Przedszkolak z rozszczepem wargi lub podniebienia – jak rozwija się mowa po operacji rozszczepu?
Dzieci z rozszczepem podniebienia, kiedy uczą się mówić (czyli w wieku około 2 lat), mają z tym większe problemy niż ich rówieśnicy. Mówią mniej wyraźnie, często rozumieją je tylko rodzice. Nie potrafią wymawiać głosek t lub d, maja problem z wymawianiem zarówno spółgłosek, jak i samogłosek.
Rozwój mowy może być opóźniony w stosunku do dzieci w tym samym wieku od około 6 miesiący do 1 roku. U dzieci tych poza niewyraźną mowa stwierdza się tez tzw. nosowanie otwarte, które spowodowane jest ucieczką powietrza przez nos. Taki charakter mowy sprawia, że staje się ona jeszcze mniej wyraźna. Ponadto, dzieci te mogą mieć problem z mową z powodu niedosłuchu - powstaje on u nich stosunkowo często z powodu częstych zapaleń ucha.
Kiedy udać się do specjalisty i rozpocząć rehabilitację?
Po operacji rozszczepu podniebienia, czyli w wieku 3- 4 lat, dziecko powinno zostać poddane specjalistycznej opiece i rehabilitacji. Rodzice powinni udać się z nim do poradni foniatrycznej, gdzie dziecko zostanie zbadane przez foniatrę, a logopeda zaleci właściwe ćwiczenia poprawiające mowę. Ćwiczenia powinni wykonywać z dzieckiem w domu rodzice, także w czasie wizyty w poradni logopeda ćwiczy z dzieckiem wykorzystując do tego celu różne formy zabawy, np. ćwiczenia przed lustrem, wykorzystywanie rysunków z książeczek czy układanek. Pierwszy etap takiej rehabilitacji powinien trwać 2- 3 lata. Jeśli po takim okresie czasu intensywnych ćwiczeń nie stwierdzi się wyraźnej poprawy, dziecko powinno ponownie zostać zbadane przez foniatrę - może okazać się, że zajdzie konieczność wykonania dodatkowego zabiegu operacyjnego mającego na celu wydłużenie podniebienia miękkiego. Po zabiegu należy kontynuować ćwiczenia logopedyczne.
Czy dziecko będzie mówiło prawidłowo?
Jeśli dziecko poddawane jest systematycznej i prawidłowej rehabilitacji, można osiągnąć bardzo dobre efekty - można uzyskać wymowę prawidłową lub prawie prawidłową. Rodzice, kiedy oddają dziecko do przedszkola, powinni poinformować opiekunki o problemie z wymową, aby dziecko było otaczane szczególną wyrozumiałością oraz nie było narażone na przykrości ze strony rówieśników. Dziecko powinno pozostawać także pod stała opieką stomatologa oraz ortodonty. Należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i zębów, szczotkować je i poddawać dziecko systematycznej kontroli stomatologicznej. Często u dzieci po operacji ortodonta stwierdza wadę zgryzu- wtedy też zachodzi konieczność zastosowania dodatkowego aparatu ortodontycznego.
W okresie późno przedszkolnym często dziecko poddawane jest dodatkowym zabiegom, np. dodatkowej korekcji wargi lub nosa, aby w szkole nie było narażone na przykrości ze strony rówieśników.
Jeśli dziecko otoczone jest fachową opieką specjalistyczną oraz troska rodziców, rozwój jego mowy będzie bardzo dobry. Dzięki temu nie będzie ono „odstawało” od innych dzieci w szkole i przedszkolu, co spowoduje normalne nawiązywanie kontaktów społecznych.
Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy artykuły:
Dziecko z rozszczepem wargi lub podniebienia w szkole – na co warto zwrócić uwagę?
Problem rozszczepu wargi i podniebienia - przyczyny, rodzaje i leczenie