Trzeci trymestr ciąży – badania, dolegliwości i przygotowanie do porodu
Maria Kasprzak

Trzeci trymestr ciąży – badania, dolegliwości i przygotowanie do porodu

Trzeci trymestr to okres pomiędzy 27. a 40. tygodniem ciąży. Radość związana z oczekiwaniem na malucha przeplata się z lękiem o to, jak przebiegnie poród. Choć ten trymestr nie jest dla przyszłej mamy łaskawy, pojawia się ból kręgosłupa czy zgaga, pamiętaj: to już ostatnia prosta, niedługo zobaczysz swoje dziecko.

Rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży

Dwadzieścia cztery tygodnie ciąży, czyli dwa trymestry z kalendarza ciąży już za wami – Tobą i Twoim dzieckiem. Trzeci trymestr to „ostatnia prosta” przed wydaniem maleństwa na świat. Płód jest już niemal ukształtowany, być może wiesz już także czy będziesz miała synka, czy córeczkę.

Teraz przed Twoim dzieckiem okres intensywnego przybierania na wadze – przez ostatnie trzy miesiące ciąży zwiększy ono swoją masę około dziesięciokrotnie! Dojrzeje także jego skóra – delikatny meszek płodowy zostanie stopniowo zastąpiony włosami, naskórek i skóra właściwa staną się wytrzymałe na tyle, aby znieść przebywanie poza ciepłym i mokrym środowiskiem wnętrza macicy. Płuca staną się zdolne do oddychania powietrzem i zaopatrywania całego organizmu w tlen – tę rolę aż do porodu spełnia łożysko i pępowina. Szkielet, choć wciąż dość miękki i elastyczny, będzie mógł stopniowo podtrzymać dziecięce mięśnie i całe ciało. Już teraz płód śpi i budzi się, zmienia pozycję, przełyka wody płodowe i wykonuje ruchy klatką piersiową, ćwicząc ją w ten sposób do chwycenia pierwszego oddechu. Pod koniec ciąży dziecko staje się na tyle duże, że utrudnia mu to swobodne poruszanie się w macicy, dlatego przybiera w końcu stałą pozycję – najczęściej głową w dół – którą zachowa aż do porodu.

Trzeci trymestr ciąży – jak zmienia się ciało przyszłej mamy?

W trzecim trymestrze ciąży nie będziesz już mogła zamaskować okrągłego brzucha pod luźnym ubraniem! I choć Twoja skóra jest elastyczna, możesz zauważyć pojawienie się rozstępów w miejscach, gdzie rozciąga się najbardziej. Nie traktuj ich jak coś, czego trzeba się wstydzić, a raczej jako odznakę – sygnał, że Twoje ciało było przez ten czas schronieniem dla Twojego dziecka.

Wraz z powiększaniem się płodu, macicy i przybierania wód płodowych, będziesz odczuwała coraz większy ciężar i niewygodę przy poruszaniu się, schylaniu i wielu czynnościach. Przybierzesz na wadze, ponieważ musisz odżywiać płód wewnątrz siebie, a także zgromadzić zapas energii „na później”, aby wykarmić noworodka i odzyskać siły po porodzie. Przybędzie Ci także około litra krwi – będzie potrzebna, aby dostarczyć szybko rosnącemu dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych i tlenu. Dlatego ważna w tym czasie jest odpowiednia, pożywna i lekkostrawna dieta, bogata w białko, wapń i witaminy.

Powiązane produkty

Dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze

Ćwiczenia, jakich nauczysz się w szkole rodzenia, pomogą złagodzić niektóre dolegliwości tego okresu, na przykład ból nóg, krzyża lub brzucha. Wiele kobiet pod koniec ciąży skarży się na skurcze w nogach i rękach, a także obrzęki i drętwienia, szczególnie podczas snu. Jest to spowodowane uciskiem coraz większej macicy na żyły i tętnice, co utrudnia krążenie krwi w kończynach. Ucisk macicy na pęcherz moczowy sprawia, że bardzo często korzystasz z toalety.

Pod koniec dziewiątego miesiąca Twoje dziecko waży ponad trzy kilogramy, a doliczając jeszcze masę powiększonej macicy, wód płodowych i łożyska, może okazać się, że nosisz około sześciu do ośmiu dodatkowych kilogramów!

Trzeci trymestr ciąży – przygotowanie do porodu

Już niedługo Twoje dziecko przyjdzie na świat. Ważne, abyś w tym czasie zgłaszała się na wszystkie zalecone badania lekarskie i przestrzegała rad lekarza i położnej. Ostatnie badanie USG pozwoli ustalić, w jakiej pozycji znajduje się płód i czy na pewno wszystkie jego narządy rozwinęły się prawidłowo. Ustali także położenie łożyska, a wszystkie te dane pozwolą przewidzieć czy będziesz mogła urodzić siłami natury, czy też istnieją wskazania do cesarskiego cięcia. Na podstawie tych badań lekarz może przewidzieć niektóre możliwe komplikacje porodowe i przygotować się do podjęcia odpowiednich działań.

W tym czasie możesz zająć się kompletowaniem wyprawki dla siebie i dziecka oraz urządzaniem dla niego pokoju lub specjalnego miejsca w mieszkaniu. Uzbrój się także w rzetelną wiedzę o tym, co dzieje się z Tobą i dzieckiem podczas tych ostatnich tygodni ciąży. Pozwoli Ci to na dobre i spokojne przygotowanie do porodu. Już niedługo powitasz na świecie nowego członka swojej rodziny!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl