Trzeci trymestr ciąży – badania, dolegliwości i przygotowanie do porodu
Trzeci trymestr to okres pomiędzy 27. a 40. tygodniem ciąży. Radość związana z oczekiwaniem na malucha przeplata się z lękiem o to, jak przebiegnie poród. Choć ten trymestr nie jest dla przyszłej mamy łaskawy, pojawia się ból kręgosłupa czy zgaga, pamiętaj: to już ostatnia prosta, niedługo zobaczysz swoje dziecko.
Rozwój płodu w trzecim trymestrze ciąży
Dwadzieścia cztery tygodnie ciąży, czyli dwa trymestry z kalendarza ciąży już za wami – Tobą i Twoim dzieckiem. Trzeci trymestr to „ostatnia prosta” przed wydaniem maleństwa na świat. Płód jest już niemal ukształtowany, być może wiesz już także czy będziesz miała synka, czy córeczkę.
Teraz przed Twoim dzieckiem okres intensywnego przybierania na wadze – przez ostatnie trzy miesiące ciąży zwiększy ono swoją masę około dziesięciokrotnie! Dojrzeje także jego skóra – delikatny meszek płodowy zostanie stopniowo zastąpiony włosami, naskórek i skóra właściwa staną się wytrzymałe na tyle, aby znieść przebywanie poza ciepłym i mokrym środowiskiem wnętrza macicy. Płuca staną się zdolne do oddychania powietrzem i zaopatrywania całego organizmu w tlen – tę rolę aż do porodu spełnia łożysko i pępowina. Szkielet, choć wciąż dość miękki i elastyczny, będzie mógł stopniowo podtrzymać dziecięce mięśnie i całe ciało. Już teraz płód śpi i budzi się, zmienia pozycję, przełyka wody płodowe i wykonuje ruchy klatką piersiową, ćwicząc ją w ten sposób do chwycenia pierwszego oddechu. Pod koniec ciąży dziecko staje się na tyle duże, że utrudnia mu to swobodne poruszanie się w macicy, dlatego przybiera w końcu stałą pozycję – najczęściej głową w dół – którą zachowa aż do porodu.
Trzeci trymestr ciąży – jak zmienia się ciało przyszłej mamy?
W trzecim trymestrze ciąży nie będziesz już mogła zamaskować okrągłego brzucha pod luźnym ubraniem! I choć Twoja skóra jest elastyczna, możesz zauważyć pojawienie się rozstępów w miejscach, gdzie rozciąga się najbardziej. Nie traktuj ich jak coś, czego trzeba się wstydzić, a raczej jako odznakę – sygnał, że Twoje ciało było przez ten czas schronieniem dla Twojego dziecka.
Wraz z powiększaniem się płodu, macicy i przybierania wód płodowych, będziesz odczuwała coraz większy ciężar i niewygodę przy poruszaniu się, schylaniu i wielu czynnościach. Przybierzesz na wadze, ponieważ musisz odżywiać płód wewnątrz siebie, a także zgromadzić zapas energii „na później”, aby wykarmić noworodka i odzyskać siły po porodzie. Przybędzie Ci także około litra krwi – będzie potrzebna, aby dostarczyć szybko rosnącemu dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych i tlenu. Dlatego ważna w tym czasie jest odpowiednia, pożywna i lekkostrawna dieta, bogata w białko, wapń i witaminy.
Dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze
Ćwiczenia, jakich nauczysz się w szkole rodzenia, pomogą złagodzić niektóre dolegliwości tego okresu, na przykład ból nóg, krzyża lub brzucha. Wiele kobiet pod koniec ciąży skarży się na skurcze w nogach i rękach, a także obrzęki i drętwienia, szczególnie podczas snu. Jest to spowodowane uciskiem coraz większej macicy na żyły i tętnice, co utrudnia krążenie krwi w kończynach. Ucisk macicy na pęcherz moczowy sprawia, że bardzo często korzystasz z toalety.
Trzeci trymestr ciąży – przygotowanie do porodu
Już niedługo Twoje dziecko przyjdzie na świat. Ważne, abyś w tym czasie zgłaszała się na wszystkie zalecone badania lekarskie i przestrzegała rad lekarza i położnej. Ostatnie badanie USG pozwoli ustalić, w jakiej pozycji znajduje się płód i czy na pewno wszystkie jego narządy rozwinęły się prawidłowo. Ustali także położenie łożyska, a wszystkie te dane pozwolą przewidzieć czy będziesz mogła urodzić siłami natury, czy też istnieją wskazania do cesarskiego cięcia. Na podstawie tych badań lekarz może przewidzieć niektóre możliwe komplikacje porodowe i przygotować się do podjęcia odpowiednich działań.