
Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?
Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci?
- Rola magnezu w funkcjonowaniu organizmu dziecka
- Magnez i wsparcie układu nerwowego i zdrowia psychicznego dziecka
- Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?
- Źródła magnezu
- Suplementacja magnezu
Rola magnezu w funkcjonowaniu organizmu dziecka
Magnez to podstawowy składnik mineralny naszego organizmu. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek, bowiem uczestniczy w wielu procesach enzymatycznych i biochemicznych, biorąc udział w wytwarzaniu związków niezbędnych do ich prawidłowego działania. Ponadto magnez warunkuje właściwe działanie układów, takich jak układ nerwowy, mięśniowo-szkieletowy czy sercowo-naczyniowy, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu dziecka i jego rozwój. Na szczególną uwagę, w kontekście dzieci, zasługuje wpływ magnezu na układ nerwowy i tym samym na zdrowie psychiczne dzieci.
Magnez i wsparcie układu nerwowego i zdrowia psychicznego dziecka
Magnez odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego dziecka. Rola ta związana jest z wpływem tego pierwiastka na aktywność neuroprzekaźników, przewodzenie międzykomórkowe, a także lepsze wykorzystanie tlenu przez komórki nerwowe. Ponadto magnez ma działanie ochronne – neuroprotekcyjne – chroni przed uszkodzeniem neurony. To wszystko przekłada się na wsparcie układu nerwowego dziecka i jego zdrowie psychiczne, co udokumentowano w badaniach. Dotychczas wykazano, że odpowiednia podaż magnezu przekłada się na korzyści w aspekcie aktywności dziecka, jego zdolności komunikacyjnych i poznawczych, jak również w zakresie zachowania. W szczególności magnez zmniejsza nadpobudliwość i impulsywność, redukuje poziom lęku i agresji, zwiększa zdolność do utrzymania koncentracji i uwagi w szkole, poprawia funkcje poznawcze, reguluje nastrój i poziom energii. Ponadto przyczynia się do redukcji niewłaściwych zachowań, prowadzi do poprawy interakcji społecznych oraz przekłada się na wydłużenie długości snu oraz jego efektywności i jakość. To wszystko jest szczególnie istotne dla aktywnych dzieci.
Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?
Magnez – poprzez swój mechanizm działania, w szczególności w kontekście układu nerwowego i szkieletowo-mięśniowego – wspiera funkcjonowanie aktywnych dzieci. W przypadku nadpobudliwych i impulsywnych dzieci, magnez poprawia koncentrację, zwiększa zdolność do utrzymania uwagi, uspokaja układ nerwowy, zmniejsza nadpobudliwość, a także obniża poziom lęku i agresji. W przypadku dzieci z ADHD odpowiednia podaż magnezu zmniejsza impulsywność, obniża nadpobudliwość oraz poprawia zdolność uwagi i utrzymania koncentracji. Magnez jest także doskonałym wsparciem dzieci aktywnych fizycznie, bowiem wspomaga pracę i regenerację mięśni, zapobiega skurczom, zmniejsza ryzyko złamań kości oraz zwiększa ogólną energię dziecka. Korzystne może być również oddziaływanie magnezu u dzieci, które borykają się z problemami ze snem, bowiem właściwa podaż tego pierwiastka wpływa na jakość i długość snu. Co więcej, korzyści z przyjmowania magnezu mogą być także widoczne u dzieci borykających się z utrzymującym się stresem czy lękiem, wykazano bowiem, że właściwy poziom tego pierwiastka może obniżać lęk, działać uspokajająco oraz redukować stres. Oczywiście nie można zapominać o dzieciach z problemami trawiennymi i/lub z nieprawidłową, niewłaściwą dietą, ubogą w produkty zawierające magnez. U tych dzieci dostarczenie magnezu sprawia, że poprawia się kondycja organizmu, lepiej działa układ sercowo-naczyniowy, mięśniowo-szkieletowy oraz nerwowy.
Źródła magnezu
Aby magnez mógł pełnić swoje funkcje oraz mógł wspierać funkcjonowanie aktywnych dzieci, powinien być dostarczany do organizmu w odpowiednich, rekomendowanych dawkach, wraz ze zdrową, zbilansowaną i zróżnicowaną dietą, bogatą w produkty zawierające magnez. Do takich produktów zalicza się przetwory zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kakao, gorzką czekoladę, niektóre warzywa (ziemniaki, szpinak i inne warzywa zielone), owoce (banan), ryby (łosoś), ciecierzycę, rodzynki i wodę pitną. Niestety nie zawsze dieta dostarcza odpowiednich ilości tego pierwiastka i aby uzupełnić braki w diecie oraz wesprzeć funkcjonowanie organizmu, warto rozważyć suplementację magnezu u dziecka.
Suplementacja magnezu
Suplementacja magnezu może uzupełnić braki w diecie oraz wesprzeć funkcjonowanie aktywnego dziecka. Przy czym warto pamiętać, że powinna być ona rozsądna, racjonalna i indywidualnie dobrana do każdego dziecka. W szczególności należy uwzględnić i przenalizować stan zdrowia dziecka, obecne choroby i przyjmowane leki, codzienną dietę, nawyki związane ze stylem życia oraz aktywność i codzienne wyzwania dziecka wraz z ewentualnymi objawami i dolegliwościami, które u niego występują. Warto pamiętać, że suplementacja nigdy nie powinna zastępować zdrowej i zbilansowanej diety i powinna odbywać się przy pomocy dobrych produktów o właściwym składzie ilościowym i jakościowym. Tu szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na postać magnezu w preparacie. Najlepiej wybierać połączenia organiczne magnezu, które warunkują lepsze jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Ponadto warto zwrócić uwagę na obecność witaminy B6, która zwiększa wchłanianie magnezu i poprawia funkcjonowanie aktywnego dziecka.
Podsumowując, magnez to podstawowy pierwiastek kluczowy dla rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka. Pełni on wiele niezwykłych, ważnych i istotnych funkcji. W szczególności wspiera układ nerwowy i mięśniowo-szkieletowy dziecka, zapewniając spokój, uspokajając układ nerwowy, regulując nastrój, obniżając poziom stresu, lęku, agresji oraz poprawiając koncentrację, zwiększając zdolność uwagi i wpływając korzystnie na poziom energii, niezbędnej do podejmowania codziennych dziecięcych wyzwań. Dlatego też magnez powinien być dostarczany wraz z dietą lub poprzez rozsądną, racjonalną suplementację za pomocą produktów zawierających organiczne związku magnezu (np. cytrynian, mleczan) w połączeniu z witaminą B6.
*Tekst sponsorowany przez Opella Healthcare Poland Sp. z o.o.