Porady farmaceutyczne w zakresie zdrowia

Porady w zakresie zdrowia są poszukiwane przez szerokie grono osób. Internet dla wielu stał się kluczowym źródłem informacji. Przy ich poszukiwaniu warto skorzystać ze sprawdzonego i wiarygodnego źródła. Właśnie z tą myślą są udzielane porady farmaceuty.

Eksperci po studiach farmaceutycznych, z praktyką w zawodzie, mogą rzetelnie wyjaśnić np. zasady przyjmowania leków lub suplementów diety. Wskażą też, jakie substancje aktywne są w nich zawarte i omówią ich właściwości czy też ewentualne interakcje między różnymi stosowanymi środkami. Dlatego warto się dowiedzieć, co odpowiada farmaceuta – tak, aby świadomie podejmować decyzje dotyczące swojego zdrowia.

Leki, suplementy diety i zioła – porady farmaceutyczne

W aptekach bez recepty są dostępne wyroby o różnych rejestracjach. Tabletki bez recepty to nie tylko leki, ale również suplementy diety. Ponadto można kupić różnego rodzaju wyroby ziołowe – wiele z nich także jest uznawanych przez prawo za wyroby lecznicze.

Warto znać różnice dotyczące przyjmowania leków lub suplementów diety. Należy wiedzieć przede wszystkim, że:

  • leki podlegają prawu farmaceutycznemu i zawierają substancje aktywne mające zastosowanie w terapii konkretnych jednostek chorobowych – są więc elementem leczenia objawowego, jak i przyczynowego lub profilaktyki chorób;
  • suplementy diety to jedna z grup żywności – zawierają one skoncentrowane porcje witamin oraz składników mineralnych i podobnych, które wspierają odżywianie. Ich składniki mogą zatem wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jednak nie można ich traktować jako alternatywę dla zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.

Dlatego zanim sięgnie się po tabletki bez recepty czy po preparaty w innej formie, warto zapoznać się z poradami farmaceuty.

Dlaczego warto skorzystać z porady doświadczonego farmaceuty?

Porady farmaceuty to sprawdzone i rzetelne źródło wiedzy istotnej dla każdej osoby, która chce w bezpieczny sposób dbać o zdrowie własne i swoich bliskich.

Farmaceuta:

  • wskaże, jakie leki znajdują zastosowanie przy konkretnych chorobach (np. statyny na cholesterol);
  • podpowie, na co zwrócić uwagę, dobierając preparaty – istotne mogą być np. kwestie interakcji substancji aktywnych zawartych w przyjmowanych lekach;
  • wyjaśni, w jakich sytuacjach jest konieczna konsultacja z lekarzem;
  • „weźmie pod lupę” składniki popularnych substancji aktywnych stosowanych np. w środkach na odchudzanie, na rzucenie palenia (np. cytyzyna) czy na zapalenie pęcherza i objaśni ich działanie oraz zasadność stosowania;
  • podpowie, kiedy powinny być stosowane antybiotyki i jakie substancje można dodatkowo przyjmować w tym czasie, aby np. wspomóc mikrobiotę jelitową.

Sprawdzone domowe sposoby na różne dolegliwości

Farmaceuta odpowiada również na pytania odnoszące się do domowych sposobów walki z rozmaitymi dolegliwościami. Podpowiada, które z nich mogą się okazać skuteczne, a które niekoniecznie. Warto poznać np. wskazówki dotyczące radzenia sobie z migrenowym bólem głowy czy z dolegliwościami towarzyszącymi stłuczeniom, siniakom albo zwyrodnieniu kręgosłupa.

W takich przypadkach, poza tym, że najczęściej sięga się po odpowiednio dobrane tabletki bez recepty i podobne środki, należy podjąć inne określone działania. Np. w przypadku migreny pomóc mogą przeniesienie się do zaciemnionego, cichego pomieszczenia czy chłodne okłady na głowę, a jednym z domowych sposobów na ból brzucha będzie termoterapia. Natomiast po doznaniu stłuczenia nogi konieczne może się okazać usztywnienie stawu lub schłodzenie miejsca urazu. Takie wskazówki może przekazać również farmaceuta.

Kłopotliwe pytania do farmaceuty – o co można zapytać?

Kontakt z farmaceutą to dobra okazja do tego, aby uzyskać rzetelne odpowiedzi na nurtujące pytania. Nie należy się wstydzić je zadawać – choćby dlatego, że osoby wykonujące ten zawód obowiązuje tajemnica zawodowa. Wskazuje na to art. 34 Ustawy z dn. 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty. Oznacza to, że aptekarz nie ma prawa do rozpowszechniania informacji dotyczących zdrowia pacjenta, który zgłosi się do niego z problemem.

W związku z tym farmaceutę można zapytać m.in. o to:

  • co stosować na choroby i dolegliwości różnego rodzaju – także te bardziej wstydliwe, np. związane ze świądem w okolicach intymnych (np. swędzenie odbytu) albo z bolesnością przy oddawaniu moczu;
  • jakie są zasady przyjmowania leków lub suplementów diety – farmaceuta podpowie, w jaki sposób właściwie je podawać; np. czy robić to na czczo, czy w trakcie posiłku lub po jego zakończeniu;
  • czy wybierane tabletki bez recepty nie wpłyną na działanie już przyjmowanych leków;
  • czy istnieją tańsze odpowiedniki leków lub też środki ziołowe o podobnych właściwościach;
  • jak postępować, jeśli pominęło się dawkę leku;
  • w jaki sposób przechowywać zakupione produkty.

Nie należy się obawiać rozmowy – zwłaszcza że farmaceuta jest osobą upoważnioną do udzielania porad w zakresie zdrowia, przyjmowania leków lub suplementów diety czy doboru sprzętu medycznego .

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij