Nordic walking – zalety i technika „chodzenia z kijkami”
Nordic walking to forma aktywności fizycznej, która polega na szybkim marszu ze specjalnymi kijkami. Ten rodzaj sportu został wymyślony przez Finów i początkowo stanowił rodzaj całorocznego treningu dla biegaczy narciarskich. Podczas uprawiania nordic walking zaangażowanych zostaje wiele grup mięśniowych, naprzemienne, przeciwległe wymachy kończyn mobilizują do pracy niemal całe ciało. Jak powinna wyglądać prawidłowa technika chodzenia z kijkami?
- Co to jest Nordic Walking?
- Zalety Nordic Walking
- Nordic Walking – technika. Jak prawidłowo chodzić z kijkami?
- Jak dobrać odpowiednie kijki do Nordic Walking?
- Jakie efekty daje Nordic walking ?
- Przeciwwskazania do Nordic walking
Co to jest Nordic Walking?
Nordic Walking to sport rekreacyjny uprawiany w plenerze, klasyfikowany jako wysiłek o charakterze wytrzymałościowym, wymagającym dobrej koordynacji. Jest bardzo dobrą formą aktywności fizycznej na świeżym powietrzu dla osób pragnących wypracować formę oraz tych, którzy chcą ją zachować. Chętnie uprawiany jest przez entuzjastów sportu, ale również przez osoby, które na co dzień większość czasu spędzają za biurkiem i chcą poprawić swoją kondycję. Nieodłączonym atrybutem Nordic Walking są kijki. Wykonane z wysokiej jakości materiałów i odpowiednio dopasowane potęgują korzyści z uprawiania tego sportu.
Zalety Nordic Walking
Chodzenie z kijkami, przy wykorzystaniu odpowiedniej techniki, ma wiele zalet – dla układu sercowo-naczyniowego czy dla mięśni ramion tułowia oraz kończyn dolnych. Udowodniono, że dodanie kijków do chodzenia podczas spaceru aktywuje znacznie więcej mięśni niż zwyczajny spacer. Wpływa to również na spalanie większej ilości kalorii.
Zaletą Nordic Walkingu jest także niewątpliwie spadek poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Poprawia się samopoczucie, parametry związane z wytrzymałością, siłą, następuje polepszenie elastyczności mięśni. Wykorzystując kijki, chronimy lepiej nasze ciało przed upadkiem, gdyż posiadamy więcej punktów podparcia, jest to szczególnie istotne w przypadku seniorów.
Nordic Walking – technika. Jak prawidłowo chodzić z kijkami?
Jak powinna wyglądać właściwa technika Nordic Walking? Jak chodzić z kijkami, żeby schudnąć? Nie bez znaczenia jest odpowiednia praca ciałem oraz prawidłowe posługiwanie się kijkami w trakcie chodu. Rozróżnia się kilka technik możliwych do zastosowania – można przesuwać dwa kijki do przodu synchronicznie lub na zmianę. Większość instruktorów poleca zdecydowanie ten drugi sposób.
Wymach kończyny górnej powinien zostać zainicjowany przez ramię. Ręka, która znajduje się z przodu, musi zakończyć ruch na poziomie pępka, przeciwna kończyna w tym samym czasie wybiega aż za pośladki. Ręka trzymająca kij powinna mieć pewny chwyt, następnie należy wbić go w podłoże i od tego momentu już tylko zmniejszać siłę chwytu do chwili, kiedy ręka znajdzie się za pośladkami. Wówczas puszczamy kijek. Cały cykl powtarza się wielokrotnie podczas chodu. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednia szybkość chodzenia, którą najlepiej ustalić w porozumieniu z instruktorem. Z definicji ma to być szybki marsz.
Jak dobrać odpowiednie kijki do Nordic Walking?
Jest bardzo wiele szczegółów i detali, na które należy zwrócić uwagę, aby właściwie dobrać kijki do Nordic Walking. Najlepiej zacząć od samego wyglądu przyrządów. Po pierwsze, rękojeść, czyli element, za który będziemy chwytać, powinna być gładka i smukła. Unikamy wyprofilowanych rączek, gdyż utrudnia to puszczanie kijów w trakcie chodu. Do rękojeści powinny być przytwierdzone rękawiczki. Pozwala to na pewny chwyt i zapobiega upuszczaniu kijka podczas marszu. Paski nie są dobrym rozwiązaniem, bo utrudniają ponowne chwycenie kijów po tym, jak zostały wypuszczone z dłoni. Kolejne istotne elementy to obecność tzw. talerzyków na końcu kija, które chronią przed zapadaniem. Sam grot powinien być lekko zaostrzony, co ma za zadanie poprawę przyczepności do podłoża. Materiał, z którego są wykonane, nadaje im ultralekkości, charakterystyczne wygięcie ułatwia stosowanie podczas marszu.
Jak prawidłowo trzymać kijki do nordic walkingu?
Bardzo ważne jest także trzymanie kija na odpowiedniej wysokości. Dobierając ten parametr, należy ustawić go pionowo i chwycić – przy właściwym dopasowaniu łokieć powinien prezentować w przybliżeniu kąt 90 stopni. Podstawowym błędem jest zakup kijów trekkingowych do chodzenia po górach wykonanych z wytrzymalszych materiałów, posiadających wyprofilowaną rączkę oraz paski zamiast rękawiczek. Niestety często widnieje na nich napis sugerujący przeznaczenie do Nordic Walkingu, wprowadzając tym samym w błąd użytkowników.
Jakie efekty daje Nordic walking ?
Wobec tych informacji można stwierdzić, że praktykowanie Nordic Walking stanowi doskonały sposób walki z otyłością, wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego oraz może być rekomendowane jako profilaktyka zaburzeń funkcjonowania opisywanych układów, schorzeń.
Przeciwwskazania do Nordic walking
Przeciwwskazań do chodzenia z kijkami jest niewiele. Obejmują one przede wszystkim:
- gorączkę,
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- stany zaostrzenia chorób zwyrodnieniowych oraz innych w obrębie narządu ruchu, podczas których ruch może potęgować ból,
- świeże złamania, skręcenia, zwichnięcia,
- anemię,
- stany wyczerpania i wyniszczenia organizmu,
- niewydolność naczyń wieńcowych.