Kobieta wystawia dłonie przed kieliszek wina w geście braku chęci do spożycia alkoholu, Dry January
Arkadiusz Dąbek

Co się dzieje z organizmem, kiedy odstawiamy alkohol?

Niektórzy dochodzą do wniosku, że spożywają zbyt dużo alkoholu, co może wpływać na określone objawy ze strony organizmu. Aktualne wytyczne dietetyczne określają konkretne dawki alkoholu, które stanowią bezpieczną ilość, niezagrażającą kondycji zdrowotnej. Według tych zaleceń kobiety mogą spożywać jednego drinka dziennie, a mężczyźni do dwóch porcji alkoholu na dobę. Co jednak dzieje się z organizmem, kiedy postanowimy kompletnie z niego zrezygnować?

 1. Korzyści z odstawienia alkoholu
 2. Odstawienie alkoholu a wątroba
 3. Odstawienie alkoholu a redukcja masy ciała
 4. Alkohol a koncentracja

Wiele osób podchodzi do wyzwania związanego z tzw. suchym styczniem (ang. Dry January) jak do motywatora, który pomoże zmienić coś w życiu wraz z nowym rokiem. Dla jednych będzie to krótkoterminowe, modne postanowienie noworoczne, a dla innych stanie się punktem wyjścia do wdrożenia poważniejszych zmian. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, większość z nas po upływie miesiąca powinna zauważyć pewne zmiany, które zajdą w organizmie po odstawieniu alkoholu. Według specjalistów korzyści mogą różnić się w zależności od tego, jak duża zmiana zachodzi względem punktu, z którego startujemy.

Korzyści z odstawienia alkoholu

Autor książki The Science of Drinking (tłum. Nauka o piciu) profesor Dasgupta twierdzi, że ktoś, kto pije minimalnie, ale decyduje się na Dry January, może poczuć, że ma kontrolę nad swoim zdrowiem lub uzyskać poczucie spełnienia po osiągnięciu wyznaczonego celu.

Tymczasem inni, którzy piją dużo więcej, mogą zauważyć wyraźniejsze efekty fizjologiczne, takie jak większa jasność umysłu, lepszy sen, utrata masy ciała i uczucie pewnego rodzaju detoksu, oprócz wspominanego wyżej osiągnięcia wyznaczonego celu.

Odstawienie alkoholu a wątroba

Obecny stan wiedzy pozwala stwierdzić, że marskość wątroby może wystąpić u tych pacjentów, którzy nadmiernie piją alkohol. Wiadomo, że nie dzieje się to jednego dnia, niemniej u każdego, kto pije alkohol w nadmiarze, czyli więcej niż dwa drinki w przypadku mężczyzn i jeden w przypadku kobiet, dochodzi do zmian tłuszczowych w wątrobie. Kiedy przestaje się pić, zmiany nie zachodzą, a wątroba może wrócić do normy. Jest ona tzw. narządem tolerancyjnym, więc przy braku alkoholu, który musi zmetabolizować, może skupić się na innych zadaniach, takich jak rozkładanie toksyn, metabolizowanie tłuszczów i nadmiaru hormonów, które muszą zostać „rozbite”.

Sprawdź, jakie produkty oczyszczające organizm znajdziesz na DOZ.pl

Powiązane produkty

Odstawienie alkoholu a redukcja masy ciała

Przyjmuje się, że dwa kieliszki wódki (100 g alkoholu) to około 230 kcal, 100 g whisky to 250 kcal, 100 g ginu 262 kcal, a 100 g wina stołowego to 82 kcal. Przez pryzmat samych wartości kalorycznych można od razu stwierdzić, że odstawienie tych zbędnych kalorii powinno pomóc nieco zredukować masę ciała – ta pula przyjmowanych kalorii po prostu nie trafi do naszego organizmu. Według specjalistów wszystko jednak zależy od tego, jakie jest wyjściowe spożycie alkoholu. Lepsze efekty mogą zauważyć osoby tęższe, które odstawią alkohol na dłuższy czas. Oprócz utraty masy ciała można dostrzec także poprawę jego składu, np. mniejszą ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, lepsze wyniki badań krwi, w tym także tych związanych z poziomem trójglicerydów czy cholesterolu.

Sprawdź, jakie leki i suplementy diety na odchudzanie znajdziesz na do DOZ.pl

Alkohol a koncentracja

W USA picie alkoholu jest dozwolone dla osób, które ukończyły 21. rok życia. Nie jest to przypadkowy wiek, a celowo wybrany moment. Dlaczego? Otóż udowodniono, że picie alkoholu przed ukończeniem 21. roku życia może mieć ogromny wpływ na zakłócenia rozwoju mózgu, w tym w tych obszarach, które są odpowiedzialne za emocje. Według specjalistów alkoholicy mają pewne specyficzne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, które są spowodowane nadmiernym piciem alkoholu. Ponadto uszkodzenie mózgu może doprowadzić do zaburzeń w zakresie pamięci i koncentracji.

 1. Cassata C., Here’s What Happens to Your Body When You Cut Out Alcohol for 30 Days, Healthline [online] https://www.healthline.com/health-news/what-happens-to-your-body-when-you-quit-alcohol-for-30-days#The-bottom-line [dostęp:] 30.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Suchy styczeń – czym jest? Jak wytrwać w tym postanowieniu?

  Picie alkoholu może w bardzo łatwy sposób stać się nałogiem. Istnieje szereg czynników, które ułatwiają nam jego spożycie. Dla niektórych picie staje się lekiem na wszelkie problemy czy stres. Alkohol spożywany w nadmiarze przyczynia się do otępienia zmysłów, a nawet do napadów padaczkowych. Jak poradzić sobie z nadmiernym spożywaniem alkoholu i nie popaść w poważniejsze stadium, czyli alkoholizm?

 • Czy alkohol spożywany na mrozie rozgrzewa?

  W czasie zimowych eskapad w góry praktycznie każdy z nas niejednokrotnie kupował grzane wino lub piwo na tzw. " rozgrzewkę". Po kilku łykach odczuć można było przyjemne ciepło przeszywające cały organizm. Dlatego też prawie każdy myśli, że wypicie alkoholu na mrozie spowoduje, że zrobi się nam cieplej, że przestaniemy się trząść jak przysłowiowa galareta. Czy to rzeczywiście prawda?

 • Co się dzieje z organizmem, kiedy odstawiamy alkohol?

  Niektórzy dochodzą do wniosku, że spożywają zbyt dużo alkoholu, co może wpływać na określone objawy ze strony organizmu. Aktualne wytyczne dietetyczne określają konkretne dawki alkoholu, które stanowią bezpieczną ilość, niezagrażającą kondycji zdrowotnej. Według tych zaleceń kobiety mogą spożywać jednego drinka dziennie, a mężczyźni do dwóch porcji alkoholu na dobę. Co jednak dzieje się z organizmem, kiedy postanowimy kompletnie z niego zrezygnować?

 • Niski poziom testosteronu u mężczyzn związany z wyższym ryzykiem śmierci

  Australijscy naukowcy przeanalizowali kilkanaście badań, w których wzięło udział 24 tys. mężczyzn, aby określić, jaki związek istnieje pomiędzy niskim poziomem testosteronu we krwi a chorobami układu krążenia. Okazało się, że niedobór tego hormonu jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

 • Polacy a seks – mała wiedza, ale duża pewność siebie – wnioski z raportu DOZ.pl i SEXED

  Jedynie 16% badanych uzyskało dobrą lub bardzo dobrą ocenę w teście wiedzy o seksie, choć aż 82% stwierdziło, że ich znajomość tych tematów jest na co najmniej zadowalającym poziomie. Takie są główne wnioski z nowego raportu przygotowanego we współpracy DOZ.pl z fundacją SEXED.

 • Czy w Polsce potrzebna jest edukacja seksualna? Relacja z konferencji DOZ.pl i SEXED

  11 czerwca odbyła się konferencja, podczas której omówiono wyniki wspólnego raportu fundacji SEXED i DOZ.pl pt. „Narodowa Kartkówka z WDŻ”. Badanie odbyło się w formule przypominającej szkolną kartkówkę. Wyniki tego nietypowego sprawdzianu budzą niepokój o stan wiedzy Polaków na temat seksualności.

 • Tatuaż może zwiększać ryzyko nowotworu – nowe badanie

  Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców ze Szwecji sugerują, że u osób posiadających co najmniej jeden tatuaż występuje zwiększone ryzyko zachorowania na chłoniaka. Potrzebne są jednak dalsze analizy sprawdzające długoterminowy wpływ tatuaży na zdrowie.

 • Obniża się wiek pierwszej miesiączki u dziewczynek – jakie może mieć to konsekwencje dla zdrowia?

  Badanie opublikowane niedawno w „JAMA Network Open” pokazuje, że wiek wystąpienia u dziewczynek pierwszej miesiączki (menarche) obniżył się do niespełna 12 lat. Jest to niepokojące, ponieważ kobiety, u których pierwsza menstruacja wystąpiła przedwcześnie, mają zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2 czy raka piersi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij