cytologia płynna, cytologia LBC, LBC, test na HPV, cytologia na NFZ
Ewelina Sochacka

Test na HPV i cytologia płynna na NFZ. Nowy standard profilaktyki raka szyjki macicy

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie poszerzające program profilaktyki raka szyjki macicy o dwa badania – test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Od 26 marca NFZ finansuje te badania, co ma na celu zwiększenie skuteczności wykrywania i zapobiegania rakowi szyjki macicy w Polsce. Czy program w całym kraju ruszył równolegle?

  1. HPV HR i cytologia LBC – czym są te badania?
  2. Program profilaktyki raka szyjki macicy od marca 2025 roku – co się zmieni? Jak zrobić badania?
  3. Gdzie można wykonać refundowane badanie HPV i cytologię płynną?

HPV HR i cytologia LBC – czym są te badania?

Zarówno badanie HPV HR (ang. Human Papillomavirus High Risk), jak i cytologia na podłożu płynnym LBC (ang. Liquid-Based Cytology) są stosowane od lat 90. XX wieku na całym świecie. Do Polski trafiły na początku XXI wieku (lata 2005–2010 to okres upowszechnienia się tego rodzaju diagnostyki), niemniej były dostępne głównie komercyjnie, czyli odpłatnie w prywatnych placówkach medycznych.

Test HPV HR

  • Długotrwała infekcja wirusem HPV HR zwiększa ryzyko nowotworu nie tylko szyjki macicy, ale także odbytu, pochwy, prącia, gardła, krtani i zatok przynosowych.

  • HPV 16 i HPV 18 – najbardziej onkogenne typy, które odpowiadają za około 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Warto nadmienić, że typów wirusa HPV o wysokim potencjale onkogennym jest więcej, ale to 16 i 18 odpowiadają za ponad 70% przypadków nowotworów zależnych od przetrwałej infekcji tym wirusem.

  • Wykonanie testu na obecność HPV nie boli, ale może być nieco niekomfortowe, podobnie jak zwykła cytologia.

  • Czułość testów molekularnych HPV-DNA w wykrywaniu onkogennych typów wirusa jest bardzo wysoka – przekracza 95%.

Powiązane produkty

Cytologia LBC (inaczej cytologia jednowarstwowa lub cienkowarstwowa)

  • To bardziej precyzyjna wersja klasycznej cytologii, w której wymaz pobiera się na szkiełko laboratoryjne.

  • Pobrany materiał (komórki z tarczy szyjki macicy) jest zawieszany w specjalnym płynie, co pozwala na dokładniejszą i szybszą diagnostykę zmian onkologicznych.

  • Dzięki LBC możliwe jest nie tylko wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych (HSIL) z większą dokładnością, ale także jednoczesne oznaczenie obecności zakażenia wirusem HPV (w jednym badaniu).

  • Cytologia płynna może wykryć również bakteryjne, grzybicze i wirusowe zakażenia dróg rodnych.

  • LBC charakteryzuje się niższym odsetkiem nieodpowiednich lub niezadowalających preparatów w porównaniu z cytologią konwencjonalną, dzięki czemu może prowadzić do mniejszej liczby powtórnych badań.

Analizy naukowe wykazują, że:

  • LBC ma czułość na poziomie 92% i swoistość 79%, podczas gdy cytologia konwencjonalna osiąga czułość 76% i swoistość 76%.

  • LBC wykryła 47% przypadków zmian nowotworowych, podczas gdy cytologia konwencjonalna wykryła 27%. Czułość LBC wyniosła 100%, a cytologii konwencjonalnej 55,8%.

Czułość to zdolność testu do wykrycia chorych (im wyższa, tym mniej przeoczonych przypadków). Swoistość to zdolność testu do wykrycia zdrowych osób (im wyższa, tym mniej błędnych wyników). Przykład: jeśli test ma czułość 90%, oznacza to, że wykrywa 90% chorych, ale 10% przeocza. Jeśli ma swoistość 95%, to 95% zdrowych jest poprawnie rozpoznanych, a 5% dostaje fałszywie dodatni wynik.

Program profilaktyki raka szyjki macicy od marca 2025 roku – co się zmieni? Jak zrobić badania?

