Choroby weneryczne – rodzaje i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

Choroby weneryczne – rodzaje i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową. Do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z kiłą i rzeżączką. Jednak choroby weneryczne to także inne jednostki chorobowe, czasami zdecydowanie bardziej groźne i mogące zagrażać nawet życiu.

Grzybica narządów płciowych

Najczęściej wywoływana jest przez grzyby zaliczane do drożdżaków z gatunku Candida albicans. Chorują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Do najbardziej typowych objawów w przypadku kobiet zalicza się świąd i pieczenie pochwy oraz sromu, upławy, zazwyczaj białawe i grudkowe lub żółtawe. Poza tym kobiety często skarżą się też na pieczenie przy oddawaniu moczu, może także pojawić się bolesność w czasie stosunków płciowych. U mężczyzn natomiast zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie skóry prącia, jak również mogą pojawić się czerwone, swędzące plamki, które przekształcają się zwykle w białawy nalot. Leczenie grzybicy, zwłaszcza u kobiet, często bywa trudne i trwa długo. Grzybica ma bowiem często tendencję do nawrotów. Do leczenia zazwyczaj stosuje się w przypadku mężczyzn kremy i maści do zewnętrznego stosowania, u kobieta zaś- globulki dopochwowe. W przypadku cięższych postaci grzybicy może okazać się konieczne zastosowanie leków doustnych.

Rzęsistkowica

Wywoływana jest przez pasożyta będącego pierwotniakiem należącego do rodzaju Trichomonas. Najczęstsze objawy u kobiet to cuchnące, pieniste, zielono–żółte upławy. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, może także pojawić się ból przy oddawaniu moczu, jak również częstsze oddawanie moczu. Leczenie polega na stosowaniu właściwych antybiotyków.

Chlamydioza

Wywoływana przez Chlamydię trachomatis. U kobiet charakteryzuje się nasilonymi upławami, bólem podczas oddawania moczu, krwawieniami z pochwy po stosunku . U mężczyzn dominującym objawem jest pieczenie w czasie oddawania moczu. Do leczenia stosuje się antybiotyki.

Rzeżączka

Wywoływana jest przez bakterię o nazwie dwoinka rzeżączki. U kobiet zazwyczaj występują upławy i zaburzenia cyklu miesięcznego. U mężczyzn pojawia się ropny wyciek z cewki moczowej , jak również ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Leczona jest antybiotykoterapią.

Kiła

Choroba bakteryjna wywoływana przez krętki blade. Może występować w różnych postaciach. Pierwszym objawem choroby (kiły I-rzędowej) jest pojawienie się tzw. zmiany pierwotnej, która ma postać bezbolesnej grudki. Zmiana ta dość szybko ulega owrzodzeniu i przekształca się w tzw. wrzód twardy. U mężczyzn zmiana pierwotna zazwyczaj pojawia się na prąciu, może jednak także występować w okolicy odbytu czy w jamie ustnej. U kobiet zmiana lokalizuje się zazwyczaj na wargach sromowych lub w szyjce macicy. W przebiegu kiły II-rzędowej pojawia się wysypka lub bezbolesne uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. Wysypka może mieć charakter plamek, grudek lub rzadziej krostek. Z czasem mogą pojawić się też kłykciny płaskie. Kiła może mieć także postać tzw. kiły późnej- wówczas może być utajona lub dawać objawy np. ze strony układu nerwowego. Do leczenia wykorzystuje się antybiotyki. 

Opryszczka narządów płciowych

Wywoływana przez wirusa Herpes simplex (HSV 2). W jej przebiegu u kobiet na wargach sromowych, w pochwie, w szyjce macicy, na wewnętrznych powierzchniach ud pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. U mężczyzn podobne zmiany zwykle lokalizują się na prąciu, czasami w cewce moczowej. Zmiany mogą też lokalizować się w okolicy odbytu. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwwirusowych.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Istnieje wiele typów tego wirusa. Część z nich może wywoływać łagodne zmiany w postaci kłykcin kończystych. Jednak niektóre typy wirusa (HPV 16, HPV 18) mogą stać się przyczyną raka szyjki macicy u kobiet. W przypadku wirusa brodawczaka bardzo ważna jest profilaktyka. Od kilku lat można zaszczepić się szczepionką, która ma zapobiegać zakażeniom- chroni ona jednak tylko przed infekcją wirusem HPV 6, 11, 16, 18.

AIDS

W czasie stosunku bez właściwego zabezpieczenia może dojść także do zakażenia wirusem HIV, co może doprowadzić z czasem do rozwoju pełnoobjawowego AIDS. Jest to jak wiadomo choroba na razie nieuleczalna, która kończy się śmiercią pacjenta.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

Te dwa rodzaje WZW także mogą być przenoszone drogą kontaktów seksualnych. Są to również choroby przewlekłe, które niosą dla pacjenta bardzo poważne problemy zdrowotne.

Pamiętajmy, aby zawsze używać prezerwatywy! Nawet wówczas, kiedy kobieta stosuje inną, np. hormonalną metodę antykoncepcji. Prezerwatywa bowiem to jedyny środek, który znacznie zmniejsza ryzyko (choć nigdy nie wyeliminuje go do zera) zarażenia się groźną chorobą w czasie wakacyjnego, przygodnego seksu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jajeczko kobiety selekcjonuje plemniki, które mogą je zapłodnić

  Proces starań o dziecko bywa długi i żmudny, a wielu kobietom nie udaje się zajść w ciążę bez dodatkowej pomocy w ramach zabiegów inseminacji i in vitro. Nawet u par całkowicie zdrowych i świadomych faz cyklu, szanse na zapłodnienie nie są pewne – naukowcy z Uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze odkryli kolejną przyczynę, która może stać za tą prawidłowością. Z ich badań wynika, że to, czy plemnik połączy się z komórką jajową nie zależy tylko od jakości spermy, ale też od biologicznych „preferencji” kobiecego jajeczka. 

 • Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

  Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu?

 • Naukowcy odkryli męski gen pożądania

  Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

 • Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?

  W badaniu opublikowanym w „Science Advances” czytamy, że naukowcy z Georgia Institute of Technology i University of Michigan opracowali bardzo prosty, ale skuteczny w użyciu środek antykoncepcyjny, który wygląda bardzo podobnie do plastra i w dodatku jest biodegradowalny. Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

 • Neurony RFRP – odnaleziono element łączący stres i niepłodność

  Naukowcy z Centrum Neuroendokrynologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii dostarczyli dowodów na neuronalne powiązanie między stresem a niepłodnością. Testy laboratoryjne wykazały, że neurony RFRP są aktywne w sytuacjach stresowych i tłumią działanie hormonów rozrodczych.

 • Z Programu Zdrowia Publicznego na lata 2021-2025 znika kompleksowa ochrona zdrowia prokreacyjnego

  Resort zdrowia wycofuje się z projektu dotyczącego prokreacji i podjął decyzje o zakończeniu jego finansowania. Według MZ inicjatywa, która miała zastąpić in vitro okazała się mało popularna i nie przyniosła satysfakcjonujących efektów

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij