Bieganie jest zdrowe, niezależnie od czasu trwania i dystansu
Katarzyna Szulik

Bieganie jest zdrowe, niezależnie od czasu trwania i dystansu

Jeśli wierzysz, że sport to synonim zdrowia, najłatwiej wcielisz tę zasadę w życie, decydując się na bieganie. Jak dowodzą najnowsze badania, nie musisz być długodystansowcem z wyśrubowanymi rekordami, by odczuwać pozytywy płynące z tej aktywności. Bieganie w każdej formie to sport, który chroni przed przedwczesną śmiercią. 

Dzięki bieganiu żyjemy dłużej i zdrowiej

Założenie, że intensywniejszy wysiłek fizyczny ma bardziej pozytywny wpływ na zdrowie wydaje się logiczny, ale w przypadku biegania już minimalna aktywność może mieć bardzo pozytywne skutki – dowodzą naukowcy z Australii. Badacze z Victoria University w Melbourne oraz Uniwersytetu w Sydney postanowili przyjrzeć się bliżej właśnie tej kwestii. 

W tym celu poddali analizie 14 badań, w których udział wzięło ponad 230 tys. uczestników, a ich stan zdrowia był kontrolowany przez co najmniej 5,5 roku (maksymalnie 35 lat). Jak się okazało, bieganie zmniejszało ryzyko przedwczesnej śmierci o 27 proc. u tych z badanych, którzy kiedykolwiek je uprawiali, niezależnie od ich płci.

Naukowcy potwierdzili także powiązanie między bieganiem a obniżeniem ryzyka śmierci z tytułu chorób sercowo–naczyniowych (o 30 proc.) oraz nowotworów (o 23 proc.). Wspomniana korelacja występowała również u osób, które biegały rzadziej niż raz w tygodniu przez mniej niż 50 min. i w stosunkowo wolnym tempie – poniżej 10 km/h. To dowodzi, że warto biegać nawet sporadycznie, by polepszyć swoje zdrowie.

Chcesz uprawiać sport? Wybierz bieganie

Wnioski z badań zostały wyciągnięte na podstawie obserwacji, więc nie dostarczają wiedzy o związku przyczynowo–skutkowym między bieganiem a redukcją ryzyka konkretnych schorzeń. Niemniej jednak wszelkie zalecenia dotyczące zdrowia mówią o pozytywnym wpływie wysiłku fizycznego na nasze funkcjonowanie, dlatego rozważając włączenie go do swojego planu dnia, warto wziąć pod uwagę właśnie bieganie. 

Powiązane produkty

Na bieżnię po lepszą pamięć

O jego pozytywnym wpływie na zdrowie mówili wiele badań. Jedno z nich, przeprowadzone w 2018 r. przez naukowców z Brigham Young University sugeruje, że ta forma aktywności fizycznej może chronić przed zaburzeniami pamięci wywołanymi przez stres. Badanie na myszach pokazało, że zwierzęta, które regularnie biegały na kołowrotku, miały znacznie większą odporność na stres od tych, które nie podejmowały aktywności fizycznej. Bieganie miało poprawić proces długotrwałego wzmocnienia synaptycznego, które odpowiada za pamięć i zachowywanie wspomnień. 

Z kolei badacze z Uniwersytetu w Kolorado przekonują, że regularne bieganie pozwala spowolnić część procesów starzenia się zwłaszcza u seniorów, dzięki czemu pozostają oni w dobrej kondycji fizycznej na dłużej. Wiadomo także, że aktywność fizyczna, ze szczególnym uwzględnieniem biegania, może chronić przed depresją oraz prowadzić do polepszenia składu mikroflory jelitowej. 

  1. Z. Pedisic, N. Shrestha, S. Kovalchik i in., Is running associated with a lower risk of all–cause, cardiovascular and cancer mortality, and is the more the better? A systematic review and meta–analysis, “British Journal of Sports Medicine” 2019, doi: 10.1136/bjsports–2018–100493.
  2. M. Cohut, Running, no matter how little, is linked to 27% lower death risk, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326912.php#2, [dostęp:] 07.11.2019 r.
  3. R. M. Miller, D. Marriotta, J. Trotterb i in., Running exercise mitigates the negative consequences of chronic stress on dorsal hippocampal long–term potentiation in male mice, doi: https://doi.org/10.1016/j.nlm.2018.01.008.
  4. M. Cohut, Running may protect your memory from stress "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/320934.php#1, [dostęp:] 07.11.2019 r.
  5. J. M. Allen, L. J. Mailing, G. M. Niemiro, Exercise Alters Gut Microbiota Composition and Function in Lean and Obese Humans, “Medicine & Science in Sports & Exercise”, doi: 10.1249/MSS.0000000000001495.
  6. H. Whiteman, Exercise alone alters our gut microbiota, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/320264.php#1, [dostęp:] 07.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl