Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?
Anna Rutkowska

Suplementacja w ciąży – jak się w tym połapać?

Widzisz na teście upragnione dwie kreski. Jeszcze nie dowierzasz, ale oto stało się - będziesz mamą. Wiesz na pewno, że trzeba zdrowo się odżywiać i dużo przebywać na świeżym powietrzu. Ale czy to wystarczy? A może niezbędna jest suplementacja?

  1. Suplementacja w ciąży – czy to konieczność?
  2. Suplementacja w ciąży - co i dlaczego warto przyjmować? 
  3. Suplementacja w ciąży - jakie witaminy w ciąży będą dla mnie najlepsze?

Suplementacja w ciąży – czy to konieczność?

Wyobraźmy sobie, że dotarliśmy na rajską wyspę. Wśród jej mieszkańców spotykamy grupę kobiet - zarówno starających się o dziecko, jak i ciężarnych. Wszystkie odżywiają się w zgodzie z zasadami zbilansowanej diety, dostarczającej wszelkich niezbędnych mamie i dziecku substancji odżywczych, witamin i minerałów, śpią, ile potrzeba, spędzają odpowiednią ilość czasu na świeżym powietrzu, ich aktywność fizyczna jest idealnie dobrana do potrzeb, a całej harmonii nie zaburza żaden stres. Kobiety te szczęśliwie nie mają mdłości, dopisuje im apetyt, nie rządzą nimi niezdrowe ciążowe zachcianki. Żeby było jeszcze piękniej – nasze bohaterki regularnie się badają i nie mają niedoborów witamin i minerałów. 

Niestety, nie znajdziemy takiej wyspy nawet w folderach biur turystycznych. W realnym świecie spełnienie wszelkich wymienionych powyżej warunków jest praktycznie niemożliwe. Wszystkie matki prędzej czy później narażone są na niekorzystne dla nich czynniki, a ich dieta rzadko jest bliska ideału. Dlatego większość lekarzy zaleca swoim pacjentkom spodziewającym się dziecka sięgnięcie po suplementy i witaminy dla ciężarnych. Suplementacja w ciąży jest zalecana również przez Polskie Stowarzyszenie Ginekologiczne, Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne instytucje naukowe. 

Suplementacja w ciąży - co i dlaczego warto przyjmować? 

Istnieją dwa podstawowe powody, dla których warto sięgnąć po suplementy i witaminy w ciąży. Pierwszy to zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Wysoki poziom progesteronu ma wpływ na przyswajalność niektórych witamin i mikroelementów, co może prowadzić do powstania niedoborów, zwłaszcza że w pierwszej kolejności we wszystkie potrzebne składniki zostaje zaopatrzony płód, a dopiero potem matka. 

Drugim powodem, dla którego zaleca się suplementację wybranymi witaminami i minerałami, jest potwierdzone ryzyko występowania niedoborów w populacji. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ciężarna cierpi na deficyt określonych substancji. Dlatego właściwie wszystkim kobietom zaleca się suplementację w ciąży: kwasem foliowym, witaminą D3 i jodem. Suplementację żelazem, kwasami DHA i magnezem ordynuje się w oparciu o indywidualne ryzyko niedoboru, wskazane na podstawie występujących u ciężarnej objawów lub wyników badań. 

Stosowanie suplementacji w ciąży jest bezpieczne i nie powinno powodować efektów ubocznych, jeśli mama nie przekroczy zalecanych dawek preparatu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przyjmowanie zestawów witamin i minerałów nie tylko w czasie ciąży, ale również przed nią i w czasie karmienia piersią. „Optymalna podaż makro-, mikroelementów i witamin w okresie prekoncepcyjnym, podczas ciąży i w okresie laktacji pozytywnie wpływa na wewnątrzmaciczne wzrastanie płodu i zdrowie matki” – czytamy w jednym z opracowań opublikowanych przez PTG. 

Powiązane produkty

Suplementacja w ciąży - jakie witaminy w ciąży będą dla mnie najlepsze?

Większość zestawów witamin i minerałów dla kobiet w ciąży to preparaty sprzedawane bez recepty. Nie oznacza to jednak, że gdy tylko dowiesz się o ciąży, powinnaś biec do apteki po suplementy, o których mówiła ci koleżanka. O tym, jaki preparat przyjmować, powinien decydować lekarz prowadzący ciążę, najlepiej po wykonaniu odpowiednich badań, które pozwolą stwierdzić, czy u pacjentki występują niedobory – a jeśli tak, to jakie. Tylko indywidualne podejście pozwoli dobrać preparat dostosowany do potrzeb ciężarnej. 
Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne ogólne wytyczne. U zdrowej kobiety, niedoświadczającej żadnych niepokojących objawów, można przyjąć je za obowiązujące – zanim przyszła mama zrobi badania pod kątem niedoborów. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, opierając się na zasadach EBM (z ang. Evidence Based Medicine, czyli medycyny opartej na faktach), zaleca przyjmować preparaty, które mają w składzie następujące substancje:

Kwas foliowy – ciąża wczesna do drugiego trymestru - 0,4 mg/doba;
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – od 600 mg DHA;
Żelazo – 26-27 mg na dobę;
Jod – 200-500 mikrogramów na dobę;
Witamina D3 –2000 j.m. na dobę.

Warto dodać, że nie ma znaczenia, czy ciężarna przyjmuje preparat zawierający zestaw witamin i minerałów w jednej tabletce, czy kilka różnych preparatów.

Zalecenia opisane powyżej dotyczą zdrowych kobiet, u których ciąża przebiega w sposób fizjologiczny. U ciężarnych, u których występują komplikacje (np. cukrzyca ciążowa, anemia czy inne schorzenia, które mogą wpływać na zdolność przyswajania składników odżywczych), suplementację powinien bezwzględnie dobierać lekarz. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl