Przedszkolak z rozszczepem wargi lub podniebienia – jak rozwija się mowa po operacji rozszczepu?
Anna Posmykiewicz

Przedszkolak z rozszczepem wargi lub podniebienia – jak rozwija się mowa po operacji rozszczepu?

Kiedy dziecko powinno zostać poddane specjalistycznej opiece i rehabilitacji? Kiedy zacząć ćwiczenia logopedyczne? Czy maluch będzie mówił prawidłowo? Na te i inne pytania odpowiada nasz lekarz.

Dzieci z rozszczepem podniebienia, kiedy uczą się mówić (czyli w wieku około 2 lat), mają z tym większe problemy niż ich rówieśnicy. Mówią mniej wyraźnie, często rozumieją je tylko rodzice. Nie potrafią wymawiać głosek t lub d, maja problem z wymawianiem zarówno spółgłosek, jak i samogłosek. 

Rozwój mowy może być opóźniony w stosunku do dzieci w tym samym wieku od około 6 miesiący do 1 roku. U dzieci tych poza niewyraźną mowa stwierdza się tez tzw. nosowanie otwarte, które spowodowane jest ucieczką powietrza przez nos. Taki charakter mowy sprawia, że staje się ona jeszcze mniej wyraźna. Ponadto, dzieci te mogą mieć problem z mową z powodu niedosłuchu - powstaje on u nich stosunkowo często z powodu częstych zapaleń ucha.

Kiedy udać się do specjalisty i rozpocząć rehabilitację?

Po operacji rozszczepu podniebienia, czyli w wieku 3- 4 lat, dziecko powinno zostać poddane specjalistycznej opiece i rehabilitacji. Rodzice powinni udać się z nim do poradni foniatrycznej, gdzie dziecko zostanie zbadane przez foniatrę, a logopeda zaleci właściwe ćwiczenia poprawiające mowę. Ćwiczenia powinni wykonywać z dzieckiem w domu rodzice, także w czasie wizyty w poradni logopeda ćwiczy  z dzieckiem wykorzystując do tego celu różne formy zabawy, np. ćwiczenia przed lustrem, wykorzystywanie rysunków z książeczek czy układanek. Pierwszy etap takiej rehabilitacji powinien trwać 2- 3 lata. Jeśli po takim okresie czasu intensywnych ćwiczeń nie stwierdzi się wyraźnej poprawy, dziecko powinno ponownie zostać zbadane przez foniatrę - może okazać się, że zajdzie konieczność wykonania dodatkowego zabiegu operacyjnego mającego na celu wydłużenie podniebienia miękkiego. Po zabiegu należy kontynuować ćwiczenia logopedyczne.

Czy dziecko będzie mówiło prawidłowo?

Jeśli dziecko poddawane jest systematycznej i prawidłowej rehabilitacji, można osiągnąć bardzo dobre efekty - można uzyskać wymowę prawidłową lub prawie prawidłową. Rodzice, kiedy oddają dziecko do przedszkola, powinni poinformować opiekunki o problemie z wymową, aby dziecko było otaczane szczególną wyrozumiałością oraz nie było narażone na przykrości ze strony rówieśników. Dziecko powinno pozostawać także pod stała opieką stomatologa oraz ortodonty. Należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i zębów, szczotkować je i poddawać dziecko systematycznej kontroli stomatologicznej.  Często u dzieci po operacji ortodonta stwierdza wadę zgryzu- wtedy też zachodzi konieczność zastosowania dodatkowego aparatu ortodontycznego.

W okresie późno przedszkolnym często dziecko poddawane jest dodatkowym zabiegom, np. dodatkowej korekcji wargi lub nosa, aby w szkole nie było narażone na przykrości ze strony rówieśników. 

Jeśli dziecko otoczone jest fachową opieką specjalistyczną oraz troska rodziców, rozwój jego mowy będzie bardzo dobry. Dzięki temu nie będzie ono „odstawało” od innych dzieci w szkole i przedszkolu, co spowoduje normalne nawiązywanie kontaktów społecznych.

Powiązane produkty

Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy artykuły:

Dziecko z rozszczepem wargi lub podniebienia w szkole – na co warto zwrócić uwagę?

Rozszczep wargi i podniebienia u malucha. Leczenie ortodontyczne i operacyjne – poradnik dla rodziców

Problem rozszczepu wargi i podniebienia - przyczyny, rodzaje i leczenie

Karmienie dziecka z rozszczepem wargi lub podniebienia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

    EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.