Pierwszy trymestr ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych tygodniach ciąży
Pierwszy trymestr to okres pomiędzy 1. a 13. tygodniem ciąży. To emocjonujący moment, w którym dowiadujesz się, że spodziewasz się dziecka, to czas intensywnego rozwoju zarodka, a także pojawienia się pierwszych objawów ciąży.
Pierwszy trymestr ciąży – jakie są pierwsze objawy ciąży?
Całą ciążę dzieli się umownie na trymestry, każdy trwa po trzy miesiące (z gr. tria lub łac. tres – „trzy”). Pierwszy trymestr to pierwsze trzy miesiące, czyli dwanaście tygodni ciąży – liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przypadającej przed zapłodnieniem. W kalendarzu ciąży DOZ.pl znajdziesz informacje, co warto wiedzieć na temat pierwszego trymestru, w tym jak wylicza się początek ciąży, jakie są jej wczesne objawy i jak postępować, aby wszystko przebiegało jak najlepiej.
Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz ciążę i starasz się z partnerem o dziecko, czy też chciałabyś towarzyszyć siostrze bądź przyjaciółce w tym szczególnym czasie – znajomość objawów i przebiegu ciąży już od jej pierwszych dni na pewno Ci się przyda. Stereotypem ciężarnej jest kobieta mająca poranne mdłości i nietypowe zachcianki kulinarne. Czy to jednak wszystko? Organizm kobiety, w którym zaczyna rozwijać się zarodek, przechodzi wiele przemian. Poznanie ich i zrozumienie objawów pomoże ci oswoić się z nową sytuacją i zaakceptować zmiany zachodzące podczas ciąży w wyglądzie, samopoczuciu i zachowaniu.
Każda przyszła matka, szczególnie, jeśli to jej pierwsza ciąża, zadaje sobie mnóstwo pytań. Czy będę miała poranne nudności i zawroty głowy? Czy okres złego samopoczucia będzie trwał przez cały pierwszy trymestr i jak go przetrwać? Jakie jest prawdopodobieństwo poronienia i co robić, a czego unikać, aby ciąża przebiegała prawidłowo? Co jeść i ile? Czego nie powinnam jeść, czy mam stosować specjalną dietę, czy zażywać witaminy dla mam lub suplementy diety? Czy zwiększony apetyt lub jego brak to normalne objawy? Czy i jak ćwiczyć? Jak zmieni się moja waga? Kiedy zrobić pierwsze badanie USG, jak często chodzić do lekarza? Spokojnie! Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w kalendarzu ciąży DOZ.pl. Pamiętaj jednak, że kalendarz ten ma charakter wyłącznie edukacyjny, a niezależnie od wiedzy, jaką tutaj zdobędziesz, przez cały czas planowania i przebiegu ciąży powinnaś pozostawać po opieką lekarza ginekologa i zawsze przestrzegać jego zaleceń.
Ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze
W początkowym okresie ciąży największe jest także ryzyko poronienia. Nie znaczy to, że większość kobiet w tym czasie poroni, ale że do większości poronień, które mają miejsce, dochodzi właśnie w pierwszym trymestrze. Często dzieje się to jeszcze przed zagnieżdżeniem zarodka w macicy, lub tuż po nim. W takich przypadkach zwykle występuje miesiączka, czasem trochę spóźniona lub obfitsza, niż zwykle. Najczęściej kobieta nawet nie jest świadoma, że doszło do zapłodnienia.
Pierwsze tygodnie ciąży – jak zmienia się ciało kobiety?
Przede wszystkim – ustaje miesiączkowanie, ponieważ zgrubiałe endometrium nie złuszcza się, ale spełnia swoją rolę – przyjęcia i odżywienia zarodka. Organizm „przestawia się” na magazynowanie składników odżywczych, stąd po pierwszym okresie mdłości i utraty apetytu, powraca on często ze zdwojoną siłą i każe sięgać po najróżniejsze produkty, aby móc zaspokoić rosnące potrzeby mamy i płodu. Zwiększony poziom estrogenu i progesteronu odpowiada m.in. za pojawienie się uczucia obrzmienia i powiększenie piersi.
Pierwszy trymestr ciąży – jak rozwija się zarodek?
W czasie, kiedy ciało matki zmienia się, aby zapewnić odżywienie i ochronę przyszłemu dziecku, zarodek, po zagnieżdżeniu się w ścianie macicy, intensywnie się rozwija. W pierwszym trymestrze następuje różnicowanie komórek zarodka, wykształcenie łożyska oraz zawiązków tkanek i narządów płodu.
Wciąż maleńki – kobieta nie ma jeszcze widocznie powiększonego brzucha – pod koniec trzeciego miesiąca ciąży płód ma już wszystkie najważniejsze narządy, m.in. oczy, układ nerwowy, wątrobę, serce, kończyny. Są one jeszcze nierozwinięte, dlatego zaczyna się następny etap – dojrzewania wszystkich narządów i stopniowego wzrostu płodu wewnątrz brzucha mamy, który w następnym – 2. trymestrze – staje się już wyraźnie zaokrąglony.