Lecytyna na pamięć i koncentrację – właściwości i działanie preparatów z lecytyną
Krzysztof Słomiak

Lecytyna na pamięć i koncentrację – właściwości i działanie preparatów z lecytyną

Lecytyna to mieszanina związków, głównie fosfolipidów. Pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji, bierze udział w regulowaniu poziomu cholesterolu czy budowaniu otoczki komórek nerwowych. Dzięki temu lecytyna wspomaga procesy myślowe, wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, działa także korzystnie na pracę serca i wątroby. Poznaj działanie oraz właściwości lecytyny.

Łatwo dostępna w każdej aptece lecytyna, to tak naprawdę mieszanina fosfolipidów i innych związków o charakterze tłuszczowym. Lecytyna występuje we wszystkich żywych organizmach, budując błony komórkowe oraz pełniąc wiele innych kluczowych funkcji, takich jak: udział w przemianie materii, regulowanie poziomu cholesterolu czy budowanie otoczki mielinowej komórek nerwowych. Lecytyna pomaga przyswajać wiedzę i lepiej radzić sobie ze stresem. Impuls elektryczny przekazywany przez komórki nerwowe może dzięki lecytynie przebiegać efektywniej. Czym jest lecytyna i czy stosowanie jej jest korzystne dla naszego zdrowia? 

Czym jest lecytyna?

Pod względem chemicznym lecytyny to grupa fosfolipidów (fosfotłuszczowce), w których reszta fosforanowa połączona jest wiązaniem chemicznym z choliną. Pod względem kwalifikacyjnym do grupy lecytyn należą różne związki takie jak podstawowa i najliczniej występująca pod względem ilościowym fosfatydylocholina, ale również fosfatydyloetanoloamina, fosfatydyloinozytol, fosfatydyloseryna, kwasy tłuszczowe, triglicerydy oraz węglowodany. Skład tej mieszaniny jest różny w zależności od źródła pozyskiwania. Najczęściej lecytynę uzyskuje się z olejów roślinnych lub żółtka jaja kurzego. Jej konsystencja również nie jest zawsze jednakowa i zależy przede wszystkim od składu mieszaniny. Może być półpłynna (pomiędzy stałą a ciekłą) do całkowicie ciekłej.

Lecytyna – występowanie

Lecytyna po raz pierwszy została pozyskana z żółtek jaj kurzych. Innymi źródłami, z których na skalę przemysłową można pozyskać lecytynę są: rzepak, słonecznik, ziarna soi i zwierzęta morskie (głównie ryby). Ze względu na koszty produkcji, a następnie rafinacji, lecytynę otrzymuje się najczęściej z roślin. Ubocznym efektem produkcji oleju jest właśnie lecytyna.

Polecane dla Ciebie

Lecytyna – działanie

W organizmie zwierząt oraz człowieka lecytyna pełni bardzo ważną funkcję. Jest obecna w każdej komórce ciała, zwłaszcza jako składnik błon komórkowych. Jej znaczenie jest kluczowe w odniesieniu do funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Lecytyna bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii, jest bardzo ważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej – chroni osłonkę mielinową, stanowi barierę ochronną ścian żołądka oraz bierze udział w gospodarce cholesterolem.

Dodatkowo lecytyna wykazuje działanie ochronne na wątrobę, wspomaga przyswajanie przez organizm witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach oraz przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku. Lecytyna sojowa znacząco obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, podwyższając jednocześnie poziom HDL – dobra frakcja cholesterolu o wysokiej gęstości. Lecytyna wykazuje pozytywne działanie na funkcje poznawcze i poprawia procesy myślowe,  jednak trudno jest znaleźć bardzo silne dowody na jej lecznicze działanie u osób z zaawansowaną demencją.

Lecytyna – kto może ją stosować?

Preparaty zawierające lecytynę nie powinny być stosowane w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu, którego używamy.

Zasadniczo lecytyna jest przeznaczona dla osób dorosłych – nie zaleca się stosowania produktów przez dzieci, kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji, zwykle preparaty zawierające lecytynę przyjmuje się w postaci jednej tabletki na dzień.

Preparaty zawierające w swoim składzie lecytynę dostępne w aptece to suplementy diety, które mają za zadanie uzupełniać w witaminy i minerały normalną dietę.

Lecytyna – przechowywanie i cena

Lecytynę należy przechowywać w temperaturze pokojowej, przez to, że produkt jest w postaci olejowej może podlegać procesowi jełczenia. Z tego względu należy chronić go od światła i wilgoci. Produkt powinien być również przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci. 

Cena suplementów diety z lecytyną to zazwyczaj kilkanaście złotych.

Korzystny wpływ lecytyny na pamięć i koncentrację jest wykorzystywany w wielu produktach, zalecanych szczególnie osobom starszym oraz osobom pracującym umysłowo. Warto wspomóc się tym produktem w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

    Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych – wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

    Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij