Lecytyna na pamięć i koncentrację – właściwości i działanie preparatów z lecytyną
Krzysztof Słomiak

Lecytyna na pamięć i koncentrację – właściwości i działanie preparatów z lecytyną

Lecytyna to mieszanina związków, głównie fosfolipidów. Pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji, bierze udział w regulowaniu poziomu cholesterolu czy budowaniu otoczki komórek nerwowych. Dzięki temu lecytyna wspomaga procesy myślowe, wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, działa także korzystnie na pracę serca i wątroby. Poznaj działanie oraz właściwości lecytyny.

Łatwo dostępna w każdej aptece lecytyna, to tak naprawdę mieszanina fosfolipidów i innych związków o charakterze tłuszczowym. Lecytyna występuje we wszystkich żywych organizmach, budując błony komórkowe oraz pełniąc wiele innych kluczowych funkcji, takich jak: udział w przemianie materii, regulowanie poziomu cholesterolu czy budowanie otoczki mielinowej komórek nerwowych. Lecytyna pomaga przyswajać wiedzę i lepiej radzić sobie ze stresem. Impuls elektryczny przekazywany przez komórki nerwowe może dzięki lecytynie przebiegać efektywniej. Czym jest lecytyna i czy stosowanie jej jest korzystne dla naszego zdrowia? 

Czym jest lecytyna?

Pod względem chemicznym lecytyny to grupa fosfolipidów (fosfotłuszczowce), w których reszta fosforanowa połączona jest wiązaniem chemicznym z choliną. Pod względem kwalifikacyjnym do grupy lecytyn należą różne związki takie jak podstawowa i najliczniej występująca pod względem ilościowym fosfatydylocholina, ale również fosfatydyloetanoloamina, fosfatydyloinozytol, fosfatydyloseryna, kwasy tłuszczowe, triglicerydy oraz węglowodany. Skład tej mieszaniny jest różny w zależności od źródła pozyskiwania. Najczęściej lecytynę uzyskuje się z olejów roślinnych lub żółtka jaja kurzego. Jej konsystencja również nie jest zawsze jednakowa i zależy przede wszystkim od składu mieszaniny. Może być półpłynna (pomiędzy stałą a ciekłą) do całkowicie ciekłej.

Lecytyna – występowanie

Lecytyna po raz pierwszy została pozyskana z żółtek jaj kurzych. Innymi źródłami, z których na skalę przemysłową można pozyskać lecytynę są: rzepak, słonecznik, ziarna soi i zwierzęta morskie (głównie ryby). Ze względu na koszty produkcji, a następnie rafinacji, lecytynę otrzymuje się najczęściej z roślin. Ubocznym efektem produkcji oleju jest właśnie lecytyna.

Powiązane produkty

Lecytyna – działanie

W organizmie zwierząt oraz człowieka lecytyna pełni bardzo ważną funkcję. Jest obecna w każdej komórce ciała, zwłaszcza jako składnik błon komórkowych. Jej znaczenie jest kluczowe w odniesieniu do funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Lecytyna bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii, jest bardzo ważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej – chroni osłonkę mielinową, stanowi barierę ochronną ścian żołądka oraz bierze udział w gospodarce cholesterolem.

Dodatkowo lecytyna wykazuje działanie ochronne na wątrobę, wspomaga przyswajanie przez organizm witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach oraz przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku. Lecytyna sojowa znacząco obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, podwyższając jednocześnie poziom HDL – dobra frakcja cholesterolu o wysokiej gęstości. Lecytyna wykazuje pozytywne działanie na funkcje poznawcze i poprawia procesy myślowe,  jednak trudno jest znaleźć bardzo silne dowody na jej lecznicze działanie u osób z zaawansowaną demencją.

Lecytyna – kto może ją stosować?

Preparaty zawierające lecytynę nie powinny być stosowane w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu, którego używamy.

Zasadniczo lecytyna jest przeznaczona dla osób dorosłych – nie zaleca się stosowania produktów przez dzieci, kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji, zwykle preparaty zawierające lecytynę przyjmuje się w postaci jednej tabletki na dzień.

Preparaty zawierające w swoim składzie lecytynę dostępne w aptece to suplementy diety, które mają za zadanie uzupełniać w witaminy i minerały normalną dietę.

Lecytyna – przechowywanie i cena

Lecytynę należy przechowywać w temperaturze pokojowej, przez to, że produkt jest w postaci olejowej może podlegać procesowi jełczenia. Z tego względu należy chronić go od światła i wilgoci. Produkt powinien być również przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci. 

Cena suplementów diety z lecytyną to zazwyczaj kilkanaście złotych.

Korzystny wpływ lecytyny na pamięć i koncentrację jest wykorzystywany w wielu produktach, zalecanych szczególnie osobom starszym oraz osobom pracującym umysłowo. Warto wspomóc się tym produktem w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl