Wszystko o ciąży: od planowania do porodu

Wszystko o ciąży: od planowania do porodu

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie w organizmie zachodzi bardzo wiele zmian – tak, aby ciało przyszłej mamy stwarzało idealne warunki do rozwoju maluszka. Pojawia się więc wiele wyzwań, doświadczeń i objawów, które mogą wzbudzać niepokój. Dlatego przyszli rodzice poszukują rzetelnych porad ciążowych. Takich, które pomagają przygotować się do ciąży i przejść przez ten moment w zdrowiu i z niezachwianym poczuciem bezpieczeństwa.

Wskazówki dla kobiet w ciąży są dostępne w tym dziale Czytelni. Są przygotowane przez ekspertów, zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej. Warto zapoznać się również z poradami dla przyszłych mam – pomagają zaplanować powitanie nowego członka rodziny.

Zdrowie w ciąży – rzetelne porady i sprawdzone wskazówki dla przyszłej mamy

Chociaż ciąża to czas wyjątkowy, nie jest chorobą. Kobieta powinna być na niego gotowa – tak, aby stan jej organizmu sprzyjał zdrowemu rozwojowi płodu. Dlatego porady dla przyszłych mam warto zacząć czytać jeszcze na długo przed odstawieniem antykoncepcji i rozpoczęcie starań o potomstwo.

Lekarze radzą, aby przygotowania do ciąży rozpocząć nawet na 12 miesięcy przed poczęciem. Istotne kroki, o których należy pamiętać, to m.in.:

 • konsultacja z lekarzem ginekologiem;
 • przyjmowanie kwasu foliowego;
 • zadbanie o zdrowo zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę kwasu foliowego;
 • odstawienie używek.

Już w tym czasie może się pojawić wiele pytań, a także obaw o problemy w ciąży. To więc dobry moment, aby zacząć pogłębiać swoją wiedzę.

Porady ciążowe dostarczą m.in. wskazówek dotyczących:

 • rekomendowanej dawki kwasu foliowego;
 • prawidłowej diety dla kobiety myślącej o macierzyństwie;
 • liście badań, które warto wykonać przed ciążą;
 • wpływu chorób przewlekłych na proces planowania potomstwa;
 • śledzenia procesu owulacji i dni płodnych.

Im większa będzie świadomość przyszłej mamy i jej partnera w tych kwestiach, z tym większym spokojem przyjmą oni wiadomość o tym, że już za 9 miesięcy pojawi się nowe życie.

Warto zapoznać się także z zagadnieniami związanymi z płodnością – takie informacje mogą być szczególnie przydatne, jeżeli przyszli rodzice mają problemy z poczęciem.

Ciąża – objawy, badania i dolegliwości

Czytając wskazówki dla kobiet w ciąży, można się dowiedzieć, że pierwsze objawy „stanu błogosławionego” pojawiają się w krótkim czasie po zapłodnieniu. Pierwszym symptomem, który o tym świadczy, jest najczęściej brak menstruacji w spodziewanym terminie. To znak, że warto wykonać test ciążowy, a następnie udać się do ginekologa w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

Uwaga! Pęcherzyk ciążowy jest widoczny na USG dopiero ok. 7-10 dnia od momentu planowego rozpoczęcia miesiączki. I to mniej więcej w takim terminie warto umówić się na wizytę z ginekologiem.

Porady ciążowe to dobre źródło wiedzy o tym, w jaki sposób zmienia się ciało kobiety i jak rozwija się płód. Każdy kolejny tydzień przynosi nowe informacje i zupełnie inne odczucia.

Przykładowo, wczesne objawy ciąży to m.in. wahania nastroju, nudności, częste parcie na pęcherz, wzdęcia oraz zaparcia, senność, bolesność piersi czy zgaga. Pamiętaj przy tym, że każda kobieta może doświadczać innego „zestawu” symptomów.

W drugim trymestrze mogą się pojawić częste zawroty głowy, skurcze lub bolesność w pachwinie, zmiany skórne, a także bóle mięśni. Ostatnie trzy miesiące ciąży mogą przynieść duszność, opuchliznę stóp i kostek, a blisko porodu – skurcze przepowiadające. To czas na przygotowanie się na pobyt w szpitalu i poród! Porady dla mam w ciąży pomogą lepiej zrozumieć zmiany w ciele, a także ułatwią radzenie sobie z typowymi wyzwaniami.

Porady ciążowe – badania

Kobieta powinna być otoczona opieką medyczną już od pierwszego trymestru. Regularne wizyty u ginekologa oraz podążanie za kalendarzem badań w ciąży znacznie zwiększają szanse na zdrowy rozwój maluszka i bezpieczny przebieg tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy.

Lekarz zaleci przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki już w pierwszych tygodniach „stanu błogosławionego”. Poza wykonaniem USG konieczne jest przeprowadzenie badań krwi (np. pod kątem jej grupy, odczynu Coombsa, poziomu TSH czy stężenia glukozy), moczu, a także cytologii. Na kolejnych etapach ciąży konieczna jest m.in. krzywa cukrowa.

Ponadto istnieje szereg badań rekomendowanych – w tym testy w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie.

Problemy w ciąży

Chociaż w zdecydowanej większości przypadków 9 miesięcy oczekiwania na narodziny przebiega bezpiecznie i bez komplikacji, mogą się też pojawić problemy w ciąży. Wszelkie niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

W tej grupie można wymienić np. krwawienie, bóle brzucha, duże obrzęki, silne bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi. Problemy mogą wywołać także niektóre choroby, na które zapadnie przyszła mama – np. toksoplazmoza, różyczka czy CMV. Wyzwaniem będą również schorzenia przewlekłe, z którymi zmaga się kobieta – w szczególności te o podłożu hormonalnym.

Każda taka sytuacja wymaga odpowiedniego podejścia – warto więc śledzić porady dla przyszłych mam związane z tym tematem.

Wsparcie w problemach z płodnością

Porady ciążowe mogą być istotne także dla osób, które mają problemy z poczęciem. Przyczyn, dla których one występują, jest bardzo wiele. Mogą one dotyczyć zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Ich podłoże może być związane m.in. z:

 • otyłością,
 • niehigienicznym trybem życia,
 • stosowaniem używek,
 • stresem,
 • osiągnięciem określonego wieku (dla kobiet to już ok. 30. r.ż.),
 • zaburzeniami hormonalnymi.

Każda sytuacja wymaga pogłębionej diagnostyki. Tylko w jej efekcie można wytyczyć najlepszy kierunek działania w staraniu się o dziecko.

Pielęgnacja i higiena w czasie ciąży

Często czytane wskazówki dla kobiet w ciąży dotyczą również kwestii higieny i pielęgnacji. W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • higienę intymną – warto zapoznać się z poradami dla przyszłych mam dotyczącymi zasad zażywania kąpieli, a także przeciwdziałania infekcjom intymnym;
 • zdrowie jamy ustnej – ciąża to okres, gdy zwiększa się podatność na problemy z dziąsłami;
 • kwestie sanitarne, związane z unikaniem ekspozycji na typowe patogeny, np. wirusy wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych.

Równie ważne są kwestie dotyczące pielęgnacji skóry w ciąży – zwłaszcza w okolicach rosnącego brzucha, piersi czy bioder. Mogą się tam pojawić rozstępy, których występowanie pomogą ograniczyć odpowiednio dobrane składniki produktów kosmetycznych.

Jak zatem widać, porady ciążowe obejmują bardzo szeroką gamę tematów. Pomagają przejść przez ten wyjątkowy czas z większą świadomością procesów, które zachodzą w ciele kobiety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij