Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę
Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?
Jednym z głównych źródeł halitozy, zwanej inaczej nieświeżym oddechem, jest gromadzenie się w jamie ustnej lotnych związków siarki wytwarzanych przez bakterie beztlenowe. Te drobnoustroje żywią się pokarmem pozostałym po posiłku w szczelinach międzyzębowych. Najnowsze badania wykazały, że spożycie czterech probiotyków może zmniejszyć ilość związków powodujących nieświeży oddech. Występują one w sfermentowanej żywności.
Analiza wpływu probiotyków na nieświeży oddech
Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali wyniki siedmiu randomizowanych badań kontrolowanych (RTC, ang. Randomized Controlled Trials) z udziałem 278 uczestników. Liczba pacjentów w każdym badaniu wahała się od 23 do 68, a ich wiek od 19 do 70 lat.
Każde badanie zostało przeanalizowane w celu subiektywnego i obiektywnego pomiaru poziomu halitozy (cuchnącego oddechu) przez okres do 12 tygodni. Naukowcy wykrywali stopień nasilenia halitozy u uczestników, którzy zamknęli usta na 1 minutę przed wydechem powietrza w kierunku nosa osoby oceniającej z odległości 10 centymetrów. Ich subiektywne wrażenia dały wyniki organoleptyczne, które opierają się na zmysłach, takich jak węch i smak. Następnie lotne związki siarki (VSC, ang. Volatile Sulphur Compounds) obiektywnie zmierzono za pomocą halimetru – przyrządu wykrywającego i mierzącego obecność gazów.
Jak powstają lotne związki siarki?
VSC są wytwarzane przez bakterie beztlenowe wchodzące w interakcje z pokarmem pozostającym w jamie ustnej z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej. Określone bakterie mogą żyć w jamie ustnej i rozkładać żywność, prowadząc do produkcji i uwalniania lotnych związków siarki, które przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu. Bakterie, które są w najwyższym stopniu związane z cuchnącym oddechem, to bakterie Gram-ujemne. W nowym badaniu zidentyfikowano zaś cztery korzystne probiotyki także zawierające bakterie, ale Gram-dodatnie (Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius i Weissella cibaria). Takie pożyteczne drobnoustroje zmieniają mikroflorę jamy ustnej, aby zmniejszyć gromadzenie się lotnych związków siarki.
Antybakteryjne działanie probiotyków
Autorzy badania przytaczają coraz więcej dowodów na to, że probiotyki mogą wypierać bakterie odpowiedzialne za rozkład aminokwasów i białek. Odkrycia pokazują znaczny spadek cuchnącego oddechu zgodnie z obiema zastosowanymi metodami pomiarowymi (obiektywną i subiektywną). W porównaniu z grupami kontrolnymi wyniki obiektywne (z wykorzystaniem halimetru) spadły o 58%, podczas gdy wyniki subiektywne (odczuwanie zapachu) obniżyły się o 26%.
Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?
Ludzie mogą próbować różnych sposobów zmniejszania nieświeżego oddechu, w tym skalingu kamienia nazębnego, skrobania języka czyścikiem czy płukania ust, a także żucia gumy (co może nie być najskuteczniejszą opcją na dłuższą metę). Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej wiąże się z wieloma chorobami, do których zaliczono reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), cukrzycę, choroby układu oddechowego, a nawet choroby serca.