Kalendarz ciąży – przewodnik po ciąży tydzień po tygodniu
Maria Kasprzak

Kalendarz ciąży – przewodnik po ciąży tydzień po tygodniu

Każdy tydzień ciąży przynosi nowe niespodzianki. Kalendarz ciąży pomoże Ci zrozumieć, co dzieje się z Twoim ciałem, jak zmienia się od chwili zapłodnienia aż do momentu porodu. Poznasz dokładnie przebieg ciąży, dowiesz się, jakich dolegliwości możesz spodziewać się na poszczególnych jej etapach i jak sobie z nimi poradzić. Sprawdzisz także, jak tydzień po tygodniu rozwija się Twoje dziecko oraz kiedy kształtują się poszczególne narządy maluszka.

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża to bez wątpienia niezwykły, emocjonujący czas w życiu każdej kobiety. Dla jednych ciężarnych będzie to okres bardzo trudny, w którym pojawią się liczne dolegliwości ciążowe, mdłości i nudności, ból kręgosłupa, opuchlizna. Inne z kolei będą wspominały ciążę jako najpiękniejszy moment w życiu, kiedy to czuły się wyśmienicie – tryskały energią, ich cera promieniała, a włosy nigdy wcześniej nie były tak gęste i lśniące.

Jedno jest natomiast pewne, nieważne czy przez 9. miesięcy będziesz marzyła, żeby w końcu urodzić, czy też będziesz celebrowała ten szczególny czas, najważniejsze w tym okresie będzie dla Ciebie to, jak tydzień po tygodniu rozwija się Twoje dziecko i czy ciąża przebiega prawidłowo.

infografika I, II, III trymestr ciąży

Kalendarz ciąży – rozwój dziecka tydzień po tygodniu

Ciąża trwa mniej więcej 40 tygodni. „Mniej więcej”, ponieważ dziecko z donoszonej ciąży może pojawić się na świecie zarówno w 38., jak i w 42. tygodniu ciąży (tylko 5% dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym terminie). Choć być może brzmi to abstrakcyjnie, z medycznego punktu widzenia ciąża rozpoczyna się jeszcze przed zapłodnieniem, kiedy organizm kobiety przygotowuje się do zapłodnienia i implantacji zarodka. Dlatego też za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Z połączenia dwóch komórek w zaledwie 9 miesięcy powstaje ludzki organizm. Rozwój płodu przebiega więc bardzo dynamicznie, zwłaszcza w 1. trymestrze ciąży, kiedy to zaczynają kształtować się narządy oraz rozwija się układ nerwowy. Z naszym kalendarzem ciąży będziesz mogła sprawdzić, jak tydzień po tygodniu rozwija się Twój maluszek – od chwili poczęcia aż do porodu. Dowiesz się, kiedy zaczyna bić serduszko, kiedy dziecko zaczyna słyszeć czy otwierać i zamykać oczy.

W kalendarzu ciąży na DOZ.pl znajdziesz również opis wszystkich badań USG – kiedy dokładnie należy je wykonać, co oznaczają skróty w wynikach USG oraz co ocenia lekarz podczas kolejnych wizyt. Ważnym momentem dla wielu przyszłych mam jest chwila, w której poznają płeć dziecka, w kalendarzu znajdziesz informacje, kiedy najwcześniej ginekolog może określić płeć malucha oraz w którym tygodniu ciąży będziesz miała już niemal stuprocentową pewność czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę.

Powiązane produkty

Kalendarz ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

40 tygodni ciąży to niezwykły czas dla kobiety – jej organizm przechodzi prawdziwą rewolucję. Zarówno ciało kobiety, jak i jej narządy wewnętrzne są poddane wyjątkowej próbie. Z naszego kalendarza ciąży dowiesz się, że już w 1. trymestrze Twój układ krążenia musi wykonać wzmożoną pracę – objętość krwi ciężarnej zwiększa się o 30–50%, ok. 8. tygodnia ciąży serce pracuje z 60% większym obciążeniem. Także nerki kobiety są mocno obciążone, muszą filtrować ok. 1,5 raza więcej krwi niż przed ciążą.

W 3. trymestrze ciąży powiększająca się macica dodatkowo uciska pęcherz moczowy, stąd częste wizyty w toalecie. Niemal każda ciężarna skarży się również na bóle kręgosłupa, co jest spowodowane znacznym wzrostem masy ciała oraz zmieniającym się środkiem ciężkości.

W 1. trymestrze burza hormonalna powoduje wahania nastrojów, rozdrażnienie, senność, a także bardzo często – uciążliwe mdłości i wymioty. Kalendarz ciąży uspokoi Twoje obawy z nimi związane, wyjaśni dlaczego czujesz się źle i jak można złagodzić te dolegliwości. Zazwyczaj już na początku 2. trymestru przyszłe mamy czują się zdecydowanie lepiej. Pod koniec ciąży natomiast może Ci brakować tchu, a zgaga i bóle krzyża znacznie utrudnią codziennie funkcjonowanie – podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić oraz jak przygotować się do porodu.

W kalendarzu ciąży znajdzie coś dla siebie także przyszły tata. Wiedza na temat tego, jak rozwija się jego dziecko oraz w jaki sposób może wspierać swoją partnerkę w tym szczególnym czasie, na pewno zmniejszy lęk związany z oczekiwaniem na narodziny potomka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl