktoś, kto pije minimalnie, ale decyduje się na Dry January, może poczuć, że ma kontrolę nad swoim zdrowiem lub uzyskać poczucie spełnienia po osiągnięciu wyznaczonego celu.

Tymczasem inni, którzy piją dużo więcej, mogą zauważyć wyraźniejsze efekty fizjologiczne, takie jak większa jasność umysłu, lepszy sen, utrata masy ciała i uczucie pewnego rodzaju detoksu, oprócz wspominanego wyżej osiągnięcia wyznaczonego celu.

Odstawienie alkoholu a wątroba

Obecny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że marskość wątroby może wystąpić u tych pacjentów, którzy nadmiernie piją alkohol. Wiadomo, że nie dzieje się to jednego dnia, niemniej u każdego, kto pije alkohol w nadmiarze, czyli więcej niż dwa drinki w przypadku mężczyzn i jeden w przypadku kobiet, dochodzi do zmian tłuszczowych w wątrobie. Kiedy przestaje się pić, zmiany nie zachodzą, a wątroba może wrócić do normy. Jest ona tzw. narządem tolerancyjnym, więc przy braku alkoholu, który musi zmetabolizować, może skupić się na innych zadaniach, takich jak rozkładanie toksyn, metabolizowanie tłuszczów i nadmiaru hormonów, które muszą zostać „rozbite”.

Sprawdź, jakie produkty oczyszczające organizm znajdziesz na DOZ.pl

Polecane dla Ciebie

Odstawienie alkoholu a redukcja masy ciała

Przyjmuje się, że dwa kieliszki wódki (100 g alkoholu) to około 230 kcal, 100 g whisky to 250 kcal, 100 g ginu 262 kcal, a 100 g wina stołowego to 82 kcal. Przez pryzmat samych wartości kalorycznych można od razu stwierdzić, że odstawienie tych zbędnych kalorii powinno pomóc nieco zredukować masę ciała – ta pula przyjmowanych kalorii po prostu nie trafi do naszego organizmu. Według specjalistów wszystko jednak zależy od tego, jakie jest wyjściowe spożycie alkoholu. Lepsze efekty mogą zauważyć osoby tęższe, które odstawią alkohol na dłuższy czas. Oprócz utraty masy ciała można dostrzec także poprawę jego składu, np. mniejszą ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, lepsze wyniki badań krwi, w tym także tych związanych z poziomem trójglicerydów czy cholesterolu.

Sprawdź, jakie leki i suplementy diety na odchudzanie znajdziesz na do DOZ.pl

Alkohol a koncentracja

W USA picie alkoholu jest dozwolone dla osób, które ukończyły 21. rok życia. Nie jest to przypadkowy wiek, a celowo wybrany moment. Dlaczego? Otóż udowodniono, że picie alkoholu przed ukończeniem 21. roku życia może mieć ogromny wpływ na zakłócenia rozwoju mózgu, w tym w tych obszarach, które są odpowiedzialne za emocje. Według specjalistów alkoholicy mają pewne specyficzne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które są spowodowane nadmiernym piciem alkoholu. Ponadto uszkodzenie mózgu może doprowadzić do zaburzeń w zakresie pamięci i koncentracji.

  1. Cassata C., Here’s What Happens to Your Body When You Cut Out Alcohol for 30 Days, Healthline [online] https://www.healthline.com/health-news/what-happens-to-your-body-when-you-quit-alcohol-for-30-days#The-bottom-line [dostęp:] 30.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów. 

  • ,,Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij