nieświeży oddech, cuchnący oddech, halitoza
Arkadiusz Dąbek

Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

Jednym z głównych źródeł halitozy, zwanej inaczej nieświeżym oddechem, jest gromadzenie się w jamie ustnej lotnych związków siarki wytwarzanych przez bakterie beztlenowe. Te drobnoustroje żywią się pokarmem pozostałym po posiłku w szczelinach międzyzębowych. Najnowsze badania wykazały, że spożycie czterech probiotyków może zmniejszyć ilość związków powodujących nieświeży oddech. Występują one w sfermentowanej żywności.

Analiza wpływu probiotyków na nieświeży oddech

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali wyniki siedmiu randomizowanych badań kontrolowanych (RTC, ang. Randomized Controlled Trials) z udziałem 278 uczestników. Liczba pacjentów w każdym badaniu wahała się od 23 do 68, a ich wiek od 19 do 70 lat.

Każde badanie zostało przeanalizowane w celu subiektywnego i obiektywnego pomiaru poziomu halitozy (cuchnącego oddechu) przez okres do 12 tygodni. Naukowcy wykrywali stopień nasilenia halitozy u uczestników, którzy zamknęli usta na 1 minutę przed wydechem powietrza w kierunku nosa osoby oceniającej z odległości 10 centymetrów. Ich subiektywne wrażenia dały wyniki organoleptyczne, które opierają się na zmysłach, takich jak węch i smak. Następnie lotne związki siarki (VSC, ang. Volatile Sulphur Compounds) obiektywnie zmierzono za pomocą halimetru – przyrządu wykrywającego i mierzącego obecność gazów.

Jak powstają lotne związki siarki?

VSC są wytwarzane przez bakterie beztlenowe wchodzące w interakcje z pokarmem pozostającym w jamie ustnej z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej. Określone bakterie mogą żyć w jamie ustnej i rozkładać żywność, prowadząc do produkcji i uwalniania lotnych związków siarki, które przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu. Bakterie, które są w najwyższym stopniu związane z cuchnącym oddechem, to bakterie Gram-ujemne. W nowym badaniu zidentyfikowano zaś cztery korzystne probiotyki także zawierające bakterie, ale Gram-dodatnie (Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius i Weissella cibaria). Takie pożyteczne drobnoustroje zmieniają mikroflorę jamy ustnej, aby zmniejszyć gromadzenie się lotnych związków siarki.

Powiązane produkty

Antybakteryjne działanie probiotyków

Autorzy badania przytaczają coraz więcej dowodów na to, że probiotyki mogą wypierać bakterie odpowiedzialne za rozkład aminokwasów i białek. Odkrycia pokazują znaczny spadek cuchnącego oddechu zgodnie z obiema zastosowanymi metodami pomiarowymi (obiektywną i subiektywną). W porównaniu z grupami kontrolnymi wyniki obiektywne (z wykorzystaniem halimetru) spadły o 58%, podczas gdy wyniki subiektywne (odczuwanie zapachu) obniżyły się o 26%.

Warto nadmienić, że według wyników pozytywny efekt, jaki przyniosło stosowanie probiotyków, nie trwał dłużej niż 4 tygodnie. Wskaźnik obiektywny był korzystniejszy i utrzymywał się dłużej niż miesiąc. Analiza wykazała również, że probiotyki nie pomagają zwalczyć płytki nazębnej, która jest źródłem cuchnącego oddechu i nalotu na języku.

Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?

Ludzie mogą próbować różnych sposobów zmniejszania nieświeżego oddechu, w tym skalingu kamienia nazębnego, skrobania języka czyścikiem czy płukania ust, a także żucia gumy (co może nie być najskuteczniejszą opcją na dłuższą metę). Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej wiąże się z wieloma chorobami, do których zaliczono reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), cukrzycę, choroby układu oddechowego, a nawet choroby serca.

Sprawdź, jakie szczoteczki do zębów i inne akcesoria stomatologiczne znajdziesz na DOZ.pl
  1. Huang N, Li J, Qiao X i in., Efficacy of probiotics in the management of halitosis: a systematic review and meta-analysis, „BMJ Open” 2022 (12).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij