test na HIV, badanie na HIV, HIV w POZ,
Ewelina Sochacka

Testy na HIV dostępne bezpłatnie w POZ. Jak przebiega badanie?

Od 5 maja 2025 roku testy na HIV można wykonać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – bez skierowania do specjalisty i bez dodatkowych kosztów. To ważna zmiana w profilaktyce zdrowotnej, zwłaszcza że aż 17% osób zakażonych HIV nie jest świadomych swojej choroby. Warto pamiętać, że z HIV można dziś żyć normalnie i skutecznie kontrolować przebieg choroby.

  1. Nowy standard diagnostyki HIV – badanie dostępne bezpłatnie w POZ
  2. Jak przebiega badanie na HIV w POZ?
  3. Jak wygląda badanie na HIV w POZ od 5 maja?
  4. Kto powinien wykonać test na HIV? Wskazania
  5. Dlaczego warto wykonać test na HIV?
  6. Nowoczesne leczenie zakażenia HIV
  7. Rosnąca liczba zakażeń HIV w Polsce
  8. Podsumowanie

Nowy standard diagnostyki HIV – badanie dostępne bezpłatnie w POZ

Jeszcze do niedawna test na HIV w Polsce można było wykonać bezpłatnie i anonimowo w wybranych Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, które nie były dostępne we wszystkich miejscowościach, a wiele osób nawet nie wiedziało o ich istnieniu. Ponadto lekarze POZ nie mieli możliwości zlecania takiego badania w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Testy na HIV w Polsce były refundowane głównie w następujących przypadkach:

  1. Pacjenci kierowani przez specjalistów – np. chorób zakaźnych, ginekologów, onkologów.
  2. Kobiety w ciąży – obowiązkowe badanie w ramach opieki prenatalnej.
  3. Osoby przyjmowane do szpitala – w niektórych przypadkach, jeśli istniało podejrzenie ryzyka zakażenia.
  4. Dawcy krwi i narządów – obowiązkowe testy.
  5. Grupy wysokiego ryzyka – osoby kierowane przez instytucje zdrowotne.
Od 5 maja 2025 roku sytuacja uległa istotnej zmianie – testy na HIV stały się świadczeniem gwarantowanym w POZ, co oznacza, że każdy dorosły pacjent może zostać na nie skierowany przez swojego lekarza rodzinnego bez dodatkowych formalności, kosztów i kolejnych wizyt w gabinetach.

To ogromny krok w stronę powszechnej profilaktyki, wcześniejszego wykrywania zakażeń i skuteczniejszej walki z epidemią HIV w Polsce. Zlecanie testów odbywa się w ramach programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”.

Powiązane produkty

Jak przebiega badanie na HIV w POZ?

W poradniach POZ będą wykonywane testy przesiewowe na HIV IV generacji, które umożliwiają wcześniejsze wykrycie zakażenia w porównaniu do testów III generacji. Dzięki zastosowaniu testów IV generacji okienko serologiczne, czyli czas, w którym można wykryć infekcję, jest krótsze o około siedem dni, co pozwala na szybsze rozpoczęcie leczenia i zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa na inne osoby. Test charakteryzuje się wysoką czułością (99,4–100%) i swoistością (98,3–99,94%), co minimalizuje ryzyko wyników fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych.

Jak wygląda badanie na HIV w POZ od 5 maja?

  1. Konsultacja z lekarzem – podczas wizyty lekarz oceni potrzebę wykonania testu na HIV i (jeśli uzna to za zasadne) zleci badanie.
  2. Pobranie próbki – test polega na pobraniu próbki krwi, która następnie jest analizowana w laboratorium diagnostycznym. Aby oddać próbkę krwi do badania, nie trzeba być na czczo.
  3. Odbiór wyniku – wynik testu jest dostępny po kilku dniach. W przypadku wyniku pozytywnego konieczne jest potwierdzenie diagnozy np. za pomocą testu molekularnego (NAAT).

DOMOWE TESTY DIAGNOSTYCZNE

PREZERWATYWY

PREPARATY NA ODPORNOŚĆ

Kto powinien wykonać test na HIV? Wskazania

Wczesne wykrycie HIV pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia, poprawia jakość życia i minimalizuje ryzyko przenoszenia wirusa na innych.

Test na HIV powinien wykonać każdy, kto:

  • miał ryzykowne kontakty seksualne – np. bez zabezpieczenia, z nowym lub nieznanym partnerem, z osobą, której stan zdrowia (w tym status serologiczny) jest nieznany;
  • przeszedł  zakażenie chorobą weneryczną (przenoszoną drogą płciową);
  • przyjmował jakiekolwiek substancje (narkotyki, anaboliki) w iniekcjach i używał do tego sprzętu, z którego korzystały inne osoby;
  • planuje ciążę lub jest w ciąży – test na HIV jest zalecany w ramach opieki prenatalnej, co pozwala na skuteczne leczenie matki i zapobieganie przeniesieniu wirusa na dziecko;
  • przyjmuje leki immunosupresyjne – np. po przeszczepieniach lub w leczeniu nowotworów;
  • wykonywał tatuaż lub piercing przy użyciu niesterylnego sprzętu;
  • ma objawy wskazujące na infekcję HIV – np. przewlekłe zmęczenie, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych;
  • należy do grup ryzyka – np. osoby aktywne seksualnie, osoby z wieloma partnerami, osoby pracujące w branży, która może narażać na kontakt z krwią (np. pracownicy służby zdrowia);
  • chce po prostu wykluczyć zakażenie – nawet w przypadku braku objawów regularne testowanie zaleca się wszystkim aktywnym seksualnie dorosłym.

W zależności od rodzaju użytego testu badanie należy wykonać nie wcześniej niż po 2 a nawet 6 tygodniach od sytuacji ryzykownej.

Dlaczego warto wykonać test na HIV?

Zakażenie wirusem HIV przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Szacuje się, że aż 17% osób żyjących z HIV w Polsce nie ma świadomości swojego zakażenia.

To oznacza, że osoby te nie leczą się i mogą nieświadomie zakażać innych. Wczesne wykrycie HIV pozwala na szybkie rozpoczęcie terapii antyretrowirusowej, która znacząco poprawia jakość i długość życia pacjenta oraz minimalizuje ryzyko przeniesienia wirusa na innych.

Nowoczesne leczenie zakażenia HIV

Współczesna terapia antyretrowirusowa (ARV) polega na stosowaniu kombinacji leków, które hamują rozwój wirusa HIV w organizmie. Celem terapii jest obniżenie poziomu wirusa do poziomu nieoznaczalnego (tzw. undetectable), co pozwala na utrzymanie zdrowia pacjenta i zapobiega przekazywaniu HIV innym osobom.

Najczęściej stosowana jest terapia skojarzona, obejmująca 3 lub więcej leków z różnych grup, takich jak inhibitory odwrotnej transkryptazy, inhibitory proteazy oraz inhibitory integrazy. Dzięki nowoczesnym lekom terapia jest skuteczna, bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów. Leki przyjmuje się zwykle raz dziennie, co ułatwia ich stosowanie i poprawia jakość życia osób zakażonych HIV.

Nowoczesna terapia antyretrowirusowa ma znaczący wpływ na długość życia osób żyjących z HIV. Badania pokazują, że odpowiednio stosowana terapia może niemal całkowicie zniwelować ryzyko przedwczesnej śmierci spowodowanej HIV. Dzięki jej skuteczności osoby, które rozpoczynają leczenie na wczesnym etapie zakażenia, mogą osiągnąć normalną długość życia, porównywalną z osobami, które nie są zakażone. Współczesne terapie skutkują bardzo małym ryzykiem progresji choroby do etapu AIDS, co w przeszłości stanowiło główną przyczynę zgonów.

Dowiedz się więcej: AIDS – leczenie i objawy

Rosnąca liczba zakażeń HIV w Polsce

W ciągu ostatnich pięciu lat (2020–2024) w Polsce odnotowano istotny wzrost liczby nowych zakażeń HIV. W 2020 roku zarejestrowano 934 przypadki, a w 2023 roku już 2879, co stanowi ponad trzykrotny wzrost w ciągu trzech lat. Wzrost ten może być częściowo wynikiem opóźnionych zgłoszeń z okresu pandemii COVID-19 oraz fali migracji uchodźców z Ukrainy, gdzie przed wojną szacowano, że nawet 1% populacji był zakażony HIV.

W obliczu rosnącej liczby zakażeń kluczowe staje się zwiększenie świadomości społecznej, promowanie regularnych testów na HIV oraz kontynuacja działań edukacyjnych, szczególnie wśród młodszych pokoleń.

Podsumowanie

Bezpłatny test na HIV w POZ – od 5 maja 2025 roku testy na HIV są dostępne bezpłatnie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, co umożliwia szybkie wykrycie zakażenia i skuteczną profilaktykę.

Testy na HIV IV generacji – w POZ wykonywane są testy IV generacji, które wykrywają HIV szybciej niż tradycyjne testy III generacji, dzięki czemu przyspieszają rozpoczęcie leczenia i zmniejszają ryzyko transmisji wirusa.

Wzrost liczby zakażeń HIV w Polsce – liczba nowych zakażeń HIV w Polsce rośnie, dlatego tak ważne jest zwiększenie świadomości społecznej i regularne testowanie w grupach ryzyka.

  1. Kto powinien zrobić test na HIV?, [online] https://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/04.html [dostęp:] 11.05.2025.
  2. Kiedy wykonać test na HIV?, [online] https://www.gov.pl/web/psse-krotoszyn/kiedy-wykonac-test-na-hiv [dostęp:] 11.05.2025.
  3. Test na HIV dostępny u lekarza POZ, [online] https://www.gov.pl/web/psse-kamien-pomorski/test-na-hiv-dostepny-u-lekarza-poz [dostęp:] 11.05.2025.
  4. Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w 2023 roku, [online] https://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/hiv_aids/2023.htm [dostęp:] 11.05.2025.
  5. Aż co trzecia osoba zakażona HIV w Polsce nie wie o swojej chorobie, [online] https://politykazdrowotna.com/artykul/az-co-trzecia-osoba-n1391734?utm_.com [dostęp:] 11.05.2025.
  6. Podstawowe informacje epidemiologiczne, [online] https://aids.gov.pl/hiv_aids/450-2-2/ [dostęp:] 11.05.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co należy wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową?

    Choroby przenoszone drogą płciową, dawniej zwane chorobami wenerycznymi to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, którymi można zarazić się poprzez kontakty seksualne.

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Choroby weneryczne – rodzaje i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

    Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową. Do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z kiłą i rzeżączką. Jednak choroby weneryczne to także inne jednostki chorobowe, czasami zdecydowanie bardziej groźne i mogące zagrażać nawet życiu.

  • Odpowiedzialny seks — o profilaktyce chorób wenerycznych

    Nie zawsze dzieje się tak, że w czasie, gdy ktoś ma wielu partnerów seksualnych oraz uprawia seks bez zabezpieczenia, nabawia się choroby wenerycznej. Jak się przed nią ustrzec, jakie badania wykonać i kiedy, by sprawdzić czy doszło do zakażenia?

  • Nowa terapia pozwoli wyleczyć HIV?

    Choć obecnie medyczny świat skupia się przede wszystkim na walce z koronawirusem, wciąż nie udało się wygrać z wieloma innymi drobnoustrojami, które sieją zdrowotne spustoszenie na całym świecie. Jednym z groźniejszych przeciwników nadal pozostaje wirus HIV, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Choć dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, AIDS obecnie uznać można za chorobę przewlekłą, z którą można żyć względnie dobrze i długo, zwalczenie samego wirusa pozostaje niedoścignionym celem. Czy nowa terapia da nadzieję chorym?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Rak odbytu – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

    Rak odbytu jest jednym z najrzadszych nowotworów jelita grubego – stanowi około 2% wszystkich przypadków. Ze względu na wstydliwą dla wielu osób okolicę oraz mylną ocenę zmian okołoodbytowych jako łagodnych rozpoznaje się go najczęściej w wysokim stadium zaawansowania, w którym rokowanie jest niepomyślne. Wiele odmian raka odbytu jest trudnych do wyleczenia. Wiążą się one z wysoką śmiertelnością, dlatego warto konsultować każdą zmianę tej okolicy. Czym jest rak odbytu? Jak go zdiagnozować?

  • Krosty na języku – czy są groźne? O czym świadczą? Jak leczyć?

    Krosty na języku to zmiany, które mimo niewielkich rozmiarów mogą być źródłem dyskomfortu lub bólu. Występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U ich podłoża mogą leżeć infekcje, niedobory mikro- i makroelementów, alergie oraz inne poważniejsze schorzenia. Jeśli nawracają i budzą nasz niepokój, należy skonsultować się ze specjalistą. Od czego więc robią się krosty na języku? Co oznaczają i jak je leczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl