Drugi trymestr ciąży – jak rozwija się dziecko i jak zmienia się ciało przyszłej mamy w drugim trymestrze ciąży?
Maria Kasprzak

Drugi trymestr ciąży – jak rozwija się dziecko i jak zmienia się ciało przyszłej mamy w drugim trymestrze ciąży?

Drugi trymestr to okres pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży. Nazywany bywa „miesiącem miodowym ciąży”, bowiem wszystkie nieprzyjemne dolegliwości ciążowe zazwyczaj mijają. Płód w dalszym ciągu intensywnie się rozwija, jest już na tyle duży, że mama może poczuć pierwsze ruchy dziecka.

Drugi trymestr ciąży – jak zmienia się ciało kobiety?

Pierwsze dwanaście tygodni ciąży już za Tobą. Przetrwałaś pierwszy okres mdłości, zawrotów głowy i złego samopoczucia. Oswoiłaś się z tym, że nie masz już miesiączek i przywykłaś do myśli, że w Twoim ciele rozwija się nowe życie.

Drugi trymestr ciąży – czyli czas od początku czwartego do końca szóstego miesiąca – to okres, kiedy dziecko w brzuchu mamy rośnie i intensywnie się rozwija. Zazwyczaj mijają już dolegliwości pierwszego trymestru, większość kobiet w tym czasie czuje się dobrze. Brzuch stopniowo się powiększa, ponieważ rośnie płód i przybywa wód płodowych, a pod koniec drugiego trymestru możesz już odczuć jego pierwsze ruchy, choć nie są to jeszcze „kopnięcia”, tylko delikatne poruszenia.

W tym czasie również piersi przygotowują się do laktacji, stają się większe i bardziej nabrzmiałe, ponieważ namnażają się w nich komórki gruczołów i kanalików mlecznych. Bywa, że właśnie w drugim trymestrze zauważysz pierwsze krople mleka. Jest to zupełnie normalne, jednak ważne jest, abyś nie próbowała go odciągać. Można w ten sposób zwiększyć produkcję oksytocyny, która nasila skurcze macicy, co nie jest pożądane w czasie ciąży.

Rozwój płodu w drugim trymestrze

Drugi trymestr to czas, kiedy komórki zróżnicowane w tkanki i zaczątki narządów w pierwszym trymestrze wciąż dojrzewają i rosną. Choć największy przyrost masy jeszcze przed nim, płód rośnie na tyle szybko, że powiększenie brzucha matki staje się widoczne, szczególnie w szóstym miesiącu.

Narządy płodu powoli dojrzewają i coraz lepiej wykonują swoje funkcje. Mózg, serce, wątroba, nerki, skóra – chociaż jeszcze niewykształcone do końca – zaczynają przypominać narządy dziecka. Płód wydala mocz, z którego powstają wody płodowe, zaczyna ssać palec, przełykać, wykonywać ruchy klatki piersiowej, przygotowujące go do oddychania. Także mięśnie i szkielet, w tym czasie jeszcze zbudowany głównie z elastycznej chrząstki, rozwijają się intensywnie.

Pod koniec drugiego trymestru płód jest już na tyle duży, a jego ruchy na tyle silne, że matka zaczyna je odczuwać. W nadchodzącym, trzecim trymestrze mały człowiek będzie przede wszystkim intensywnie rosnąć, a jego narządy nabiorą wystarczającej dojrzałości, aby pozwolić mu na samodzielne oddychanie, jedzenie, trawienie i dalszy rozwój, słowem: na rozpoczęcie życia poza organizmem matki.

Polecane dla Ciebie

USG w drugim trymestrze ciąży – USG „połówkowe”

W drugim trymestrze ciąży należy poddać się szeregowi badań, które pozwolą potwierdzić prawidłowy rozwój płodu, łożyska i stan zdrowia matki. W przypadku uciążliwych dolegliwości i niepokojących objawów u pacjentki lekarz może zalecić badania dodatkowe, wykraczające poza minimalny, obowiązkowy zestaw. Rutynowa wizyta u lekarza jest także doskonałą okazją do zadania nurtujących Cię pytań, na przykład o to, co powinnaś jeść, jakie witaminy dla mam przyjmować, jakiego przyrostu wagi się spodziewać? Jaka pozycja do spania jest najlepsza? Niektóre pytania rodzą się pod wpływem różnych życiowych okoliczności, np. w okresie urlopowym wiele kobiet pyta, na co uważać w czasie podróży, lub czy nie zaszkodzą im loty samolotem.

Między 18. a 22. tygodniem ciąży wykonuje się budzące wiele emocji badanie ultrasonograficzne, mające na celu ocenę anatomii płodu. Wtedy właśnie lekarz określa, czy wszystkie narządy rozwijają się prawidłowo, na przykład czy układ pokarmowy jest drożny i czy nie ma nieprawidłowości w innych układach i narządach. W czasie tego badania można już określić płeć dziecka i właśnie to jest często najbardziej emocjonujące przeżycie dla przyszłych rodziców. Jeśli jednak nie chcą oni znać płci dziecka aż do porodu, lekarz nie udziela im tej informacji, a jedynie określa, czy narządy płciowe płodu są prawidłowo rozwinięte.

Na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży wykonuje się także tzw. test obciążenia glukozą, potocznie nazywany „krzywą cukrową”. Pozwala on określić, czy metabolizm glukozy u ciężarnej jest prawidłowy, aby w przypadku wystąpienia cukrzycy ciążowej móc szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij