Skuteczne diety i porady dotyczące aktywnego stylu zycia

Jak szybko schudnąć? Jakie są zasady zdrowego stylu życia? Jak wprowadzić zdrowy ruch do codziennej rutyny? To tylko niektóre pytania zadawane przez osoby, które chcą zadbać o zrównoważony rozwój ciała i umysłu. Jest to coraz trudniejsze w obecnych realiach. Życie w ciągłym pośpiechu, stres, coraz więcej godzin spędzanych za biurkiem… jak zatem pogodzić swoje ambicje zawodowe z zasadami zdrowego stylu życia? Podpowiedzi warto szukać w poradach przygotowanych przez ekspertów. Znajdziesz je w artykułach w tej sekcji Czytelni.

Jak schudnąć? Skuteczna dieta

Chociaż wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko schudnąć, w rzeczywistości nie jest to prawidłowo postawione pytanie. Różnego rodzaju „diety cud” – polegające np. na prowadzeniu długotrwałych postów czy eliminacji konkretnych grup składników pokarmowych – mogą przynieść efekty w krótkim czasie. Jednak odbędzie się to kosztem zdrowia.

Można się też spodziewać, że wypracowane w ten sposób rezultaty zostaną szybko utracone. Powodów jest kilka.

  • Restrykcyjna dieta jest trudna do utrzymania przez dłuższy czas. Organizm już po kilku dniach czy tygodniach zacznie się domagać dostarczenia brakujących składników. Dlatego bardzo łatwo jest powrócić do starych nawyków żywieniowych.
  • Szybkie chudnięcie zazwyczaj kończy się wystąpieniem efektu jo-jo, a więc przybraniem na wadze jeszcze więcej kilogramów, niż pojawiało się na wadze przed rozpoczęciem odchudzania.

Dlatego lepiej zadać sobie pytanie, jak schudnąć skutecznie i raz na zawsze.

Jak schudnąć? Rozsądnie i w oparciu o zdrową dietę

Chudnięcie powinno być długotrwałym i spokojnym procesem – takim, który w łagodny sposób pozwoli zgubić nadprogramowe kilogramy. Spokojny rytm wracania do prawidłowej sylwetki sprawia, że łatwiej jest uniknąć np. utraty jędrności skóry (co jest typowe np. przy szybkim wychodzeniu z otyłości) czy niepożądanych reakcji ze strony organizmu.

W tym procesie istotne są dwa elementy:

  • zdrowa dieta – prowadzona zgodnie z wytycznymi WHO, w oparciu o odpowiednio zbilansowane posiłki;
  • zdrowy styl życia – rozumiany jako utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Im częściej się ruszasz, tym więcej spalasz kalorii. W efekcie ilość tkanki tłuszczowej się zmniejsza.

Odchudzanie można prowadzić samodzielnie, jednak np. przy dużej nadwadze czy otyłości warto rozważyć skorzystanie z usług specjalistów: dietetyka, psychodietetyka czy trenera osobistego.

Zdrowe odżywianie

Można znaleźć wiele przepisów na zdrowe odżywianie. Warto jednak skoncentrować się na tych, które są oparte na fundamentach nauki. Dobrymi wskazówkami służy np. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej przygotowana przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej na bazie wytycznych WHO.

Zgodnie ze znajdującymi się tam wytycznymi, zdrowa dieta dla osoby nieborykającej się z chorobami przewlekłymi obejmuje:

  • regularne spożywanie posiłków – 4-5 razy dziennie, co 3-4 godziny;
  • jedzenie jak najczęściej warzyw oraz owoców (w proporcjach 3:1);
  • sięganie po nabiał, najlepiej niepełnotłusty;
  • ograniczenie spożycia mięsa, w szczególności czerwonego oraz wysoko przetworzonego;
  • ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz sięgania po te roślinne;
  • unikanie cukru, słodyczy oraz nadmiaru soli;
  • picie co najmniej 1,5 l wody dziennie;
  • unikanie spożywania alkoholu.

Warto przy tym pamiętać, że zalecenia te będą inne dla osób, które zmagają się z konkretnymi schorzeniami. Odmienne zalecenia dietetyczne będą dotyczyć np. pacjentów z:

Szczegółowe zalecenia dotyczące diety w takich sytuacjach należy ustalić indywidualnie z lekarzem. Zdrowa dieta będzie miała kluczowy wpływ na utrzymanie dobrego stanu zdrowia.

Aktywny tryb życia – sport, siłownia, ćwiczenia

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Odżywianie to nie wszystko. Istotny jest również ruch. Zgodnie ze wspomnianymi już wytycznymi Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, minimalna dawka to 30-45 min umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie.

W jaki sposób wprowadzić tę zasadę w życie? Nie jest to proste, zwłaszcza w obecnych realiach. Jednak „ruszać się” można, nie tylko odwiedzając basen, siłownię czy podczas porannego joggingu. Dawkę aktywności możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Wystarczy np.:

  • wybierać schody zamiast windy;
  • zdecydować się na spacer do pracy – np. pozostawiając samochód na parkingu oddalonym od biura o 15-20 min pieszo, zamiast tuż pod samą siedzibą;
  • uczestniczyć w zabawie z dziećmi – ta forma aktywności również dostarczy zdrowy ruch;
  • od czasu do czasu zamienić samochód na rower.

Dobrze również zaplanować „zorganizowaną” formę aktywności 2-3 razy w tygodniu. Wybierz taki sport, który sprawia Ci najwięcej przyjemności! Mogą to być proste spacery czy nordic walking, ale także pływanie, jogging, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni, aerobik… opcji jest bardzo wiele. Ważne, aby postarać się utrzymać regularność. Ciało i umysł będą za to wdzięczne!

Ogólne zasady zdrowego stylu życia

W poradach dotyczących prozdrowotnego trybu życia nie poprzestaje się na wskazówkach związanych z dietą czy sportem. Warto również pamiętać o innych korzystnych dla organizmu codziennych nawykach. Te najważniejsze to:

  • zdrowy, odpowiednio długi sen – większość osób potrzebuje ok. 7-9 godzin nocnego wypoczynku dla zachowania prawidłowej regeneracji umysłu i ciała;
  • unikanie nadmiernego stresu – tam, gdzie to możliwe; stres może być źródłem wielu problemów zdrowotnych;
  • rezygnacja z używek, a w szczególności z alkoholu i papierosów – ich stosowanie może w znaczącym stopniu zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci oraz powodować liczne konsekwencje społeczne;
  • zachowanie dobrego balansu między pracą i odpoczynkiem – styl życia, w którym spędza się większość część dnia na wykonywaniu obowiązków zawodowych może być szkodliwy, także dla jakości pracy!

Prozdrowotny tryb życia to również taki, w którym jesteś pod stałą kontrolą lekarza. Regularne wykonywanie podstawowych badań pozwala szybko wykryć nieprawidłowości w stanie zdrowia i… zareagować, kiedy problemy są łatwe do wyeliminowania.

Śledź nasze porady i znajdź inspiracje, które pomogą Ci prowadzić zdrowy tryb życia na co dzień!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl