Detoks – moda czy prezent dla organizmu?
Anna Rutkowska

Detoks – moda czy prezent dla organizmu?

Detoks, oczyszczanie organizmu, odtruwanie – już od samego czytania o błogosławieństwach z nich wynikających człowiek czuje się bardzo chory. Skoro nigdy tego nie robiłam, muszę mieć w sobie mnóstwo toksyn – myśli niejedna z nas. Czy detoks to rzeczywiście niezbędny element dbania o zdrowie, czy raczej niepotrzebna – a może niebezpieczna – moda?

Według internetowych poradników detoks to odtrucie naszego organizmu poprzez wyeliminowanie na pewien czas (od kilku dni do kilku tygodni) produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc mięsa, ryb i nabiału, a także cukru, alkoholu, kawy, czarnej herbaty i innych niezdrowych używek. Dozwolone są jedynie owoce i warzywa, w niektórych wersjach – tylko soki, ewentualnie produkty zbożowe, takie jak razowe pieczywo. Niektóre z tych diet bardziej przypominają głodówkę, inne – rozsądną dietę odchudzającą, w której wyłączamy przede wszystkim to, co nam szkodzi, a nie wszystkie stałe pokarmy. 

Mechanizm wszystkich tych diet ma być jednak prosty – dostarczamy organizmowi mnóstwo witamin, innych antyoksydantów, a także wody, co rzekomo pozwala efektywnie i szybko oczyścić nasze ciało z trujących substancji. Brzmi przekonująco. Czy to jednak w ogóle jest możliwe? Czy organizm potrzebuje pomocy w detoksykacji? 

Oczyszczanie – czyli co?

– Tak naprawdę, jeżeli mówimy o zatruciu organizmu, powinniśmy sięgnąć do podstaw – mówi Małgorzata Kujda, dietetyk. – Detoksykacja to oczyszczanie organizmu z toksyn, czyli substancji chemicznych aktywnie czynnych mających negatywny wpływ na organizm. Do toksyn możemy zaliczyć m.in. metale ciężkie, substancje dodatkowo dodawane do żywności czy inne zanieczyszczenia. Jeżeli już dojdzie do tak zwanego zatrucia organizmu, powinniśmy znać i wskazać nazwę konkretnej toksyny, która za to odpowiada. Jednak zauważmy, że wszystkie modne diety oczyszczające mówią o ogólnikach, a żadna z nich nie wskazuje, z jaką substancją trującą mamy do czynienia i jakiej rzekomo toksycznej substancji toksycznej pozbędziemy się dzięki danej diecie – wyjaśnia ekspertka.

Czy zatem detoks nie ma sensu? – Rzeczywiście istnieją takie produkty lub składniki żywności, które teoretycznie mogłyby wspomóc oczyszczanie naszego organizmu. Jednak jest to jedynie teoria, która nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością – stwierdza Małgorzata Kujda. – Nasz organizm ma doskonałe narzędzie w postaci wątroby, która jest samowystarczalna w tym zakresie, a jedyne, czym możemy wspomóc jej działanie, to zdrowa, zbilansowana dieta, stosowana przez cały czas, a nie pod wpływem emocji czy mody. Niestety, nadal brakuje rzetelnych badań potwierdzających wpływ konkretnych substancji wspomagających usuwanie toksyn z naszego organizmu – mówi. 

Czego nie wypłuczesz sokiem z buraków?

Czy zatem nasze organy są zdolne usunąć z naszego ciała wszystkie szkodliwe substancje – a zatem nie musimy w ogóle się nimi przejmować? Rzeczywiście, zdrowa wątroba i nerki grają główne role w procesie oczyszczania. Nie wszystko jednak da się z organizmu usunąć. Przede wszystkim nasze organy są w stanie skutecznie i szybko pozbyć się substancji rozpuszczalnych w wodzie. 

Gorzej jednak mają się sprawy z toksynami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Te – niestety – latami kumulują się w tkankach naszych organizmów, nie tylko tłuszczowej, ale także w mózgu. Przykładem jest tu metylortęć, której wysokie stężenie wykrywa się w tłustym mięsie ryb morskich, takich jak tuńczyk czy miecznik – a więc organizmów stojących wysoko w łańcuchu pokarmowym mórz i oceanów. 

Tkanka tłuszczowa – nie tylko ryb – pełni bowiem funkcję magazynu dla toksyn, szczególnie metali ciężkich oraz tak zwanych trwałych zanieczyszczeń organicznych (w skrócie POP – od ang. persistent organic pollutants) – czyli substancji, które po uwolnieniu do środowiska pozostają niezmienne przez długi czas, a więc m.in. pestycydów czy przemysłowych chemikaliów. Wszystkie one, kumulowane przez tkanki zwierząt, również w nich pozostają, dopiero z czasem stopniowo będąc uwalniane do krwi. 

Nie chudnij za szybko

W artykuleautorstwa międzynarodowej grupy naukowców, opublikowanym w 2013 roku przez pismo “Environmental Health Perspectives”, opisano, w jaki sposób tkanka tłuszczowa – oraz wątroba, gdzie także magazynowane są toksyny – służy ochronie organizmu przed zatruciem trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi, ale też jakie może stanowić zagrożenie dla organizmu – szczególnie w przypadku otyłości, kiedy to funkcje tkanki tłuszczowej, na skutek działania trwałych zanieczyszczeń organicznych, mogą zostać zaburzone. 

Co więcej – jak sugerują badacze – podczas drastycznej utraty masy ciała, a więc szybkiego odchudzania (które może być niezbędne dla ratowania zdrowia i życia, jak to ma miejsce w przypadku dużej otyłości), organizm narażony jest na uwalnianie się dużych ilości toksyn z redukowanej tkanki tłuszczowej do krwi. W dodatku, jak wykazano, podczas odchudzania rośnie stężenie toksyn w pozostałej tkance tłuszczowej. Zjawisko to potwierdziły badania dokonane na słoniach morskich, które – cyklicznie – magazynują tłuszcz przed okresem postu, gdy z kolei znacząco tracą na wadze. Okazało się, że w okresie głodówki stężenie toksyn w surowicy krwi zwierząt rosło. Innymi słowy, szybka utrata wagi może narazić inne nasze tkanki (np. komórki układu nerwowego) na nadmierną ekspozycję na działanie toksyn. Zatem – paradoksalnie – głodując i chudnąc szybko, wcale nie pozbywamy się najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń organizmu, lecz zwiększamy ich stężenie w krwi czy tkance tłuszczowej. Nie znaczy to oczywiście, że nie powinniśmy się odchudzać, gdy mamy nadwagę. Należy jednak zrobić to stopniowo i systematycznie, utrzymując zdrową dietę przez całe życie. 

Detoks ma jednak sens

– Oczywiście, że są plusy diet detoksykujących – stwierdza Małgorzata Kujda. – Sięgając po diety oczyszczające, opieramy się głównie na warzywach i owocach oraz na produktach naturalnych, jak najmniej przetworzonych. Te mają bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie, cerę i włosy. Siłą detoksu jest to, że w jego trakcie rezygnujemy z negatywnych nawyków żywieniowych, a dodatkowo doładowujemy się tym, co najlepsze. Często nasza codzienna dieta nie obfituje w taką ilość warzyw i owoców, towarzyszy jej za to całe mnóstwo produktów wysokoprzetworzonych – wyjaśnia. 

Ekspertka podkreśla jednak, że nawet podczas diety ważna jest stała podaż niezbędnych składników odżywczych, a ograniczanie się przez jakiś czas jedynie do owoców i niektórych warzyw sprawi, że dostarczamy sobie głównie węglowodanów, nie dbając np. o tłuszcze czy białka. 

Tymczasem nasz organizm potrzebuje równowagi na co dzień, by dobrze funkcjonować. To dzięki niej nasze komórki zdolne są do wytwarzania substancji niezbędnych do odtrucia z toksyn czy walki z wolnymi rodnikami, a organy wewnętrzne mogą funkcjonować prawidłowo. 

Jedną z tych ważnych substancji jest glutation – białko, z którego największą koncentracją mamy do czynienia właśnie w wątrobie. Występuje w komórkach wszystkich organizmów żyjących na naszej planecie. Nie jest przyswajany z pożywienia – może go wytworzyć jedynie nasz organizm, do czego potrzebna jest m.in. witamina C i białko zwane cysteiną. Jakkolwiek cysteina jest obecna w wielu warzywach, a także mięsie czy nabiale, tak witaminę C zapewnią nam przede wszystkim produkty roślinne, takie jak owoce czy warzywa, szczególnie kiszonki. 

Być może siła detoksu tkwi właśnie w dużej podaży tej witaminy, a także innych przeciwutleniaczy, takich jak witamina E czy beta-karoten, których działanie także wspiera glutation? Aby z całą pewnością to udowodnić, potrzeba jednak jeszcze wielu badań. Na razie – zachowajmy zdrowy rozsądek i odtruwajmy się z głową. 

Źródła:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3569688/

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl