Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych
Anna Posmykiewicz

Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

Jakie są przyczyny autyzmu dziecięcego?

Jak do tej pory, nie ustalono ze stuprocentową pewnością, jakie są przyczyny rozwoju autyzmu dziecięcego, jednak bierze się pod uwagę kilka teorii, które wydają się być najbardziej prawdopodobne. Przede wszystkim uważa się, że do powstawania tego rodzaju zaburzeń rozwoju ma podłoże genetyczne. Zaobserwowano, że u dzieci z autyzmem często obecne są charakterystyczne nieprawidłowości genetyczne i mutacje niektórych genów. Do najczęściej związanych z autyzmem chorób i zespołów genetycznych zalicza się zatem zespół łamliwego chromosomu X, jak również niektóre mutacje genów na chromosomach 2 i 7 oraz stwardnienie guzowate i mutacje genu ADA2, która wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem zasad purynowych.

Ponadto rozważania nad rozwojem autyzmu dotyczą również zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu niektórych obszarów w mózgu. Wykazano, że u osób z rozpoznanym autyzmem stwierdza się podwyższony poziom serotoniny, jak również zaburzenia ilościowe i jakościowe innych neuroprzekaźników w mózgowiu. Dodatkowo przyjmuje się, że do rozwoju autyzmu dziecięcego mogą także przyczyniać się niektóre powikłania okołoporodowe: niska masa urodzeniowa dziecka, mała liczba punktów w skali  Apgar w piątej minucie po porodzie, niedotlenienie okołoporodowe, wady pępowiny, konflikt serologiczny czy też bardzo wysokie stężenie poziomu bilirubiny we krwi noworodka.

Przypuszcza się też, że za zwiększone ryzyko rozwoju autyzmu dziecięcego może też być odpowiedzialny zaawansowany wiek matki i ojca oraz dziecko urodzone z pierwszej ciąży. Niektóre badania sugerują również, że za rozwój autyzmu dziecięcego może być odpowiedzialny zażywany przez ciężarną kwas walproinowy (lek przeciwdrgawkowy) oraz niektóre leki przeciwdepresyjne. 

Jak dotąd, nie ma żadnych naukowych dowodów, aby szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) wywierało jakikolwiek wpływ na rozwój u dziecka autyzmu dziecięcego. Stwierdzenie u dziecka objawów autyzmu jest po prostu często zbieżne w czasie z podaniem maluchowi szczepionki, jednak sama szczepionka nie ma z tym absolutnie nic wspólnego!

Jakie są objawy autyzmu wczesnodziecięcego? 

Zwykle pierwsze objawy autyzmu rodzice mogą już zaobserwować u swojego dziecka w wieku niemowlęcym. Niemowlę nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi, nie można u niego zaobserwować uśmiechu społecznego, nie wykazuje radosnej ekspresji, nie gaworzy, zwykle też nie reaguje bądź reaguje w bardzo słaby sposób na hałas.

Zazwyczaj około trzeciego roku życia, w momencie pójścia dziecka do przedszkola, stawiana jest wstępna diagnoza. Maluch bowiem nie chce bawić się z rówieśnikami, nie lubi być dotykany, przytulany, ma trudności ze zrozumieniem zasad społecznych, nie akceptuje zmian. Rozwój mowy u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest często opóźniony, pojawiają się echolalie, agramatyzm, mówienie w 3 os. Dziecko zwykle zajmuje się swoimi sprawami, jest na tyle pochłonięte swoimi myślami i zabawą, zazwyczaj specyficzną, której zasad otoczenie nie jest w stanie wychwycić, że nie jest mu potrzebne towarzystwo innych osób. Często wpada w złość, jest impulsywne, agresywne, pojawiają się zaburzenia integracji sensorycznej, objawiające się np. nadwrażliwością na dotyk, dźwięki, zapachy. U wielu osób z ASD współwystępują zaburzenia trawienia, a także ADHD czy epilepsja.

Polecane dla Ciebie

Jak wygląda terapia autyzmu?

Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowany autyzm, konieczne jest wdrożenie stałej i wszechstronnej terapii. Maluch musi znajdować się pod stałą opieką neurologa, psychologa, psychiatry, pedagoga. Bardzo często zalecane są również terapia logopedyczna oraz terapia SI. W terapii autyzmu wykorzystuje się niektóre preparat farmakologiczne (jak niektóre neuroleptyki i leki przeciwdepresyjne), jeśli u dziecka pojawiają problemy o charakterze patofizjologicznym.

Nie ma naukowych dowodów dotyczących skuteczności określonej diety w łagodzeniu objawów u dzieci autystycznych, jednak część opiekunów osób z ASD zauważa poprawę w ich funkcjonowaniu przy stosowaniu diety bezglutenowej, bez mleka krowiego czy też ketogenicznej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij