×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Choroby weneryczne – rodzaje i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową. Do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z kiłą i rzeżączką. Jednak choroby weneryczne to także inne jednostki chorobowe, czasami zdecydowanie bardziej groźne i mogące zagrażać nawet życiu.

Grzybica narządów płciowych

Najczęściej wywoływana jest przez grzyby zaliczane do drożdżaków z gatunku Candida albicans. Chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Do najbardziej typowych objawów w przypadku kobiet zalicza się świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, upławy, zazwyczaj białawe i grudkowe lub żółtawe. Poza tym kobiety często skarżą się też na pieczenie przy oddawaniu moczu, może także pojawić się bolesność w czasie stosunków płciowych. U mężczyzn natomiast zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie skóry prącia, jak również mogą pojawić się czerwone, swędzące plamki, które przekształcają się zwykle w białawy nalot. Leczenie grzybicy, zwłaszcza u kobiet, często bywa trudne i trwa długo. Grzybica ma bowiem często tendencję do nawrotów. Do leczenia zazwyczaj stosuje się w przypadku mężczyzn kremy i maści do zewnętrznego stosowania, u kobieta zaś- globulki dopochwowe. W przypadku cięższych postaci grzybicy może okazać się konieczne zastosowanie leków doustnych.

Rzęsistkowica

Wywoływana jest przez pasożyta będącego pierwotniakiem należącego do rodzaju Trichomonas. Najczęstsze objawy u kobiet to cuchnące, pieniste, zielono–żółte upławy. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, może także pojawić się ból przy oddawaniu moczu, jak również częstsze oddawanie moczu. Leczenie polega na stosowaniu właściwych antybiotyków.

Chlamydioza

Wywoływana przez Chlamydię trachomatis. U kobiet charakteryzuje się nasilonymi upławami, bólem podczas oddawania moczu, krwawieniami z pochwy po stosunku . U mężczyzn dominującym objawem jest pieczenie w czasie oddawania moczu. Do leczenia stosuje się antybiotyki.

Rzeżączka

Wywoływana jest przez bakterię o nazwie dwoinka rzeżączki. U kobiet zazwyczaj występują upławy i zaburzenia cyklu miesięcznego. U mężczyzn pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej , jak również ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Leczona jest antybiotykoterapią.

Kiła

Choroba bakteryjna wywoływana przez krętki blade. Może występować w różnych postaciach. Pierwszym objawem choroby (kiły I-rzędowej) jest pojawienie się tzw. zmiany pierwotnej, która ma postać bezbolesnej grudki. Zmiana ta dość szybko ulega owrzodzeniu i przekształca się w tzw. wrzód twardy. U mężczyzn zmiana pierwotna zazwyczaj pojawia się na prąciu, może jednak także występować w okolicy odbytu czy w jamie ustnej. U kobiet zmiana lokalizuje się zazwyczaj na wargach sromowych lub w szyjce macicy. W przebiegu kiły II-rzędowej pojawia się wysypka lub bezbolesne uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. Wysypka może mieć charakter plamek, grudek lub rzadziej krostek. Z czasem mogą pojawić się też kłykciny płaskie. Kiła może mieć także postać tzw. kiły późnej- wówczas może być utajona lub dawać objawy np. ze strony układu nerwowego. Do leczenia wykorzystuje się antybiotyki. 

Opryszczka narządów płciowych

Wywoływana przez wirusa Herpes simplex (HSV 2). W jej przebiegu u kobiet na wargach sromowych, w pochwie, w szyjce macicy, na wewnętrznych powierzchniach ud pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. U mężczyzn podobne zmiany zwykle lokalizują się na prąciu, czasami w cewce moczowej. Zmiany mogą też lokalizować się w okolicy odbytu. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Istnieje wiele typów tego wirusa. Część z nich może wywoływać łagodne zmiany w postaci kłykcin kończystych. Jednak niektóre typy wirusa (HPV 16, HPV 18) mogą stać się przyczyną raka szyjki macicy u kobiet. W przypadku wirusa brodawczaka bardzo ważna jest profilaktyka. Od kilku lat można zaszczepić się szczepionką, która ma zapobiegać zakażeniom- chroni ona jednak tylko przed infekcją wirusem HPV 6, 11, 16, 18.

AIDS

W czasie stosunku bez właściwego zabezpieczenia może dojść także do zakażenia wirusem HIV, co może doprowadzić z czasem do rozwoju pełnoobjawowego AIDS. Jest to jak wiadomo choroba na razie nieuleczalna, która kończy się śmiercią pacjenta.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

Te dwa rodzaje WZW także mogą być przenoszone drogą kontaktów seksualnych. Są to również choroby przewlekłe, które niosą dla pacjenta bardzo poważne problemy zdrowotne.

Pamiętajmy, aby zawsze używać prezerwatywy! Nawet wówczas, kiedy kobieta stosuje inną, np. hormonalną metodę antykoncepcji. Prezerwatywa bowiem to jedyny środek, który znacznie zmniejsza ryzyko (choć nigdy nie wyeliminuje go do zera) zarażenia się groźną chorobą w czasie wakacyjnego, przygodnego seksu.


Podziel się: