Lecytyna na pamięć i koncentrację – właściwości i działanie preparatów z lecytyną
Lecytyna to mieszanina związków, głównie fosfolipidów. Pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji, bierze udział w regulowaniu poziomu cholesterolu czy budowaniu otoczki komórek nerwowych. Dzięki temu lecytyna wspomaga procesy myślowe, wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, działa także korzystnie na pracę serca i wątroby. Poznaj działanie oraz właściwości lecytyny.
Łatwo dostępna w każdej aptece lecytyna, to tak naprawdę mieszanina fosfolipidów i innych związków o charakterze tłuszczowym. Lecytyna występuje we wszystkich żywych organizmach, budując błony komórkowe oraz pełniąc wiele innych kluczowych funkcji, takich jak: udział w przemianie materii, regulowanie poziomu cholesterolu czy budowanie otoczki mielinowej komórek nerwowych. Lecytyna pomaga przyswajać wiedzę i lepiej radzić sobie ze stresem. Impuls elektryczny przekazywany przez komórki nerwowe może dzięki lecytynie przebiegać efektywniej. Czym jest lecytyna i czy stosowanie jej jest korzystne dla naszego zdrowia?
Czym jest lecytyna?
Pod względem chemicznym lecytyny to grupa fosfolipidów (fosfotłuszczowce), w których reszta fosforanowa połączona jest wiązaniem chemicznym z choliną. Pod względem kwalifikacyjnym do grupy lecytyn należą różne związki takie jak podstawowa i najliczniej występująca pod względem ilościowym fosfatydylocholina, ale również fosfatydyloetanoloamina, fosfatydyloinozytol, fosfatydyloseryna, kwasy tłuszczowe, triglicerydy oraz węglowodany. Skład tej mieszaniny jest różny w zależności od źródła pozyskiwania. Najczęściej lecytynę uzyskuje się z olejów roślinnych lub żółtka jaja kurzego. Jej konsystencja również nie jest zawsze jednakowa i zależy przede wszystkim od składu mieszaniny. Może być półpłynna (pomiędzy stałą a ciekłą) do całkowicie ciekłej.
Lecytyna – występowanie
Lecytyna po raz pierwszy została pozyskana z żółtek jaj kurzych. Innymi źródłami, z których na skalę przemysłową można pozyskać lecytynę są: rzepak, słonecznik, ziarna soi i zwierzęta morskie (głównie ryby). Ze względu na koszty produkcji, a następnie rafinacji, lecytynę otrzymuje się najczęściej z roślin. Ubocznym efektem produkcji oleju jest właśnie lecytyna.
Lecytyna – działanie
W organizmie zwierząt oraz człowieka lecytyna pełni bardzo ważną funkcję. Jest obecna w każdej komórce ciała, zwłaszcza jako składnik błon komórkowych. Jej znaczenie jest kluczowe w odniesieniu do funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.
Dodatkowo lecytyna wykazuje działanie ochronne na wątrobę, wspomaga przyswajanie przez organizm witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach oraz przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku. Lecytyna sojowa znacząco obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, podwyższając jednocześnie poziom HDL – dobra frakcja cholesterolu o wysokiej gęstości. Lecytyna wykazuje pozytywne działanie na funkcje poznawcze i poprawia procesy myślowe, jednak trudno jest znaleźć bardzo silne dowody na jej lecznicze działanie u osób z zaawansowaną demencją.
Lecytyna – kto może ją stosować?
Preparaty zawierające lecytynę nie powinny być stosowane w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu, którego używamy.
Preparaty zawierające w swoim składzie lecytynę dostępne w aptece to suplementy diety, które mają za zadanie uzupełniać w witaminy i minerały normalną dietę.
Lecytyna – przechowywanie i cena
Lecytynę należy przechowywać w temperaturze pokojowej, przez to, że produkt jest w postaci olejowej może podlegać procesowi jełczenia. Z tego względu należy chronić go od światła i wilgoci. Produkt powinien być również przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci.
Cena suplementów diety z lecytyną to zazwyczaj kilkanaście złotych.
Korzystny wpływ lecytyny na pamięć i koncentrację jest wykorzystywany w wielu produktach, zalecanych szczególnie osobom starszym oraz osobom pracującym umysłowo. Warto wspomóc się tym produktem w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego.