Dlaczego podczas wysiłku fizycznego robi nam się ciepło?
Każdy z nas zaobserwował zapewne, że podczas podjęcia aktywności fizycznej wzrasta temperatura ciała, co objawia się m.in. zaczerwieniem skóry i wzmożoną potliwością. Dlaczego tak się dzieje?
Wszelka aktywność fizyczna związana jest z przyspieszeniem przemiany materii oraz wytwarzaniem sporej ilości energii. Naturalną reakcją organizmu na tego typu zmiany jest podwyższenie temperatury ciała, które zależy wprost proporcjonalnie od wielkości obciążenia.
Energia chemiczna wytwarzana w wyniku pracy mięśniowej w ponad 75% przekształcana jest w energię cieplną. Pozostała część spożytkowana jest jako praca zewnętrzna. Co więcej, podczas podejmowania umiarkowanego wysiłku (np. podczas jazdy na rowerze), temperatura kończyn dolnych wzrasta o około 1-2oC w ciągu pięciu minut od rozpoczęcia treningu. Wynika to przede wszystkim z przekazania energii cieplnej (za pomocą układu krążenia) z kończyn dolnych do całego organizmu.
Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku wysiłku długotrwałego, gdzie temperatura ciała wzrasta gwałtownie i osiąga wartości stałe dopiero około czterdziestej minuty ćwiczeń.
Ile potu wydzielamy podczas treningu?
Należy wspomnieć, że bardzo istotną rolę podczas treningu spełnia pot - naturalna forma ochładzania ciała. Zwiększona potliwość skóry, będąca naturalną reakcją na podwyższenie temperatury ciała, zapobiega niepożądanemu przegrzaniu ciała, czyli hipertermii. Średnia ilość wydzielanego potu przez wytrenowanego zawodnika wynosi w przybliżeniu 4l/godzinę (dla porównania, wartość ta waha się w spoczynku w granicach 600-700 ml/godzinę).
Ogólny wpływ wzrostu temperatury ciała (podczas wysiłku fizycznego) na organizm:
- zmniejszenie objętości osocza,
- zmniejszenie ilości potu typu kroplistego,
- zwiększenie potliwości skóry,
- rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Od czego zależy temperatura ciała podczas treningu
- czynników zewnętrznych, tj. położenie geograficzne, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza,
- czynników wewnętrznych, np. faza cyklu menstruacyjnego (w przypadku kobiet), nawodnienie, ogólny stan organizmu, stężenie sodu w osoczu (szczególny wpływ na działanie gruczołów potowych),
- wykonania aktywnej rozgrzewki przed podjęciem aktywności fizycznej.
Uwaga!
- Tak zwany pot kroplisty, który niekiedy „spływa” po naszym ciele podczas wysiłku, nie eliminuje ciepła.
- Nie stwierdzono zależności temperatury ciała od wydolności fizycznej.
Bibliografia:
„Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego. Podręcznik dla studentów akademii wychowania fizycznego i akademii medycznych” pod redakcją prof. dr hab. med. Jana Górskiego