Trening siłowy – zasady i efekty ćwiczeń siłowych. Wskazówki dla osób początkujących
Mateusz Burak

Trening siłowy – zasady i efekty ćwiczeń siłowych. Wskazówki dla osób początkujących

Trening siłowy to rodzaj treningu beztlenowego, który polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na wszystkie bądź określone grupy mięśniowe w kilku seriach. Jego celem są przede wszystkim ukształtowanie umięśnionej sylwetki oraz poprawa wytrzymałości i wydolności organizmu. Trening na siłę przyspiesza również metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto ćwiczenia siłowe wspomagają pracę układu krążenia oraz zwiększają produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Jakie istnieją metody treningowe? Która z nich jest najlepsza dla osób początkujących?

  1. Trening siłowy – na czym polega? 
  2. Trening siłowy przed czy po ćwiczeniach cardio?
  3. Rodzaje treningu siłowego 
  4. Korzyści z treningu siłowego
  5. Trening siłowy – przeciwwskazania
  6. Dieta i suplementacja przy treningu siłowym.

Trening siłowy – na czym polega? 

Trening siłowy jest beztlenowym rodzajem wysiłku fizycznego. Oznacza to, że w trakcie jego wykonywania powstaje tzw. dług tlenowy. Dochodzi wówczas do poprawy parametrów związanych z wytrzymałością mięśni. Ćwiczenia siłowe mają głównie na celu rozrost tkanki mięśniowej. Ten rodzaj treningów powoduje przyspieszenie procesów związanych z przemianą materii, co z kolei przekłada się również na wzrost dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Trening siłowy składa się z kilku ćwiczeń, najczęściej 4–6. Są one powtarzane w kilku seriach. Czas odpoczynku, intensywność takiego wysiłku czy rodzaj ćwiczeń jest mocno uzależniony od obranego celu oraz możliwości fizycznych danej osoby.

Trening siłowy przed czy po ćwiczeniach cardio?

Chcąc połączyć trening siłowy i cardio, musimy dokładnie przeanalizować nasze oczekiwania. Przed wysiłkiem o charakterze siłowym wskazana jest niezbyt długa i intensywna aktywność aerobowa. Cardio wykonywane po treningu na masę może natomiast spowodować ograniczenia przyrostu tkanki mięśniowej, zwiększa bowiem zużycie glikogenu i sprawia, że nasz późniejszy wysiłek jest o wiele mniej efektywny. Cardio będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy naszym głównym celem jest zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej. Wówczas wykonywanie takiego pełnowymiarowego treningu po zakończonej aktywności o charakterze siłowym pomoże w uzyskaniu pożądanych rezultatów. Należy jednak podkreślić, że zastosowanie takiego połączenia spowoduje, że przyrost mięśni będzie mniejszy niż w przypadku zastosowania tylko ćwiczeń siłowych. 

Istnieje cała gama różnych metod treningowych. Typowe ćwiczenia siłowe mają swoje zasady, które warto stosować, aby oczekiwany rezultat został szybko zrealizowany. Przede wszystkim aplikowane obciążenie powinno się zwiększać mniej więcej co 2 tygodnie. Można to robić poprzez zwiększanie ciężaru, zwiększanie ilości serii czy wykonywanie dodatkowych ćwiczeń. 

Bezpośrednio przed podjęciem wysiłku konieczna jest kilkuminutowa rozgrzewka, która ma za zadanie zaadaptować mięśnie do większych obciążeń i zminimalizować ryzyko kontuzji. Po kilkuminutowym stabilizowaniu oddechu, należy wykonać krótkie rozciąganie, co pozwoli na szybszą regenerację. 

 

Powiązane produkty

Rodzaje treningu siłowego 

Istnieje kilka metod treningowych stosowanych przez osoby, które chcą zbudować masę mięśniową. Najpopularniejsze z nich to:

  • split (trening dzielony) – podczas jednej jednostki treningowej wykonuje się ćwiczenia na wybrane partie mięśniowe, taki trening można wykonywać nawet 5–6 razy w tygodniu; split polecany jest osobom, które mają już doświadczenie i wiedzę na temat treningu siłowego,
  • FBW (Full Body Workout) – w trakcie jednej jednostki treningowej wykonywane są ćwiczenia na wszystkie główne grupy mięśniowe (zazwyczaj są to 1–2 serie na jedną partię mięśni), FBW może być wykonywany maksymalnie 3 razy w tygodniu; jego niewątpliwą zaletą jest z pewnością harmonijny rozwój sylwetki,
  • trening obwodowy – jest on podzielony na tzw. obwody, czyli serie składające z kilkunastu ćwiczeń, bez przerwy; istotne jest, aby ćwiczenia na te same partie mięśni nie znajdowały się bezpośrednio po sobie

Korzyści z treningu siłowego

Zarówno ćwiczenia siłowe w domu, jak i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, zdecydowanie niosą za sobą wiele korzyści. Podstawową zaletą jest poprawa kondycji naszego ciała oraz pozytywny wpływ na samopoczucie. Trening siłowy sprawia, że mamy wpływ na ekspozycję mięśni. Ich kształt staje się lepiej widoczny, zwiększa się ilość włókien, a nasza sylwetka przybiera pożądany kształt. Przekłada się to także na inne parametry przydatne podczas uprawiania sportu czy w pracy fizycznej. Mowa tutaj o zwiększeniu wytrzymałości i siły mięśniowej, a w konsekwencji możliwości funkcjonalnych. To pozwala na uzyskiwanie lepszych wyników zawodnikom sportowym, a w codziennym życiu umożliwia zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Bardzo dużą zaletą ćwiczeń siłowych jest zwiększenie tolerancji wysiłku fizycznego, poprawa wydolności. W połączeniu z odpowiednim odżywianiem taka aktywność przyczynia się również do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. 

Trening siłowy – przeciwwskazania

Trening siłowy dla początkujących powinien uwzględniać możliwości takich osób. Należy bardzo rozsądnie dobierać i modyfikować obciążenia związane z tego rodzaju aktywnością. Osoby zaczynające swoją przygodę z siłownią powinny skorzystać z porad trenera personalnego. 

W niektórych sytuacjach trening siłowy może być przeciwwskazany ze względów zdrowotnych. Stanami, które dyskwalifikują z możliwości wykonywania ćwiczeń siłowych są:

  • niektóre choroby układu sercowo–naczyniowego,
  • niewyleczone kontuzje narządu ruchu,
  • niektóre choroby układu oddechowego,
  • infekcje,
  • schorzenia narządu ruchu uniemożliwiające przyjmowanie obciążeń. 

Przeciwwskazania należy rozpatrywać indywidualnie. Zawsze przed podjęciem decyzji o wykonywaniu treningu siłowego należy skonsultować się z lekarzem oraz fizjoterapeutą w celu wykluczenia ewentualnych zagrożeń.

Dieta i suplementacja przy treningu siłowym.

Chcąc zwiększyć wytrzymałość siłową czy poprawić inne parametry nie wystarczy samo trenowanie. Ważne jest właściwe odżywianie i planowanie spożycia posiłków, a także stosowanie suplementów dla sportowców dobranych do indywidualnych potrzeb. Równolegle z planowanymi treningami należy określić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Pozwoli to dostarczyć tyle kalorii, ile potrzebuje nasz organizm. Może to być trudne dla początkujących, dlatego wskazana jest konsultacja z dietetykiem.

Jak wzmocnić efekty ćwiczeń siłowych?

To, co należy zapamiętać, to fakt, że do 30 minut po zakończonym wysiłku należy spożyć posiłek złożony z węglowodanów i białek. Przykładem może być jogurt z owocami i domową granolą. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo wiele odżywek białkowych w proszku o bardzo wysokiej jakości. Pozwalają one na dostarczenie cennych, łatwo przyswajalnych aminokwasów bez konieczności poświęcania zbyt dużej ilości czasu na przygotowanie dań. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym piciu wody.

Sprawdź, jakie białko w proszku i odżywki białkowe znajdziesz na DOZ.pl

  1. Li J., Siegrist J., Physical activity and risk of cardiovascular disease - a meta-analysis of prospective cohort studies, „Int J Environ Res Public Health.” 2012, nr 9, s. 391–407.
  2. Salvadori A., Fanari P., Marzullo P. i in., Short bouts of anaerobic exercise increase non-esterified fatty acids release in obesity, „Eur J Nutr.” 2014, nr 53, s. 243–249.
  3. Sangaralingham S. J., Huntley B. K., Martin F. L. i in., The aging heart, myocardial fibrosis, and its relationship to circulating C-type natriuretic Peptide, „Hypertension” 2011, nr 57, s. 201–207.
  4. Church T. S., Blair S. N., Cocreham S. i in., Effects of aerobic and resistance training on hemoglobin A1c levels in patients with type 2 diabetes: a randomized controlled trial, „J Am Med Assoc” 2010, nr 304, s. 2253–2262.
  5. Akseki Temür H., Vardar S. A., Demir M. i in., The alteration of NTproCNP plasma levels following anaerobic exercise in physically active young men, „Anatol J Cardiol.” 2015, nr 15, s. 97–102.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są izotoniki? Kiedy sięgać po napoje izotoniczne?

    Izotoniki to napoje, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, a także dostarczenie węglowodanów oraz uzupełnienie utraconych elektrolitów w trakcie wzmożonego wysiłku. Czym dokładnie charakteryzują się izotoniki? Kto powinien sięgać po napoje izotoniczne?

  • Po jakie preparaty sięgać przed bieganiem?

    Aby nasz organizm mógł czerpać z aktywności fizycznej maksimum korzyści, warto zadbać o obecność wszystkich elementów składowych prawidłowo wykonanego i bezpiecznego treningu. Niezwykle ważne jest przygotowanie do wysiłku, poprzez każdorazowe wykonywanie rozgrzewki przed oraz ćwiczeń rozciągających i relaksujących mięśnie po wysiłku. Kilkuminutowy marsz po półgodzinnym joggingu pozwoli znormalizować tętno i powrócić układowi sercowo-naczyniowemu do optymalnego tempa pracy.

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

  • Pielęgnacja psa – jak dbać o sierść, pazury i higienę czworonoga

    Regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, badania okresowe i odpowiednia dieta to podstawy opieki nad psem. W utrzymaniu dobrostanu zwierzęcia ogromną rolę grają również higiena i odpowiednia pielęgnacja.

  • Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie daje efekty?

    Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP) to technika terapeutyczna, która zyskuje coraz większą popularność w leczeniu różnych dolegliwości bólowych oraz w poprawie ogólnej sprawności ciała. Metoda ta ma na celu zwiększenie mobilności i zmniejszenie napięcia zarówno w mięśniach, jak i w powięzi, czyli tkance łącznej otaczającej wszystkie struktury w ciele. Na czym polega rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

  • Dieta NiMe – zasady i korzyści dla zdrowia. Na czym polega dieta na poprawę mikrobiomu?

    Dieta NiMe (ang. Non-Industrialised Microbiome Restore) to nowy sposób odżywiania, który według naukowców może wpłynąć na poprawę mikrobiomu jelitowego, w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób metabolicznych oraz poprawić samopoczucie. Dieta NiMe inspirowana jest tradycyjnym stylem życia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Na czym polega dieta NiMe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl