Ruszaj się i spalaj kalorie!
Kinga Nowak

Ruszaj się i spalaj kalorie!

Sport od dawna stanowi część naszego życia. Biegamy, spacerujemy czy jeździmy na rowerze dla kondycji, dobrego wyglądu i samopoczucia. Podczas każdej aktywności ruchowej spalamy kalorie, przyczyniając się tym samym do zredukowania tkanki tłuszczowej.

Uprawiając sport:

 • Spalamy kalorie
 • Poprawiamy odporność organizmu
 • Poprawiamy swoją kondycję
 • Mamy lepsze samopoczucie
 • Ujędrniamy ciało
 • Poprawiamy krążenie
 • Wzmacniamy i stabilizujemy  stawy
 • Zwalczamy stany depresyjne
 • Zmniejszamy ryzyko zawału serca
 • Polepszamy przemianę materii
 • Obniżamy wagę.

Zbędne kalorie

Produkty, które spożywamy na co dzień, stanowią źródło substratów energetycznych. Odkładają się one w naszym organizmie. Najszybciej spalamy węglowodany. Najobficiej zaś kumulują się zasoby tłuszczowe. Te, w nadmiernych ilościach uwidaczniają się zbędnym tłuszczykiem na brzuchu, udach czy biodrach.  Poprzez aktywność fizyczną możemy przyspieszyć metabolizm kwasów tłuszczowych, czyli po prostu spalić zbędną tkankę tłuszczową. Największe zużycie tłuszczu następuje pod koniec ćwiczeń i przez kilka godzin po ich zakończeniu. Starajmy się więc, przez kilka godzin po wysiłku fizycznym, powstrzymać od jedzenia i pić niegazowaną wodę.

Ćwiczmy na zdrowie!

Znanych jest wiele rodzajów  aktywności fizycznej. Każdy z nas może wybrać formę sportu odpowiednią dla siebie - dostosowaną do wieku, ilości wolnego czasu, a także do możliwości finansowych. Są wśród nas osoby, które lubią ćwiczyć samodzielnie i tacy, którzy preferują sporty zespołowe. Zanim więc wybierzemy coś dla siebie, warto przeanalizować własny charakter, potrzeby i styl życia.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, najważniejsza jest systematyczność Osoby uprawiające sport mają lepszą kondycję fizyczną, mniej narzekają na wszelkie dolegliwości zdrowotne, cieszą się zgrabną, zadbaną sylwetką. 

Uprawiając sport spalasz kalorie!

Aby pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej, odkładającej się najczęściej w okolicach brzucha czy bioder, proponujemy następujące sposoby aktywności fizycznej. Przy każdej podajemy liczbę kalorii, których możemy się pozbyć w przyjemny sposób!

 1. Jazda na rolkach

  Rolki cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością . W miejskich parkach z asfaltowymi alejkami aż roi się od rolkarzy. Ten sport nie wiąże się z wysokimi wydatkami – wystarczy kupić rolki (na najtańsze rekreacyjne modele trzeba wydać 100-150 zł). Miejsca nadające się do jazdy można znaleźć właściwie wszędzie. Godzinna jazda na rolkach pomoże spalić od 300 do 800 kalorii. W czasie jazdy pracują wszystkie partie naszego ciała.
 2. Jazda na rowerze

  To dla większości z nas przyjemność. Najlepiej wybrać się na przejażdżkę poza miasto, pooddychać świeżym powietrzem i odpocząć od miejskiego zgiełku. Jazda na rowerze sprawi, że uda i łydki staną się smuklejsze i zgrabniejsze. Wspomoże również swobodny przepływ krwi w łydkach, przez co zapobiegnie występowaniu żylaków. Rower pomoże zrzucić zbędne kilogramy. W ciągu godziny jazdy wolnym tempem spalimy około 300 kalorii, natomiast szybka jazda pozwoli na pozbycie się nawet 600 kalorii.
 3. Pływanie

  Można uprawiać w każdym wieku. Szczególnie polecane jest osobom, które mają problemy z kręgosłupem. Pływanie doskonale odpręża i relaksuje. Godzina pływania pomoże pozbyć się nawet  500-600 kalorii.
 4. Bieganie

  Bieganie to najbardziej uniwersalna forma aktywności fizycznej. Potrzebujemy jedynie dresu oraz wygodnych butów. Najlepszą pora na bieganie są godziny przedpołudniowe, po śniadaniu. Bieganie na czczo nie jest zdrowe. Szybkie bieganie nie przyspieszy spalania, może jedynie zaszkodzić. Lepiej jest biegać wolniej, ale dłużej. Godzinne bieganie pozwala na spalenie 400 kalorii.
 5. Aerobik

  Aerobik to rodzaj szybko i wielokrotnie powtarzanych ćwiczeń, wykonywanych w rytm muzyki. Gimnastyka tego typu wpływa na wzmocnienie mięśni, lepszą wydolność sercowo-naczyniową i poprawę kondycji. Ćwiczenia pozwalają na zachowanie zgrabnej, ładnej sylwetki. Godzina tego sportu oznacza spalenie 550 kalorii.
 6. Spacer

  To najbardziej naturalna i najbezpieczniejsza forma aktywności ruchowej, którą mogą uprawiać wszyscy, niezależnie od wieku i posiadanej kondycji fizycznej. Na spacer mogą wybrać się zarówno ludzie młodzi, jak i ci starsi, zdrowi czy chorzy, dzieci, jak i całe rodziny. Spacerować można niezależnie od pogody czy temperatury. Wystarczy tylko odpowiedni ubiór i wygodne buty. Główne korzyści jakie daje nam spacerowanie to dotlenienie organizmu, poprawienie sprawności układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Godzinna spokojna przechadzka spowoduje, że spalimy około 200 kalorii. Jeśli przyspieszymy tempo, możemy spalić 300 kalorii.
 7. Taniec

  Jest to bardzo przyjemny sposób na zdrowie i zgrabną sylwetkę.. Stanowi doskonałą formę rozrywki, połączoną z utrzymaniem dobrej kondycji. Inne korzyści wynikające z tańca to obniżenie poziomu tłuszczu i doskonałe samopoczucie. Taniec kształtuje sylwetkę oraz poprawia wytrzymałość. W ciągu jednej godziny możemy spalić:
 • tańcząc towarzysko 180- 400 kalorii
 • salsę - 400 kalorii
 • swingując - 250-400 kalorii
 1. Skakanka

  Skakanka to bardzo dobry sposób na zrzucenie kalorii w warunkach domowych. Wykonując skoki na skakance, zwiększamy przemianę materii. Półgodzinna sesja codzienne wykonywanych, intensywnych skoków sprawi, że spalimy od 200 do 400 kalorii. Jest to ćwiczenie, które daje dobre i szybkie rezultaty.
 2. Nordic Walking

  Jest to aktywność ruchowa polecana dla każdego, niezależnie od wieku, masy ciała czy stopnia przygotowania. Marsz z kijkami jest nie tylko prosty i przyjemny, ale także bezpieczny. Podczas takiego marszu następuje minimalny nacisk na kolana i biodra. Główne korzyści to obniżenie cholesterolu, redukcja masy ciała oraz wzmocnienie kości. Maszerując dziennie przez przynajmniej godzinę, spalimy ok. 400 kalorii.
 3. Tenis ziemny

  Osoby, które uprawiają tę formę sportu rozwijają swoją kondycję fizyczną i wytrzymałość. Wzmocnienie mięśni rąk, brzucha i nóg to podstawowe korzyści płynące z tenisa ziemnego. Godzina gry na korcie tenisowym to utrata około 450 kalorii.
 4. Piłka nożna

  To najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie. Wystarczy jedynie piłka, dobre wygodne buty,  a także kilka osób i można rozpocząć grę.. Główne zalety tego sportu to spadek ciśnienia tętniczego, utrata tkanki tłuszczowej, poprawienie sprawności i wydolności fizycznej. Gra w piłkę nożną przez godzinę dziennie spowoduje spalenie przynajmniej 600 kalorii.

W ciągu jednej godziny spalimy:

 • 412 kalorii grając w golfa
 • 700 kalorii grając w tenisa
 • 600 kalorii jeżdżąc na nartach
 • 220 kalorii sprzątając
 • 600 kalorii grając w siatkówkę
 • 400 kalorii ćwicząc na siłowni
 • 280 kalorii grając w ping ponga
 • 300 kalorii wędkując.

Regularny jogging przed pracą, mecz tenisa ziemnego po południu, a wieczorem - wyjście na basen czy przejażdżka na rowerze- to tylko niektóre proponowane formy aktywności ruchowej, które łącznie pozwolą spalić dużą liczbę zbędnych kalorii. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Już po kilku tygodniach zauważymy, że brzuszek się zmniejszył, uda i biodra ujędrniły, łydki stwardniały, a nasze samopoczucie i kondycja są doskonałe. Mając tego świadomość, czym prędzej powinniśmy wprowadzić wybrane formy sportu do naszego tygodniowego grafiku zajęć.

Dzienny poziom zapotrzebowania na Energię dla różnych grup ludności:

Grupy ludności  Ogółem [kcal]
Dzieci 1-3 lat 1300
Dzieci 4-6 lat 1700
Dzieci 7-9 lat 2100
Chłopcy 10-12 lat 2600
Dziewczęta 10-12 lat 2300
Młodzież męska 13-15 lat 3000-3300
Młodzież męska 16-20 lat 3200-3700
Młodzież żeńska 13-15 lat 2600-2800
Młodzież żeńska 16-20 lat 2500-2700
Mężczyźni 21-64 lat praca lekka 2400-2600
Mężczyźni 21-64 lat praca umiarkowana 2800-3200
Mężczyźni 21-64 lat praca ciężka 3500-4000
Mężczyźni 21-64 lat praca bardzo ciężka 4000-4500
Kobiety 21-59 lat praca lekka 2100-2300
Kobiety 21-59 lat praca umiarkowana 2400-2800
Kobiety 21-59 lat praca ciężka 2900-3200
Kobiety ciężarne (II połowa ciąży) 2800
Kobiety karmiące 3400
Mężczyźni 65-75 lat 2300
Mężczyźni powyżej 75 lat 2100
Kobiety 60-75 lat 2200
Kobiety powyżej 75 lat 2000

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

  Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystanie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń szeregu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania, znajdują się niniejszym artykule.

 • Zdrowe włosy

  Włosy są naszą wizytówką, grube i lśniące świadczą o zdrowiu i odpowiedniej pielęgnacji. Co jednak należy robić, kiedy zaczynają nadmiernie wypadać? Lub kiedy zauważamy u siebie pierwsze oznaki łysienia?

 • Oswoić stres

  Spocone ręce, załamany głos, pustka w głowie, trzęsące się kolana, to typowe objawy stresu, które każdy z nas przeżył niejeden raz. Stres może motywować do działania, jednak najczęściej potrafi uprzykrzyć życie.

 • Syropy homeopatyczne w walce z kaszlem

  Od lat Polacy są w światowej czołówce pod względem ilości zażywanych leków. Coraz większą wagę przykładamy do tego, aby w ich składzie były jedynie naturalne składniki. Stąd też coraz większe zainteresowanie syropami homeopatycznymi.

 • Polacy umierają przez otyłość. Lekarze nie potrafią ich leczyć

  W Polsce z otyłością zmaga się około 9 milionów dorosłych ludzi. Rocznie z powodu tej choroby i jej powikłań umiera w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy osób. W najnowszym raporcie NIK sprawdził, jak system opieki zdrowotnej radzi sobie z tym problemem - wnioski nie napawają optymizmem.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij