
ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?
ABC biegania – zaczynaj powoli
Przygody z bieganiem nie rozpoczyna się od zgłoszenia do maratonu, nawet 10 km będzie na początku zbyt dużym wyzwaniem. Ciało trzeba przygotować do nowej formy aktywności, każdy trening warto zacząć od rozgrzewki, a potem sprawdzić swoje możliwości. Niektórzy zalecają, aby pierwsze treningi przeprowadzać na bieżni, w siłowni, dzięki temu można ustalić optymalne tempo i zmierzyć osiągane odległości.
Biegnij w średnim tempie, truchtem i zmierz, jak daleko jesteś w stanie przebiec do pierwszej zadyszki – Twój organizm będzie wiedział, kiedy powiedzieć "stop". Traktuj to jako punkt odniesienia – tzw. punk zerowy lub początkowy treningów. Każdy następny trening modyfikuj pod względem odległości lub tempa, w którym biegniesz. Ustal sobie też punkt końcowy, do którego chcesz dotrzeć, może to być "czasówka" lub pokonanie konkretnego odcinka. Warto mieć konkretny cel, będzie on doskonale motywował.
Wybierz odpowiednie obuwie i strój do biegania
Może się okazać, że nie będziesz profesjonalnym biegaczem i nie będziesz potrzebował butów czy odzieży sportowej za 1000 zł., warto jednak pamiętać, że dobre (niekoniecznie drogie) obuwie do biegania to podstawa! Ubranie zawsze dobieraj do pory roku – w zimie pamiętaj o odzieży termoaktywnej, czapce (lub opasce) i rękawiczkach, a latem, w upały, nie zakładaj za grubych bluz czy dresów. Kieruj się swoją wygodą, lecz pamiętaj też, że w trakcie ćwiczeń ciepłota ciała wzrasta.
Na dworze nie zawsze oznacza zdrowo
Wybierz odpowiednie miejsce do biegania – pamiętaj, że najlepiej biegać po ziemi lub piachu, bieganie po asfalcie czy chodniku mocno obciąża stawy. Bieganie na bieżni dobrze amortyzuje uderzenia o podłoże, ale jest to nieco monotonne, o wiele lepiej biega się w otoczeniu natury. Znajdź w pobliżu domu park lub las – możesz połączyć trening ciała z odpoczynkiem umysłu. Pamiętaj też o tym, że oddychając szybciej w trakcie biegania, przyjmuje się o wiele więcej powietrza i przy tym zanieczyszczeń. Warto więc zainwestować w maskę przeciwsmogową filtrującą pyły. Biegając na dworze, zawsze pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu.
Nie biegaj sam
Bieganie powinno być przyjemne. Warto zatem znaleźć sobie partnera do biegania, którego rolą będzie dopingowanie do przesuwania granic możliwości. Znajdź osobę z pozytywnym nastawieniem i podobnym poziomem wytrenowania, która pomoże Ci osiągać Twoje cele. Ma to znaczenie w szczególności na początku, kiedy chcesz nauczyć się biegać na dłuższe dystanse. Partner pomoże Ci ustalić odpowiedni, miarodajny rytm biegu.
Technologia w służbie zdrowiu
Na rynku jest mnóstwo darmowych aplikacji (np. Endomondo), gdzie możesz zapisywać swoje trasy i mierzyć odległości, spalone kalorie oraz parametry biegu, warto też używać opasek sportowych, które dokładniej zmierzą pokonywane odległości. Pomocny będzie również pulsometr, które podpowie, kiedy znajdujesz się w granicach optymalnego ciśnienia treningowego. Ciekawym gadżetem może być inteligentny kubek, który podpowie, kiedy powinieneś się nawodnić czy lampka czołowa i odblaski, które pozwolą biegać nie tylko w dzień. Możliwości w zasadzie są nieograniczone.
Moc zalet
Jeśli jeszcze się wahasz, oto kilka najważniejszych zalet biegania:
- to najefektywniejsza forma aktywności ruchowej z punktu widzenia spalanych kalorii, która przynosi efekty szybciej niż inne ćwiczenia, bowiem angażowane są wszystkie duże partie mięśniowe,
- nie wymaga dużego przygotowania ani drogiego sprzętu,
- modeluje sylwetkę i zwiększa wydolność organizmu,
- uwalnia hormony szczęścia, przez co jest to najbardziej skuteczna pigułka antydepresyjna,
- obniża tętno i ciśnienie tętnicze,
- spala tłuszcz.
Tak, jak w każdym sporcie niełatwo jest o kontuzję, a przecież nie o to chodzi, dlatego ważny jest rozsądek. Trening ma Ci przede wszystkim służyć, a nie szkodzić.