Z programu mogą skorzystać kobiety w wieku 25–64 lat. Będzie on realizowany w dwóch schematach – tradycyjnym i nowym:

  • schemat tradycyjny – cytologia klasyczna co 3 lata,

  • schemat nowy – badanie na obecność wirusa HPV HR w triażu z cytologią płynną. Triaż oznacza pobranie wymazu z szyjki macicy w celu wykonania przesiewowego testu molekularnego HPV HR oraz cytologii płynnej LBC, jeśli wynik testu na HPV HR okaże się dodatni.

PREPARATY NA INFEKCJE INTYMNE

PROBIOTYKI GINEKOLOGICZNE

PREPARATY NA INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH

Według ustawy z dnia 7 marca 2025 roku, na podstawie której wprowadzane są zmiany, wykonanie testu na HPV HR nie jest równoznaczne z wykonaniem cytologii płynnej.

Po uzyskaniu dodatniego wyniku HPV HR do wykonania cytologii płynnej nie będzie konieczne powtarzanie wizyty w celu pobrania kolejnej próbki (wymaz z szyjki macicy pobierany jest jednorazowo na podłoże płynne, dzięki czemu można wykonać zarówno test HPV HR, jak i ocenę mikroskopową LBC w kolejnym kroku).

Dalsza diagnostyka, w tym także okres, jaki musi upłynąć do kolejnego badania profilaktycznego, jest indywidualna i uzależniona od konkretnego wyniku. Przy negatywnym (ujemnym) wyniku testu na HPV HR badanie należy powtórzyć po 5 latach.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, wejście w życie rozporządzenia MZ 25 marca 2025 roku nie oznacza, że świadczeniodawcy, którzy realizowali badania profilaktyczne w ramach dotychczasowej formuły, będą automatycznie wykonywać je w ramach nowych przepisów – triaż HPV HR plus LBC. Wynika to z czasu, jaki placówki potrzebują na dostosowanie się do nowych ustaleń zarówno w aspekcie organizacyjnym, jak i cyfrowym.

Do czasu wprowadzenia niezbędnych zmian realizowanie i finansowanie programu profilaktycznego będzie odbywało się w tradycyjnym schemacie opartym na klasycznej cytologii.

Gdzie można wykonać refundowane badanie HPV i cytologię płynną?

Na badanie można zgłaszać się do poradni ginekologiczno-położniczych (AOS) oraz do biorących udział w programie placówek POZ, szpitali i centrów zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie. Listę placówek można uzyskać od konsultanta NFZ, dzwoniąc pod numer telefonu 800 190 590, lub na stronie internetowej https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczneZapisy będą możliwe również poprzez IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, na którym znajdzie się także zaproszenie na badanie.

  1. Komunikat dla świadczeniodawców, [online] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-dla-swiadczeniodawcow,8749.html [dostęp:] 2.04.2025.
  2. Dwa nowoczesne badania - HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym decyzją ministry zdrowia Izabeli Leszczyny wchodzą do programu profilaktyki raka szyjki macicy, [online] https://www.gov.pl/web/zdrowie/dwa-nowoczesne-badania---hpv-hr-oraz-cytologia-na-podlozu-plynnym-decyzja-ministry-zdrowia-izabeli-leszczyny-wchodza-do-programu-profilaktyki-raka-szyjki-macicy [dostęp:] 2.04.2025.
  3. Klasyczna cytologia idzie do lamusa. MZ wprowadza refundację testów genetycznych, [online] https://podyplomie.pl/aktualnosci/10147%2Cklasyczna-cytologia-idzie-do-lamusa-mz-wprowadza-refundacje-testow-genetycznych?srsltid=AfmBOopz4zaHfL0hsJ0wfaUa1s_a8hRmfJrb2JaJqhWhRNC9fxFncVNy [dostęp: 2.04.2025.
  4. G. Ronco i in., Accuracy of liquid based versus conventional cytology: overall results of new technologies for cervical cancer screening: randomised controlled trial, „BMJ” 2007;335(7609):28.
  5. Jin Kyoung Oh i in., Diagnostic accuracy of conventional Pap test, liquid-based cytology and human papillomavirus DNA testing in cervical cancer screening in Korea: a meta-analysis, „Epidemiology and Health” 2008;30(2):178–187.
  6. G. Deetha i in., Comparison of Liquid-based Cytology and Conventional Pap Smear for Cervical Cancer Screening: A Comprehensive Analysis of Specimen Adequacy, Diagnostic Accuracy, and Clinical Correlation, „International Journal of Academic Medicine and Pharmacy” 2024;6(3):658–663.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl